Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP-1-443/72/2005
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1-443/72/2005
Data
2005.07.08



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
leki
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
preparat (środek) płynny
produkt leczniczy
stawki podatku


Pytanie podatnika
Spółka wnioskuje o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu stosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT, w sprawie określenia wysokości stawki podatku VAT na wytwarzanie płynów infuzyjnych.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 25.04.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 26.04.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w sprawie określenia wysokości stawki podatku VAT na wytwarzanie płynów infuzyjnych – informuję, że stanowisko Spółki wyrażone w przedmiotowym piśmie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 26.04.2005 r. do Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka na podstawie umowy wytwarza płyny infuzyjne dla Spółki X Sp. z o.o.
Urząd Statystyczny w Łodzi pismem z dnia 23.02.2005 r. zmienił opinię kwalifikującą usługę wytwarzania płynów infuzyjnych z PKWiU 24.42.99-00.00- „Usługi związane z produkcją leków i preparatów farmaceutycznych” na PKWiU 24.42.13-80- „Leki zawierające zmieszane lub niezmieszane produkty pakowane do sprzedaży detalicznej, gdzie indziej nie sklasyfikowane”. Przedmiotowa usługa została więc sklasyfikowana w grupowaniu obejmującym wyrób.

Wnioskujący pyta, jaką stawkę podatku VAT winien stosować wystawiając faktury obciążające Spółkę X Sp. z o.o. za usługę wytwarzania płynów infuzyjnych wykonywaną na podstawie umowy o wytwarzanie z dnia 13 lipca 2004 r....

Zdaniem Spółki, treść ustawowych definicji towarów i usług, treść i przedmiot umowy wiążącej strony (o wytwarzanie) oraz zmiana klasyfikacji statystycznej dokonana przez uprawniony do tego organ z dnia 23.02.2005 r., przemawiają za tym, że właściwą będzie stawka 7%, gdyż spełnione są w pełni warunki uprawniające do stosowania obniżonej stawki zgodne z treścią poz. 79 załącznika Nr 3 do ustawy o VAT.

Mając na uwadze przedstawiony w piśmie stan faktyczny zdaniem organu takie stanowisko jest prawidłowe.

Identyfikacja towarów i usług dla potrzeb stosowania stawek i zwolnień podatkowych następuje poprzez odwołanie się do klasyfikacji statystycznej.

Zgodnie z treścią § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 06 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług- nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2006 r. (rozporządzenie zmieniające Dz. U. z 2005 r. Nr 90, poz. 760).
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług obejmuje swym zakresem produkty pochodzenia krajowego oraz z importu, przy czym:
- pod pojęciem produktów rozumie się wyroby i usługi;
- pod pojęciem wyrobów rozumie się surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów- o ile występują w obrocie;
- pod pojęciem usług rozumie się:
› wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych- usługi na rzecz produkcji;
› wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.
Podstawowym założeniem budowy PKWiU jest powiązanie jej z klasyfikacją działalności gospodarczych- PKD zgodnie z którym każdy produkt może być zaliczony do jednego rodzaju działalności gospodarczej.

W myśl art. 41 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22%, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę.
Urząd Statystyczny w Łodzi w piśmie z dnia 23.02.2005 r. wyraził opinię, iż usługa wytwarzania płynów infuzyjnych mieści się w grupowaniu PKWiU 24.42.13-80.
W załączniku Nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług zawierającym wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% pod poz. 79 wymieniono produkty lecznicze wpisane do Rejestru Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w przepisach Prawa farmaceutycznego, dotyczące tylko danego wyrobu i usługi w zakresie tego grupowania.
Ponieważ pod pojęciem produktów, zgodnie z zasadami przyjętymi w PKWiU, rozumie się wyroby i usługi to zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 2 cyt. ustawy o VAT w związku z ust. 13 tegoż artykułu 41 w stosunku do przedmiotowych usług należy stosować obniżoną stawkę podatku w wysokości 7%.
Ponadto informuje się, że zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 41 ust. 14 cyt. ustawy zmiany w klasyfikacjach statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej oraz w kluczach powiązań między tymi klasyfikacjami wprowadzone po dniu wejścia w życie tej ustawy nie powodują zmian w opodatkowaniu podatkiem, jeżeli nie zostały określone w ustawie.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. (art. 222 oraz art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj