Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opatowie
PD-423/5/ŚA/05
z 23 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-423/5/ŚA/05
Data
2005.12.23



Autor
Urząd Skarbowy w Opatowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
aport
moment
podatek dochodowy od osób prawnych
przekształcanie podmiotów
składnik majątkowy
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Pytanie podatnika
Jak wycenić i od kiedy amortyzować składniki majątkowe w spółce z o.o. w przypadku wniesienia aportem przedsiębiorstwa spółki cywilnej do spółki z o.o. ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opatowie działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy Ordynacja podatkowa (tj. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.11.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w części dotyczącej momentu rozpoczęcia amortyzacji składników majątkowych przedsiębiorstwa spółki cywilnej wniesionych aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 10.11.2005 r. wspólnicy spółki cywilnej zwrócili się do tutejszego organu o udzielenie interpretacji w zakresie wyceny oraz momentu rozpoczęcia amortyzacji składników majątkowych przedsiębiorstwa spółki cywilnej wniesionych aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Wspólnicy wskazanej spółki zamierzają utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i wnieść do niej aportem przedsiębiorstwo spółki cywilnej. Według wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością aport należy wycenić według wartości rynkowej z dnia wniesienia (poszczególne składniki majątku trwałego) i amortyzować począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzono do ewidencji składniki majątku.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opatowie stwierdza:
Zgodnie z treścią art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.
W przypadku spółki cywilnej "A" następuje zmiana formy prawnej i przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o. Spółka cywilna wnosi aportem do nowo zawiązanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedsiębiorstwo spółki cywilnej.

Zgodnie z art. 4a pkt 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przez przedsiębiorstwo należy rozumieć przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, zaś zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnychi niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Ponieważ podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych - w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest nowo powstała spółka z o.o. i przy ustalaniu prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wykorzystywanych przez tę spółkę środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, należy stosować zapisy tej ustawy.

W myśl postanowień art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1, przy czym – jak stanowi to art. 15 ust. 6 tej ustawy - kosztem uzyskania przychodów są również odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.
Zgodnie z treścią art. 16a ust. 1 w/w ustawy amortyzacji podlegają, z pewnymi zastrzeżeniami, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnych i prawnych ustalona zgodnie z art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; przy czym w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej (art. 16 g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W świetle powyższego w przypadku przekazania przedsiębiorstwa w formie aportu ze spółki cywilnej, poszczególne składniki tego przedsiębiorstwa powinny zostać przyjęte w spółce z o.o. do ewidencji środków trwałych w wartości nie wyższej niż wartość początkowa ustalona na poziomie ceny rynkowej.

Zgodnie z przepisami art. 16 d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych składniki majątku wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy).

Spółka kapitałowa, do której został wniesiony aport, nie kontynuuje zasad amortyzacji dokonywanej wcześniej przez podatnika wnoszącego aport, lecz jak każdy inny własny środek trwały – wprowadza do ewidencji i rozpoczyna jego amortyzację. Przed rozpoczęciem amortyzacji spółka wybiera jedną z metod amortyzacji i już jej nie zmienia. Metody amortyzacji zostały określone w art. 16i - 16k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 16 a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podatkowej podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia, środki transportu i inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż jeden rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Przepisy ustawy podatkowej nie uzależniają uznania za koszt uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od wpisu do rejestru sądowego. Dla przeniesienia własności wymagana jest zgodnie z art. 60 K.C. zgodna wola stron. W oświadczeniu wspólnika powinno być zawarte jednoznaczne zobowiązanie osoby składającej oświadczenie do wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego określonej wartości, w celu pokrycia objętych przez danego wspólnika udziałów. Zobowiązanie to jest realizowane jeszcze przed dniem rejestracji w sądzie rejestrowym.

Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności, dokonana w świetle właściwych dla tych okoliczności przepisów prawa podatkowego, pozwoliła Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Opatowie uznać stanowisko prezentowane przez spółkę cywilną "A" za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj