Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2150/4111/415/76/05
z 13 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2150/4111/415/76/05
Data
2005.12.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
faktura VAT
forma zapłaty
internet
odliczenie od dochodu
przelew bankowy
ulga podatkowa


Pytanie podatnika
Czy można dokonać odliczenia od dochodu wydatków poniesionych z tytułu użytkowania sieci Internet udokumentowanych fakturą VAT, za którą zapłata następuje przelewem ?


P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ),
po rozpatrzeniu wniosku Pana ... zam. Radom, ul. ... z dnia 07.11.2005r. (data wpływu 09.11.2005r.), uzupełnionego w dniu 05.12.2005r. dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości odliczenia od dochodu wydatków poniesionych z tytułu użytkowania sieci Internet udokumentowanych fakturą VAT, za którą zapłata następuje przelewem,
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza że Pana stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E
W dniu 07.11.2005r. (data wpływu 09.11.2005r.) Pan ... zam. Radom, ul. ... wystąpił do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 05.12.2005r.

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę:
W nawiązaniu do pism skierowanych do Państwa dnia 21 lutego oraz 14 marca 2005r. dotyczących dokumentów wymaganych do potwierdzenia poniesienia wydatków za korzystanie z internetu. Napisałem, że będę dysponował drukami potwierdzającymi dokonanie przelewów jednak w maju br. bank wprowadził wysokie opłaty za wystawienie takiego dokumentu. W związku z tym zwracam się z pytaniem czy w zamian za takie potwierdzenie będą Państwo honorować wyciągi bankowe? Oprócz nich mogę przedstawić wszystkie faktury (bez potwierdzenia ich zapłaty ponieważ opłat dokonuję przez internet) oraz umowę na korzystanie z internetu.
Moim zdaniem wyciągi bankowe są wystarczającym potwierdzeniem dokonania opłat, są bardzo szczegółowe opisane.
W dniu 05.12.2005r. Pan ... w odpowiedzi na wezwanie tut. organu podatkowego z dnia 18.11.2005r. (data doręczenia 23.11.2005r.) znak: 1424/2150/413/749/05, uzupełnił przedmiotowy wniosek w zakresie opłaty skarbowej oraz stanu faktycznego sprawy.
Jestem użytkownikiem internetu jako osoba fizyczna. Rozliczając się za 2005 rok chciałbym skorzystać z przysługującej mi ulgi. Mam wszystkie faktury za korzystanie z internetu ale nie posiadają one potwierdzenia zapłaty w postaci pieczątki ponieważ płatności za nie dokonuję za pomocą internetu. Oprócz faktur posiadam wyciągi bankowe, na których są widoczne przelewy za w/w faktury z dokładnym opisem czego ten przelew dotyczy. W związku z tym chciałbym się dowiedzieć czy Urząd Skarbowy uzna takie dokumenty jako wystarczające potwierdzenia poniesionych przeze mnie wydatków na internet?
Uważam, że dokumenty przeze mnie wskazane są wystarczającym dowodem na potwierdzenie ponoszenia wydatków na internet. Po pierwsze faktury wystawione są na nazwisko podatnika, który będzie dokonywał odliczenia. Po drugie na fakturze widnieją wyszczególnione pakiety usług i są odrębne kwoty za każdą z nich czyli widać dokładnie ile miesięcznie wydaję na internet. Po trzecie otrzymywanie kolejnych faktur jest w pewnym sensie potwierdzeniem uregulowania poprzednich. Po czwarte na wyciągu bankowym jest dokładny opis kto płaci, za jaką fakturę i ile, jest także podobnie jak i na fakturze wyszczególnienie ile jest zapłacone za internet.

Stanowisko organu podatkowego:
Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl § 2 powołanego przepisu, wniosek, o którym mowa w § 1, składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, urzędu celnego lub wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty albo marszałka województwa.W świetle art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej, interpretacja, o której mowa w § 1, zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.
Podstawą rozpatrzenia wniosku jest stan faktyczny zawarty w zapytaniu i własne stanowisko strony.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), wprowadzonym przepisami ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004r. Nr 263, poz. 2619) podstawę obliczenia podatku z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28 - 30 oraz art. 30a - 30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a- 4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i ust. 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

"Sieć Internet" to sieć komputerowa o światowym zasięgu łącząca sieci lokalne, sieci rozległe i wszystkie komputery do nich podłączone. Pojęcie użytkowania na gruncie art. 26 ust. 1 pkt 6a cyt. ustawy należy interpretować zgodnie z jego potocznym rozumieniem. W związku z tym odliczeniu podlegają przede wszystkim wydatki z tytułu dostępu do sieci ponoszone na rzecz podmiotów świadczących usługi tego rodzaju. Nie wchodzą w zakres ulgi wydatki na zakup urządzeń umożliwiających dostęp do Internetu (np. modem) lub zakup oprogramowania.
Odliczeniu podlegają jedynie wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika.
Odliczeniu podlegają jedynie wydatki nieprzekraczające kwoty wskazanej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawę obliczenia podatku można zatem pomniejszyć co najwyżej o kwotę 760 zł rocznie.

Wydatki poniesione z tytułu użytkowania sieci Internet stanowią ulgę podatkową tylko wówczas, gdy zostały udokumentowane fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług (art. 26 ust. 7 pkt 1 cyt. ustawy). Nie ma zatem możliwości udokumentowania tych wydatków innymi środkami dowodowymi. Zasada otwartego postępowania dowodowego oraz swobodnej oceny dowodów jest wyłączona w przypadku ulgi z tytułu użytkowania sieci Internet.
Faktura nie musi obejmować wyłącznie usług użytkowania sieci Internet. Jeśli jednak dokumentuje wykonanie również innych usług (np. innych usług telekomunikacyjnych), odliczeniu podlegają jedynie te wydatki, które zostały na fakturze wyodrębnione jako zapłata za usługi użytkowania sieci Internet.
Faktura powinna być wystawiona na nazwisko podatnika.

Ze stanu faktycznego sprawy wynika, że posiada Pan faktury za korzystanie z internetu. Płatność z w/w faktur dokonywana jest przelewem za pośrednictwem internetu. Posiada Pan wyciągi bankowe, na których widoczne są przelewy za w/w faktury z dokładnym opisem czego dany przelew dotyczy.


Uwzględniając powyższe wysokość poniesionych wydatków powinna wynikać z faktury dokumentującej nabycie usług dostępu do internetu.
Jeżeli płatność dokonywana jest za pomocą przelewu, potwierdzenie dokonania wpłaty może stanowić załączony do tej faktury wyciąg bankowy z którego jednoznacznie wynika kwota dokonanej wpłaty (stanowi podstawę do obliczenia wysokości odliczenia), imię i nazwisko wpłacającego (wskazuje osobę, której odliczenie przysługuje z racji poniesienia wydatku), data poniesienia wydatku (pozwala określić kwotę wydatków poniesionych w roku podatkowym) oraz że zapłata została dokonana tytułem użytkowania sieci internet (potwierdza rodzaj wydatku uprawniający do ulgi).

Posiadanie zatem łącznie faktury VAT wraz z wyciągiem bankowym spełnia dyspozycję zawartą w art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie udokumentowania wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu będącym miejscem zamieszkania podatnika.
Zatem Pana stanowisko w sprawie należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że odpowiedź niniejsza udzielona została w związku ze zmianą stanu faktycznego w zakresie sposobu dokumentowania wydatków za korzystanie z sieci internet w stosunku do stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku z dnia 22.02.2005r., uzupełnionego 14.03.2005r., rozstrzygniętego postanowieniem z dnia 07.04.2005r. znak: 1424/2150/4111/415/17/05 doręczonym 13.04.2005r.

Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z przepisem art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).
Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 5,00zł uiszczanej w znakach opłaty skarbowej.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b ust. 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj