Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PZ/415-148/05
z 27 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PZ/415-148/05
Data
2005.12.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
samochód osobowy
wynajem


Pytanie podatnika
Czy za usługę najmu samochodu osobowego od kontrahenta z Niemiec istnieje obowiązek naliczenia podatku VAT w kraju?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 3 października 2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 3 listopada 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stwierdzenia, czy najem samochodu osobowego od kontrahenta z Niemiec podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju

Stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Stan faktyczny: Wnioskodawca do celów wykonywania czynności opodatkowanych wynajmuje od kontrahenta z Niemiec samochód osobowy.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż wynajem następuje na podstawie comiesięcznych faktur wystawianych przez wynajmującego, firmę z Niemiec, która w zakresie swej działalności nie posiada najmu samochodów. W związku z tym Wnoszący wniosek zapytuje czy za powyższą usługę istnieje obowiązek naliczenia podatku VAT w kraju.

Zdaniem Wnioskodawcy na podstawie art. 27 ust. 4 pkt 6 ustawy o VAT wynika, że w przypadku świadczenia usługi najmu środka transportu miejscem świadczenia usługi jest w opisanym przypadku siedziba wynajmującego w Niemczech. Ponieważ podatek musi być naliczany w miejscu świadczenia usługi, za powyższą usługę Podatnik nie nalicza podatku VAT w kraju. W związku z powyższym podatek VAT jest naliczany w Niemczech, a całość faktury łącznie z niemieckim VAT-em jest zaliczana przez Podatnika w koszty w księdze przychodów i rozchodów. Wniosek o zwrot zapłaconego VAT-u Podatnik składa zgodnie z niemiecką ustawą o VAT do niemieckiego urzędu skarbowego. Otrzymany zwrot VAT-u Wnioskodawca księguje w księdze przychodów i rozchodów po stronie przychodów. Podatnik uważa, iż w Polsce nie ma obowiązku naliczania podatku VAT.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) zwanej dalej ustawą, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 -6 i art. 28.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4 , są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Powyższa regulacja odnosi się m.in. do usług wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 6 ustawy, w tym do usług wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu.

Powyższa zasada nie obowiązuje zatem w przypadku, gdy przedmiotem w/w usług są środki transportu. W przypadku, gdy stanowią one przedmiot najmu, dzierżawy lub innych usług o podobnym charakterze miejsce ich świadczenia (opodatkowania) określone jest zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w cyt. art. 27 ust. 1 ustawy.

W związku z powyższym, miejscem świadczenia usługi polegającej na najmie środka transportu, będzie miejsce określone na zasadach ogólnych tj. na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy.

W przedmiotowej sprawie miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi najmu środka transportu jest terytorium Niemiec (miejsce siedziby usługodawcy), a zatem przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu poza terytorium kraju.

Mając na uwadze powyższe regulacje oraz przedstawiony stan faktyczny zakup usługi najmu samochodu nie może stanowić importu usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy zgodnie, z którym przez "import usług" rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania, których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust. 1 pkt 4 ustawy. Miejscem świadczenia przedmiotowych usług nie jest bowiem terytorium kraju, a jedynie miejsce siedziby usługodawcy.

Reasumując, przedstawione stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że podobne stanowisko zawarła Izba Skarbowa w Gdańsku w piśmie PI/005-1726/04/CIP/01 z dnia 13 października 2004 r.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku postanowił jak w sentencji niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj