Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP2/443-125/05/KH/28778
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2/443-125/05/KH/28778
Data
2005.04.29



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
nakłady
następstwo prawne
odliczenie podatku od towarów i usług
podstawa opodatkowania
sprzedaż budynków
sprzedaż nieruchomości
towar używany
wartość początkowa
zwiększenie wartości
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Spółka "B" w latach 90 - tych nabyła używane nieruchomości; budynki, budowle, grunty, które nie były opodatkowane podatkiem od towarów i usług. W toku eksploatacji tych nieruchomości poniesiono nakłady na ich ulepszenie w wysokości przekraczającej 30% ich wartości początkowej, a Spółka "B" skorzystała z prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z tego tytułu. W 2001 r. Spółka "B" została przejęta przez Spółkę "A" (w ciągu ostatnich 5 - ciu lat przedmiotowe nieruchomości nie były jednakże modernizowane). Czy w związku ze sprzedażą przedmiotowych nieruchomości przez Spółkę "A" należy zastosować art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym zwolnienia od podatku od towarów i usług nie stosuje się do dostawy towarów używanych, jeżeli w trakcie użytkowania wydatki ponoszone na ulepszenie, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 11.04.2005 r. (doręczonego do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach, a następnie przesłanego, zgodnie z właściwością miejscową, do tutejszego organu w dniu 20.04.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W lipcu 2001 r. Wnioskodawca (zwany dalej spółką „A”) połączył się z innym podmiotem (ze spółką „B”), przy czym spółką przejmującą była spółka „A”. W majątku spółki przejmowanej były, między innymi, wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej nieruchomości, takie jak: budynki, budowle i grunty. Nieruchomości te spółka „B” nabyła w latach 90 - tych jako używane i w konsekwencji nie opodatkowane podatkiem od towarów i usług. W toku eksploatacji tych nieruchomości dokonano nakładów modernizacyjnych podwyższających wartość tych nieruchomości w kwocie nakładów przekraczającej 30% ich wartości początkowej. Podatek od towarów i usług, związany z tymi nakładami modernizacyjnymi, był w całości związany ze sprzedażą opodatkowaną i w konsekwencji został odliczony od należnego podatku od towarów i usług. Przez ostatnie lata spółka „A” już nie remontuje i nie modernizuje tych nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy, w stosunku do sprzedaży używanego budynku wraz z gruntem należy zastosować art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, który stwierdza, że zwolnienia od podatku nie stosuje się do dostawy towarów używanych, jeżeli w trakcie użytkowania wydatki ponoszone na ulepszenie, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków.
Bez znaczenia, zdaniem Podatnika, jest w tym przypadku fakt, że budynki te spełniają definicję towarów używanych o których mowa w art. 43 ust. 2. pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tzn. fakt, że upłynął okres 5 lat ich użytkowania. Wg Wnioskodawcy, dostawa budynku opodatkowana jest w tym przypadku stawką 22%, a z uwagi na fakt integralnego związania sprzedawanego gruntu z budynkiem, na którym się on znajduje, stawka na sprzedaż gruntu wynosi również 22%.

Odpowiadając na powyższe zapytanie należy uwzględnić regulację art. 43 ust. 1 pkt 2, w związku z ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Pierwszy z powołanych przepisów stanowi o zwolnieniu dostawy towarów używanych, pod warunkiem nie przysługiwania prawa odliczenia podatku przy nabyciu towarów, będących przedmiotem dostawy. Definicja towarów używanych została przedstawiona w art. 43 ust. 2 ustawy. W przypadku budynków, budowli lub ich części ww. towary spełniają status „używanych”, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat. Natomiast, zgodnie z ust. 6 tego artykułu, zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

    1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
    2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Jak wynika z treści pisma, poprzedni użytkownik nieruchomości (spółka „B”) użytkował je od lat 90-tych i nie korzystał z prawa odliczenia podatku przy nabyciu nieruchomości. Powyższe nieruchomości spełniają definicję towarów używanych. Skoro nabyto je w latach 90-tych, były zatem wybudowane w okresie powyżej 5 lat, licząc do daty planowanej dostawy. Istnieje zatem podstawa do zwolnienia przedmiotowej dostawy z opodatkowania na podstawie powołanego przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. W analizowanym przypadku nie zachodzą przesłanki do wyłączenia zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 2, wymienione w art. 43 ust. 6 ustawy.

Wnioskodawca zauważa, że poniesiono nakłady na ulepszenie nieruchomości w wysokości przekraczającej 30% je wartości początkowej i Podatnik skorzystał z prawa odliczenia podatku z tego tytułu. Fakt ten jednakże nie przesądza o wyłączeniu ze zwolnienia dostawy ww. towarów używanych. Musiałby zaistnieć jeszcze drugi z wymienionych w art. 43 ust. 6 ustawy warunków - użytkowanie nieruchomości w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. A taka okoliczność w omawianym przypadku nie wystąpiła.

Wprawdzie spółka „A” jest użytkownikiem tych nieruchomości od momentu połączenia się ze spółką „B”, tj. od lipca 2001 r. (tj. w okresie krótszym niż 5 lat licząc od momentu przejęcia nieruchomości do momentu planowanej dostawy), jednakże w omawianym przypadku spółka „A” nie stała się właścicielem nieruchomości w drodze nabycia w oparciu o umowę cywilno-prawną, lecz z tytułu przejęcia - na zasadzie art. 93 ustawy Ordynacja podatkowa - innego podmiotu, którego jest obecnie następcą prawnym.
Spółka „A” weszła obecnie w prawa i obowiązki swojego poprzednika. Okres użytkowania nieruchomości należy w tym przypadku rozpatrywać od okresu rozpoczęcia użytkowania ich przez spółkę „B”, przejętą obecnie przez spółkę „A”. Ponieważ grunt na trwale związany z obiektem budowlanym stanowi integralną część tego obiektu - zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, jego dostawa również winna być zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.
W zakresie będącym przedmiotem zapytania Urząd nie potwierdza stanowiskaPodatnika, orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj