Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
III/443-47/05
z 23 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe media="all">
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-47/05
Data
2005.05.23



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
gmina
media
opłata
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług opłat z tytułu mediów dokonywanych przez najemców gminy mieszkajacych we wspólnocie mieszkaniowej


Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej zwróciło się z zapytaniem, czy opłaty z tytułu mediów dokonywane przez najemców Gminy mieszkających we wspólnocie mieszkaniowej traktować jako obrót niepodlegający ustawie o podatku od towarów i usług oraz czy prawidłowe jest refakturowanie ze wspólnoty na Gminę kosztów mediów zakupionych przez MPGM.

Jak wynika z treści pisma w sprawie udzielenia interpretacji Strona - Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej pełni funkcję zarządcy wspólnot mieszkaniowych, których jednym z właścicieli jest Gmina dokonuje zakupu mediów i usług na rzecz wspólnoty, następnie koszt zakupu refakturuje ze wspólnoty na Gminę. Refaktury wystawione przez wspólnotę mieszkaniową, są ujmowane w rejestrze zakupu Urzędu Miasta, a wartość opłat z tytułu mediów i usług wnoszonych przez najemców lokali - w rejestrze sprzdaży Urzędu Miasta.

Zdaniem Podatnika opłaty za media wniesione przez najemców lokali, ktore stanowią własność Gminy nie są obrotem w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa stanowi wspólnotę interesów właścicieli lokali zorganizowanych w formie i na zasadach określonych w w/w ustawie.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Odwołując się do treści cytowanego przepisu wspólnota, a więc jej członkowie, nie dokonują sprzedaży w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, na rzecz samych siebie. W związku z powyższym w rozliczeniach wewnątrz wspólnoty nie występuje obrót (sprzedaż).Należy uznać, że nie można mówić o odsprzedaży mediów i konieczności fakturowania tej czynności fakturą VAT na rzecz najemców. W konsekwencji rozliczenie kosztów zakupu mediów dostarczanych do mieszkań między Gminą (członkiem wspólnoty) a najemcami lokali nie stanowiło i nie stanowi obrotu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Powyższe wynika także z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-291/92 pomiędzy Finanzamt Ulzen a Dieter Armbrecht dotyczące zakresu czynności opodatkowanych VAT: opodatkowaniu podlega jedynie sprzedaż towarów dokonywana w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.W przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie rozliczeń dokonywanych między wspólnotą mieszkaniową (najemcami) a Gminą z tytułu zakupu mediów.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj