Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzozowie
PP/443-18/4/05
z 31 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-18/4/05
Data
2005.10.31



Autor
Urząd Skarbowy w Brzozowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
ewidencja działalności gospodarczej
prowadzenie działalności gospodarczej
wpis do ewidencji działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z pytaniem czy po dokonaniu odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej może być ona prowadzona dalej na dotychczasowych zasadach mimo braku zmiany w formie organizacyjnej prowadzonej działalności gospodarczej ?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60) art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie, po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 15.09.2005 r. (data wpływu 19.09.2005 r.) wraz z jego pisemnym uzupełnieniem z dnia 03.10.2005 r. (data wpływu 03.10.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów wyżej wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług – odnośnie czy pomimo uzyskania dwóch odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej działalność może być prowadzona tak jak dotychczas tzn. czy można dalej posługiwać się numerem NIP męża zarejestrowanego jako czynny podatnik VAT postanawia uznać przedstawione w podaniu stanowisko wnioskodawcy jako nieprawidłowe.

W dniu 19.09.2005 r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzozowie pisemny wniosek z dnia 15.09.2005 r. (uzupełniony pismem z dnia 03.10.2005 r. – data wpływu 03.10.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w związku wejściem w życie art. 68 ustawy z dnia 02.07.2004 r. - przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808). W podaniu wnioskodawca przedstawił stan faktyczny sprawy następująco:
Firma prowadzona jest dotychczas pod jednym wpisem do ewidencji działalności gospodarczej na imię obojga małżonków. Wypełniając zobowiązania nałożone przez ustawodawcę przepisem art. 68 ustawy z dnia 02.07.2004 r. – przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, Państwo Edward i Wanda S. do dnia 31.12.2005 r. zobowiązani będą do ,,rozdziału’’ wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Pomimo uzyskania dwóch odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej, działalność gospodarcza będzie wykonywana na dotychczasowych zasadach tj. dalej wspólnie tą samą działalność jako jeden podmiot gospodarczy bez zawiązywania spółki z dotychczasową nazwą – Firma S. Edward i Wanda S. W żaden sposób nie ulegnie zmianie forma organizacyjna prowadzonej wspólnie przez nich działalności gospodarczej. Wobec powyższego wnioskodawca ma wątpliwości czy po dokonaniu odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej może być ona prowadzona dalej na dotychczasowych zasadach mimo braku zmiany w formie organizacyjnej prowadzonej działalności gospodarczej. Własne stanowisko wnioskodawcy: Zdaniem podatników prowadzących przedsiębiorstwo na opisanych wyżej zasadach, pomimo uzyskania dwóch odrębnych wpisów do ewidencji działalności rozliczenie podatku VAT powinno odbywać się na starych zasadach, bowiem w zakresie czynnego podatnika nic faktycznie się nie zmienia, ponieważ jako czynny podatnik VAT zgłoszony był i nadal pozostaje Edward S.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny przedmiotowej sprawy uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 02.07.2004 r. - przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808), małżonkowie wykonujący wspólnie działalność w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej obowiązani są dokonać wpisu do rejestru przedsiębiorców i zdecydowania w jakiej formie będą prowadzili działalność gospodarczą, tj. na imię jednego z małżonka, w formie spółki cywilnej, osobowej lub kapitałowej. W myśl ust. 2 art. 68 wyżej wymienionej ustawy organ ewidencyjny, uwzględniając faktyczna datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Z wpisu pierwotnego usuwa się dane drugiego z małżonków. Drugi małżonek zostanie wpisany pod numerem ewidencyjnym uwzględniającym faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Z powyższych przepisów wynika, że z końcem 2005 r. z ewidencji działalności gospodarczej wyeliminowana zostanie działalność zarejestrowana na imię obojga małżonków jako forma prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. W odniesieniu do działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków w zakresie podatku od towarów i usług zgłoszenie rejestracyjne w podatku VAT i deklaracje podatkowe VAT-7 składane są z numerem NIP pana Edwarda S.

W świetle art. 2 ustawy z dnia 13.10.1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników cyt. wyżej, obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz zakłady (oddziały osób), które na podstawie odrębnych przepisów są podatnikami. Obowiązki określone w ustawie o NIP ciąża na każdym z wymienionych podatników, gdy zachowuje on status podatnika w rozumieniu obowiązujących przepisów podatkowych. Małżonkowie prowadzący działalność gospodarczą na podstawie jednego wspólnego zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej – bez zawierania umowy spółki cywilnej, po uzyskaniu odrębnych zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej obowiązani są zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 13.10.1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.) dokonać aktualizacji danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym w zakresie wynikającym ze zmian dokonanych w ewidencji działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć zgłoszenie rejestracyjne z zastrzeżeniem ust. 3. Do tej pory prowadzenie działalności na podstawie tzw. wpisu na imię obojga małżonków traktowane było w zakresie podatku od towarów i usług jako prowadzenie przez jednego podatnika tj. tego z małżonków, którego nazwisko umieszczone było jako pierwsze w dokumencie potwierdzającym wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Obecnie w świetle art. 68 ustawy - przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej w związku z art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zgodnie, z którym przedsiębiorcą jest między innymi osoba fizyczna wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarcza – brak jest możliwości kontynuowania wspólnej działalności gospodarczej na dotychczasowych zasadach (deklaracje VAT-7 z numerem NIP współmałżonka będącego podatnikiem VAT). W związku z powyższym będziemy mieć do czynienia z dwoma odrębnymi podatnikami VAT, a małżonek, który uzyska nowe zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej obowiązany będzie do złożenia druku VAT-R i zarejestrowania się jako nowy podatnik VAT z uwzględnieniem treści art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług. Forma organizacyjna prowadzonej działalności gospodarczej nie ulegnie zmianie w przypadku, gdyby z działalności prowadzonej na imię obojga małżonków, wystąpił by jeden z nich a działalność kontynuował by małżonek, który występował w związku z tą działalnością jako podatnik podatku VAT – nie nastąpiła by zmiana podmiotu podatkowego w podatku od towarów i usług.

Ponadto stosownie do ustawy z dnia 14.11.2003 r. o zmianie ustawy Prawo o działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 2125) z dniem 01.01.2004 r., podjęcie działalności gospodarczej łączy się z utworzeniem przedsiębiorcy w formie przewidzianej prawem. Wpisanie przedsiębiorcy do odpowiedniego rejestru umożliwia dopiero wykonywanie przez niego działalności. Zatem każda z powołanych powyżej osób w momencie wpisania do przedmiotowego rejestru stanie się odrębnym przedsiębiorcą, uzyskując tym samym prawo do prowadzenia działalności gospodarczej. W takim stanie rzeczy należy uznać iż stanowisko wnioskodawcy, w przedmiotowym stanie faktycznym jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja jest aktualna wg stanu prawnego, obowiązującego na dzień jej złożenia i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na postanowienie niniejsze przysługuje prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia – zgodnie a art. 236 §2 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Końcowo nadmienia się, iż tutejszy organ podatkowy w kwestii dwóch innych zapytań niniejszego wniosku udzielił odpowiedzi postanowieniem znak PD/415-5/05 z dnia 24.10.2005 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj