Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu
ZP1/I-418/I/1/06
z 20 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP1/I-418/I/1/06
Data
2006.01.20



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
jazda miejscowa
samochód osobowy
samochód prywatny


Pytanie podatnika
Pracownik jednostki będąc właścicielem samochodu osobowego, użytkuje go na potrzeby jednostki w jazdach lokalnych, na podstawie zawartej umowy. Czy zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od opodatkowania podatkiem są zwroty kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu użytkowania pojazdu.


D E C Y Z J A

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 i art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) -Dyrektor Izby Skarbowej zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 14 października 2005r. znak PD/415-11/2005 wydane w trybie art. 14a § 4 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 15 września 2005r. jednostka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji przepisu art. 21 ust 1 pkt 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz 176 z późn.zm.) w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego ryczałtu za jazdy lokalne wypłacanego pracownikowi w zamian za ponoszone koszty eksploatacji samochodu prywatnego dla celów służbowych, przedkładając jednocześnie umowę cywilnoprawną zawartą w dniu 9 czerwca 2005r. pomiędzy pracodawcą i pracownikiem o używanie prywatnego samochodu do celów służbowych. W złożonym wniosku jednostka przedstawiła jednocześnie własne stanowisko w przedmiotowej sprawie, w którym wyraża zdanie, iż wydatki poniesione na pokrycie kosztów eksploatacji samochodu prywatnego do celów służbowych zwolnione są z mocy cytowanego wyżej przepisu art. 21 ust 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego wypłacanego pracownikowi.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 14 października 2005r. nr PD/415-11/05, uznał że stanowisko Strony jest prawidłowe.

Na w/w postanowienie nie zostało złożone zażalenie zatem postanowienie to stało się ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku jednostki oraz z treścią postanowienia interpretacyjnego, stwierdza, iż postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego wydane zostało z rażącym naruszeniem przepisu art. 21 ust 1 pkt 23b w/w ustawy, dlatego też na podstawie przepisu art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) zmienia go niniejszą decyzją.

Stosownie do treści przepisu art. 12 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz 60 z późn.zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężnych świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003r, zwalniał od podatku dochodowego kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy, w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) - do wysokości nie przekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu oraz w jazdach lokalnych - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nie przekraczającej stawek za 1 km przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika według obowiązującego wzoru.
Przepis ten z mocy przepisu art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz 1956 z późn. zm.) został uchylony z dniem wejścia w życie tej ustawy tj. z dniem 1 stycznia 2004r. Jednocześnie mocą przepisu art. 1 pkt 1 lit b ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.Nr 93 poz 984 z późn. zm.) do treści przepisu art. 21 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano nowy pkt. 23b z którego jednoznacznie wynika, iż wolny od podatku jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nie przekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika; przepis art. 23 ust. 7 stosuje się odpowiednio.

Przepisami innych ustaw o których mowa w cytowanym wyżej przepisie są przepisy ustaw:
- ustawa z dnia 30 lipca 1997r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej "Poczta Polska" (Dz.U.Nr 106 poz 675 z późn. zm.), która w art. 6a stanowi, iż prawo do zwrotu kosztów związanych z używaniem tych pojazdów - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego lub do wysokości nie przekraczającej stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu może być przyznane listonoszom używającym własnych pojazdów do celów służbowych oraz
- ustawa z dnia 28 września 1991r. o lasach (Dz.U z 2000r. Nr 56 z późn.zm.), która w art. 46a stanowi, iż prawo do zwrotu kosztów związanych z używaniem tych pojazdów - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego lub do wysokości nie przekraczającej stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu może być przyznane pracownikom służby leśnej w tym również strażnikom leśnym używającym własnych pojazdów do celów służbowych w jazdach lokalnych.

Zatem, zważywszy na powyższe, kwoty ryczałtów (jazdy lokalne) wypłacane pracownikom jako zwrot kosztów używania własnych pojazdów dla potrzeb zakładu pracy stanowią, zgodnie z treścią przepisu art. 12 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód ze stosunku pracy i podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Nadmienia się, iż w przypadku uzyskania przez pracownika przychodów ze stosunku pracy (w tym kwoty ryczałtów wypłacane pracownikom) mają zastosowanie przepisy art. 32 i art. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powyższych względów stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego wyrażone w postanowieniu wymienionym w sentencji decyzji jest nieprawidłowe.

Jednocześnie zwracam uwagę na treść przepisu art. 21 ust 1 pkt 16 w/w ustawy, który reguluje kwestie zwrotu kosztów poniesionych z tytułu używania samochodów prywatnych pracowników w jazdach zamiejscowych dla potrzeb zakładu pracy. Stosownie do treści powołanego przepisu wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika określone w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra do spraw pracy - rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U.Nr 136 poz 1990 z późn. zm.), w tym również zwrot kosztów przejazdu samochodem stanowiącym własność pracownika w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu do wysokości określonej w tych przepisach.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez jednostkę w złożonym wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej zmiana wymienionego wyżej postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 14 października 2005r. nr PD/415/11/2005 wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.
Mając na uwadze powyższe orzekam jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj