Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/423-32/05/PK
z 22 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/423-32/05/PK
Data
2005.11.22



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
dyrektywy Unii Europejskiej
dywidendy
płatnik
udział w zyskach osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy dywidenda wypłacana spółce szwajcarskiej korzysta ze zwolnienia na podstawie umowy pomiędzy Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności w formie wypłacanych odsetek?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w Spółce dużą część udziałów (co najmniej 25%) ma objąć spółka prawa szwajcarskiego o konstrukcji spółki akcyjnej (dalej: Spółka szwajcarska). Jednym z następstw objęcia udziałów Spółki przez podmiot szwajcarski będzie konieczność wypłacania mu dywidendy. W związku z tym Spółka zwraca się z prośbą o wyjaśnienie przepisów dotyczących opodatkowania dywidendy wypłacanej spółkom szwajcarskim przez spółki polskie. Spółka podnosi, iż z dniem 01.07.2005r. weszła w życie umowa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską ustanawiającą środki równoważne środkom ustanowionym w dyrektywie Rady 2003/48/WE w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności w formie wypłacanych odsetek (dalej: Umowa). Artykuł 15 tej umowy stanowi: ?Bez uszczerbku dla zastosowanie przepisów wewnętrznych lub opierających się na umowie, a dotyczących zapobiegania oszustwom i nadużyciom w Szwajcarii i w państwach Członkowskich, dywidenda płacona spółce dominującej przez spółką zależną nie podlega opodatkowaniu w państwie źródłowym, jeżeli:

    - spółka dominująca posiada minimum 25% kapitału spółki zależnej przez co najmniej dwa lata, i
    - jedna spółka ma siedzibę dla celów podatkowych w Państwie Członkowskim, a druga spółka ma siedzibę dla celów podatkowych w Szwajcarii, i

- zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą z dowolnym państwem trzecim żadna ze spółek nie ma siedziby dla celów podatkowych w tym państwie trzecim.

Podmiot szwajcarski, któremu Spółka będzie wypłacać dywidendę spełni wymóg posiadania 25% udziałów po wypłacie dywidendy. W związku z tym Spółka stoi na stanowisku, iż można zastosować normę zawartą w art. 22 ust. 4b ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000r. poz. 654 ze zm.), będącą skutkiem orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Przepis ten stanowi, iż zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w art. 22 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy, przez spółkę uzyskującą dochody z tytułu udziału w zysku osoby prawnej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Zgodnie z art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. Art. 91 Konstytucji RP stanowi, iż ratyfikowana umowa międzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana, chyba że jej stosowanie jest uzależnione od wydania ustawy. W związku z tym ażeby uznać, iż przywołana przez Spółkę we wniosku umowa międzynarodowa jest źródłem prawa w Rzeczypospolitej Polskiej musiałaby ona zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw RP. W związku z faktem, iż umowa ta nie została ogłoszona w Dzienniku Ustaw to nie stanowi ona źródła prawa.

Jednakże należy zauważyć, iż ustawą z dnia 30.06.2005r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 143 z 2005r. poz. 1199) znowelizowano treść ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W wyniku tej nowelizacji, do spółek prawa szwajcarskiego stosuje się regulacje zawarte w art. 20-22 tej ustawy. Przepisy te stanowią implementację Dyrektywy Rady 2003/48/WE. W związku z tym do przedmiotowego stanu faktycznego będzie miał zastosowanie także art. 22 ust. 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż zwolnienie o którym mowa w art. 22 ust. 4 ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody z tytułu udziału w zysku osoby prawnej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów.

Należy też wskazać, iż zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwalnia się dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

    1) wypłacającym dywidendę oraz inne należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    2) uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
    3) spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
    4) odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:
    a) spółka, o której mowa w pkt 2, albo
    b) położony poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, w rozumieniu art. 20 ust. 13, spółki, o której mowa w pkt 2, jeżeli osiągnięty dochód (przychód) podlega opodatkowaniu w tym państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Pomimo, iż pkt 2 powyższego artykułu wskazuje na fakt, iż aby skorzystać ze zwolnienia podatnik musi być rezydentem podatkowym państwa członkowskiego Unii Europejskiej innego niż Rzeczypospolita Polska to, zgodnie z art. 22 ust. 4b ww. ustawy zwolnienie to dotyczy także podmiotów wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy. W tym załączniku wymieniono m.in. spółki utworzone według prawa szwajcarskiego, określane jako: "société anonyme"/"Aktiengesellschaft"/"societá anonima", "société a responsibilité limitée"/"Gesellschaft mit beschränkter Haftung"/"societá a responsibilitá limitata", "société en commandite par actions"/"Kommanditaktiengesellschaft"/ "societá in accomandita per azioni".

W związku z powyższym, w przedmiotowym stanie faktycznym różnica w skutkach pomiędzy powołaną przez Spółkę umową, a obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych sprowadza się do niższego progu wymagalnego poziomu udziału. W przywołanej przez Spółkę umowie próg ten wynosi 25%, a w ustawie 10%.

Reasumując, jeśli spółka prawa szwajcarskiego która obejmie udziały w Spółce jest określana jako jedna z wymienionych w ww. załączniku to zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym będzie korzystała ze zwolnienia zawartego w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 26 ust. 1c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka może zastosować zwolnienie o którym mowa w art. 22 ust. 4 ww. ustawy wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez podatnika jego miejsca siedziby dla celów podatkowych, wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej zaświadczeniem (certyfikat rezydencji).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj