Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD1/423-83/05/KK
z 14 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD1/423-83/05/KK
Data
2005.11.14



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
nota obciążająca
przychód
usługi spedycji


Pytanie podatnika
Czy na podstawie obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka może nie zaliczać do przychodów podatkowych przychodów z tytułu wystawienia noty odszkodowawczej uznaniowej na przewoźnika.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki (wpływ do tut. Urzędu 01.09.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy na podstawie obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka może nie zaliczać do przychodów podatkowych przychodów z tytułu wystawienia noty odszkodowawczej uznaniowej na przewoźnika, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się usługami spedycyjnymi. Transport towarów odbywa się drogą lądową, morską oraz lotniczą przez wynajętych przez Spółkę przewoźników. Transport ten opłacany jest najpierw przez Stronę, która później wystawia fakturę na klienta zlecającego transport. W wyniku przewozu dochodzi często do uszkodzenia towarów lub opóźnień w ich dostawie. Z tytułu nieprawidłowo wykonanego zobowiązania Spółka otrzymuje noty obciążeniowe od klientów, a następnie wystawia noty uznaniowe na przewoźnika.
Strona stoi na stanowisku, że skoro nota obciążeniowa jako kara umowna nie stanowi kosztu uzyskania przychodu zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) to zwrot tej kary nie będzie stanowił przychodu podatkowego.
Zgodnie z dyspozycją art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kary umowne oraz odszkodowania z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Powyższe kryteria niewątpliwie spełniają noty obciążeniowe otrzymywane przez Stronę od klientów. Jednakże art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że nie stanowią przychodów inne wydatki zwrócone, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Należy przez to rozumieć wszystkie wydatki wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a więc również wydatki poniesione w związku z przedmiotowymi notami obciążeniowymi. Zauważyć należy, że zachodzi przejrzysty związek przyczynowo - skutkowy między notą kosztową, a notą przychodową (uznaniową). Reasumując, nota uznaniowa stanowi zwrot wydatku, który zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowi kosztu uzyskania przychodu (nota obciążeniowa). W związku z powyższym zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 4 pkt 6a rzeczonej ustawy.
Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

1. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).
2. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj