Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radomsku
IV/43/4351/2/2005
z 13 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IV/43/4351/2/2005
Data
2005.10.13



Autor
Urząd Skarbowy w Radomsku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
podatek od czynności cywilnoprawnych
sprzedaż wierzytelności
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika ,że w dniu 01.02.2005r. Spółka x z o.o. jako cesjonariusz zawarła dwie umowy o cesji wierzytelności pierwszą z firmą z siedzibą w Republice Czeskiej,drugą z firmą z siedzibą na Cyprze.
Cedowana od firmy czeskiej wierzytelność powstała z tytułu zawarcia umowy kupna-sprzedaży 54 sztuk hardware (obudów automatów) z firmą Y Spółka Jawna z siedzibą w Polsce.
Przedmiotowy sprzęt został odsprzedany następnie przez Spółkę Y wnioskującej jednostce.
Cedowana od firmy z siedzibą na Cyprze wierzytelność powstała z tytułu zawarcia umowy sublicencyjnej 54 sztuk software (programów do automatów hazardowych) z firmą Z sp.z o.o z siedzibą w Polsce.
Przedmiotowe oprogramowanie zostało odsprzedane przez spółkę Z firmie X spółka z o.o.
Aktualnie Spółka X jest jednocześnie dłużnikiem firmy Y i firmy Z.
Pytanie Spółki brzmi: czy zawarcie przez Spółkę w/w umów o cesji wierzytelności oraz późniejsze ewentualne wyegzekwowanie przedmiotowych wierzytelności poprzez przelanie ich na konto Spółki lub/i potrącenie ich z wierzytelnościami, które w/w Spółki posiadają wobec niej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT lub/i podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Jeśli tak to kiedy powstaje obowiązek podatkowy, jaka kwota jest podstawą opodatkowania oraz jakie stawki należy zastosować.
W ocenie Spółki przedmiotowe umowy cesji wierzytelności zostały zawarte na warunkach charakteryzujących cesję bezwarunkową i korzystają ze zwolnienia od podatku VAT a zatem nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych na mocy postanowień art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399) podatkowi wymienionemu w tej ustawie podlega między innymi sprzedaż i zamiana praw majątkowych. Wierzytelności stanowią prawa majątkowe odpowiadające dyspozycji wymienionego przepisu.Zmianę wierzyciela określają przepisy art. 509-518 kodeksu cywilnego, z których wynika,ze wierzyciel może przenieść wierzytelność na osobę trzecią. Przeniesienie to w prawie cywilnym jest określane jako przelew wierzytelności /cesja/.
Równocześnie na podstawie art. 2 pkt 4 w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych są czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży, zamiany, zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

W postanowieniu w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego Nr US III/443-47/05 wydanym przez tutejszy Organ podatkowy w powyższej sprawie, została rozpatrzona kwestia związana z opodatkowaniem podatkiem VAT cesji wierzytelności, z którego wynika, że powyższe czynności w opisanej sytuacji przez Spółkę korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.
Skoro więc w przedmiotowej sprawie czynności cesji wierzytelności korzystają ze zwolnienia z art. 43 ustawy o VAT, należy uznać, że nie podlegają podatkowy od czynności cywilnoprawnych.

Nie będzie można jednak zakwalifikować do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych nabycia wierzytelności własnej sprzedającego (dokonanej poza zakresem wykonywanej działalności gospodarczej zbywcy powstałej na skutek sprzedaży towarów w celu odzyskania należności.
Wówczas to, żadna ze stron z tytułu dokonania tej transakcji nie jest podatnikiem VAT ani też podatnikiem zwolnionym z VAT .
Tego rodzaju czynności w świetle art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będą podlegać opodatkowaniu tym podatkiem wg stawki 1 % .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj