Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.I/423-16/2005
z 29 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I/423-16/2005
Data
2005.11.29



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
członek zarządu
samochód prywatny
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione przez Członka Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej na rzecz Wspólnoty są zawsze kosztem uzyskania przychodu?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 – ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 1.09.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wspólnoty – wydatków poniesionych przez członka Zarządu Wspólnoty na:

  1. przejazdy prywatnym samochodem na potrzeby wspólnoty (faktura wystawiona za zakup paliwa na nazwisko członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej, nie jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu),
  2. zakup karty do prywatnego telefonu komórkowego członka Zarządu (faktura wystawiona na wspólnotę),
  3. zakup tuszu i papieru do prywatnej drukarki komputerowej członka Zarządu (faktura wystawiona na wspólnotę),
  4. zakup artykułów piśmienniczych – (faktura wystawiona na wspólnotę),

uznaje stanowisko Wnioskodawcy:

  • w sprawie w punkcie 1 – za nieprawidłowe,
  • w sprawach podanych wyżej w punktach 2, 3, 4 – za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 1.09.2005 r. strona zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Wspólnoty Mieszkaniowej w Olsztynie wydatków poniesionych przez członka zarządu na rzecz wspólnoty związanych z:

  1. przejazdami prywatnym samochodem (faktura wystawiona na zakup paliwa na nazwisko członka Zarządu, nie jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu),
  2. zakupem karty do prywatnego telefonu komórkowego członka Zarządu (faktura wystawiona na wspólnotę),
  3. zakupem tuszu i papieru do prywatnej drukarki członka Zarządu (faktura wystawiona na wspólnotę mieszkaniową),
  4. zakupem artykułów piśmienniczych (faktura wystawiona na wspólnotę).

W piśmie podano również, iż ogół właścicieli podjął uchwałę - o zwrocie faktycznie poniesionych kosztów przez członków zarządu Wspólnoty związanych z bieżącą działalnością wspólnoty na podstawie faktur wystawionych na w/w Wspólnotę Mieszkaniową.

We wniosku Strona poinformowała, iż nie została zawarta z członkiem Zarządu, Przewodniczącym umowa o pracę, umowa zlecenie ani żadna inna t.j. dotycząca pełnionej funkcji. Nie została również zawarta umowa użyczenia, najmu ani żadna inna o podobnym charakterze pomiędzy Przewodniczącym Zarządu a Wspólnotą Mieszkaniową na korzystanie z prywatnego samochodu, drukarki czy telefonu komórkowego.Zdaniem Strony w/w wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów wspólnoty w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z 15 lutego 1992r. (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.), ponieważ wszystkie zakupione materiały (karta telefoniczna, papier do drukarki, tusz itp.) są w całości wykorzystywane na cele działalności wspólnoty w racjonalnych ilościach. Papier i tusz są używane do drukowania informacji, zawiadomień itp. tylko związanych z działalnością wspólnoty, również karta telefoniczna wykorzystywana jest tylko do rozmów w sprawach dotyczących wspólnoty.

Ponadto Wspólnota informuje, że członkowie jej zarządu składają oświadczenia, iż zakupione przez nich materiały w całości przeznaczone są na cele wspólnoty.

Zasady funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych określa ustawa z dnia 29 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903).Wspólnota mieszkaniowa jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Obowiązują ją więc zawarte w niej przepisy prawa podatkowego.

I. Stanowisko Strony w sprawie wymienionej w punkcie 1 jest nieprawidłowe ponieważ:
- nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wydatki z tytułu kosztów używania dla potrzeb działalności gospodarczej samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika – w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu – art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego poniesione wydatki – na zakup paliwa, gdy faktura została wystawiona na członka zarządu i brak jest ewidencji przebiegu pojazdu - związane z używaniem prywatnego samochodu do celów służbowych przez członka zarządu Wspólnoty niebędącego pracownikiem – nie stanowią dla wspólnoty kosztów uzyskania przychodów.

II. Stanowisko Strony w sprawie wymienionej w pkt 2, 3 i 4 jest prawidłowe:
Ad. pkt 2 i 3- poniesione wydatki (faktury wystawiono na wspólnotę) na zakup materiałów, wyposażenia (papier, tusz, karta do telefonu komórkowego) w ilościach racjonalnych, które faktycznie wykorzystano zgodnie ze złożonymi odpowiednimi oświadczeniami, przedłożonymi dowodami świadczącymi o poniesieniu wydatków na rzecz wspólnoty i wystąpi związek przyczynowo- skutkowy między poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem – będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Ad. pkt 4 - wydatki, które nie zostały wymienione w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – związane z działalnością wspólnoty np. na zakup artykułów piśmienniczych na potrzeby wspólnoty w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią koszty uzyskania przychodów Wspólnoty.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.Stosownie do art. 222 – Ordynacji podatkowej, zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie oraz zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5 zł od pisma i o wartości 0,50 zł od każdego załącznika).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj