Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP 2/443-150/05/KH/39360
z 9 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 2/443-150/05/KH/39360
Data
2005.06.09



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego


Słowa kluczowe
faktura
odliczenie podatku od towarów i usług
opłata za użytkowanie wieczyste
podstawa opodatkowania
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji wykazania przez Gminę w wystawionej fakturze ustalonej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości powiększonej o należny podatek od towarów i usług (co nie było przedmiotem opodatkowania przed 1 maja 2004 r.), Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z takiej faktury?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 10.05.2005 r. (doręczonego w dniu 10.05.2005 r.), uzupełnionego w dniu 20.05.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: Spółka jest użytkownikiem wieczystym działek, będących własnością Skarbu Państwa. W miesiącu kwietniu 2005 r. Podatnik otrzymał z Urzędu Miasta fakturę VAT, na której wykazano umówioną kwotę opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego ww. działek, powiększoną o podatek od towarów i usług. Zdaniem Spółki ciężar zapłaty podatku spoczywa na podmiocie dokonującym czynności opodatkowanej, a zatem jej zdaniem obowiązek podatkowy ciąży na usługodawcy (gminie lub skarbie państwa). Z uwagi na fakt, że Podatnik zawarł w dniu 23 kwietnia 2004 r. ugodę z Urzędem Miasta w sprawie opłaty za użytkowanie wieczyste, na podstawie którego to dokumentu strony ustaliły, że opłata roczna od użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych będzie wartością stałą, późniejsza faktura VAT wystawiona przez Urząd Miasta Krakowa zdaniem Wnioskodawcy nie stanowi podstawy do obniżenia należnego podatku od towarów i usług, gdyż kwoty wykazane w otrzymanej fakturze: wartość netto, podatek od towarów i usług, wartość brutto są niezgodne z wcześniejszą ugodą.
Przedmiot zapytania sprowadza się do ustalenia, czy w tej sytuacji faktycznej Spółka ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w otrzymanej fakturze....

Odpowiadając na powyższe zapytanie zważa się, co następuje:

Oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej za odpłatnością, od dnia 1 maja 2004 r. stanowi świadczenie usługi, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PTU, i podlega opodatkowaniu wg stawki 22% - zgodnie z art. 41 ust. 1 tej ustawy. Na gruncie przepisów obowiązujących przed dniem 1 maja 2004 r., z zakresu podatku od towarów i usług, czynność powyższa nie podlegała opodatkowaniu. Pobranie opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu przed datą 1 maja 2004 r. nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeżeli jednak termin płatności przypadł po dniu 30 kwietnia 2004r (jak to ma miejsce w omawianym przypadku) usługa podlega opodatkowaniu na podstawie powołanego przepisu ustawy o PTU. Przepisy tej ustawy nie wprowadzają wprost zakazu odliczania podatku z tytułu nabycia tego typu usługi.
Tak więc, jeżeli dochowany jest warunek wynikający z art. 86 ust. 1 ustawy o PTU (istnienie związku wydatku z czynnościami opodatkowanymi), nie występuje przeszkoda prawna do skorzystania z tego prawa, przy założeniu, że świadczący usługę podmiot jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Należy wskazać, że wydatek ten ma z istoty swej charakter wydatków pośrednich. Dlatego w sytuacji, gdy Spółka deklaruje wykonywanie czynności w stosunku do których przysługuje jej prawo odliczenia podatku, jak i czynności, w stosunku do których prawo to nie przysługuje, podatek naliczony od tej usługi winien podlegać rozliczeniu wg proporcji rocznej, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy chyba, że proporcja określona zgodnie z art. 90 ust. 2 - 8 wyniosłaby powyżej 98%, to wówczas podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku w pełnej wysokości bez stosowania ww. proporcji - zgodnie z art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy o PTU.

W treści przedmiotowego podania Spółka przedstawiła także swoje stanowisko - opinię, że Urząd Miasta nie ma prawa doliczania dodatkowo podatku od towarów i usług od opłaty rocznej, gdyż zgodnie z brzmieniem artykułu 78 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543) organ, który zamierza zaktualizować opłatę roczną za użytkowanie wieczyste, musi najpierw wypowiedzieć na piśmie wysokość dotychczasowej opłaty do końca roku poprzedzającego ten, w którym podwyżka ma nastąpić. Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego odstępuje od wyrażania opinii w tej sprawie, gdyż ocena zasadności podwyższania opłat ustalanych z tyt. wieczystego użytkowania gruntu o kwotę podatku od towarów i usług przez właściciela gruntu na podstawie odrębnych przepisów pozostaje poza kompetencjami organów podatkowych.
W świetle powyższych ustaleń,Naczelnik tutejszego Urzędu nie potwierdza stanowiska Podatnika, orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj