Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1726/04/CIP/01
z 13 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1726/04/CIP/01
Data
2004.10.13



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Zapłata podatku --> Zapłata podatku


Słowa kluczowe
ciągnik siodłowy
dzierżawa
miejsce świadczenia usług
środek transportowy


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tytułu importu przedmiotowej usługi.
Zdaniem Podatnika, obowiązek podatkowy powstanie w momencie księgowania w koszty miesięcznego obciążenia za dzierżawę ciągnika siodłowego z naczepą.
Ponadto w opinii podatnika podatek należny za każdy miesiąc będzie również podatkiem naliczonym od importu usług.


Stan faktyczny

Podatnik dokonuje zakupu usługi polegającej na dzierżawie samochodu / ciągnika siodłowego z naczepą do transportu materiałów budowlanych na terenie Polski, od usługodawcy mającego siedzibę w Austrii.

Ocena prawna stanu faktycznego

Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług wprowadza szereg szczegółowych regulacji z tytułu rozliczania podatku VAT przy wykonywaniu usług o charakterze transgranicznym.

W przypadku transakcji transgranicznych przepisy w podatku od towarów i usług określając miejsce świadczenia przy świadczeniu usług – wskazują wprost na miejsce (kraj) ich opodatkowania.

Zgodnie z przepisem art. 27 ust. 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 – 6 i art. 28.

Od zasady ogólnej zostały wprowadzone pewne odstępstwa, gdzie w niektórych przypadkach miejsce świadczenia może być uzależnione od miejsca faktycznego świadczenia tych usług, od rodzaju lub przedmiotu związanego ze świadczonymi usługami, czy też od statusu podatkowego nabywcy danej usługi i jego siedziby.

I tak, zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Powyższa regulacja odnosi się m.in do usług wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 6 ustawy, w tym do usług wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu.

Zatem na mocy art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy w związku z art. 27 ust. 4 pkt 6 ustawy dla usług wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu, świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, przyjmuje się, iż miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Powyższa zasada nie obowiązuje w przypadku, gdy przedmiotem ww. usług są środki transportu. W przypadku, gdy stanowią one przedmiot wynajmu, dzierżawy lub innych usług o podobnym charakterze miejsce ich świadczenia (opodatkowania) określone jest zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w w/cyt. art. 27 ust. 1 ustawy.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, iż dokonuje on zakupu usługi polegającej na dzierżawie samochodu / ciągnika siodłowego z naczepą od kontrahenta posiadającego siedzibę na terytorium Austrii.

W przepisach art. 103 ust. 3 i 4 ustawy, dokonano rozróżnienia środków transportu na nowe środki transportu oraz inne środki transportu, przy czym za inne środki transportu winny być uznane pojazdy tożsame z nowymi środkami transportu, - zdefiniowane w art. 2 pkt 10 ustawy - (w przypadku pojazdów lądowych są to pojazdy wymienione w poz. 1-4, 9-10, 15-20 załącznika nr 1 do ustawy, napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów), nie spełniające warunku niezbędnego do uznania za nowy środek transportu tj. pojazdy o przebiegu powyżej 6000 km oraz dla których od chwili dopuszczenia takiego środka do użytku upłynęło 6 miesięcy.

Takie stanowisko potwierdza Ministerstwo Finansów, Departament Podatków Pośrednich w piśmie znak PP4-8130-1273/04/TZ/3944 z dnia 10.02.2005r.

Zgodnie z art. 2 pkt 32 i 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz. U. z 2003r. Nr 58 poz. 515 ze zm.) pod pojęciem pojazdu silnikowego rozumie się pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego, natomiast pod pojęciem pojazdu samochodowego rozumie się pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.

Art. 42a ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi, iż pod pojęciem ciągnika samochodowego należy rozumieć pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie wyłącznie do ciągnięcia przyczepy; określenie to obejmuje ciągnik siodłowy i ciągnik balastowy.

Uwzględniając powyższe należy wskazać, iż do środków transportu, o których jest mowa w ustawie o podatku od towarów i usług, należy zaliczyć również ciągnik siodłowy.

W związku z powyższym, miejscem świadczenia usługi transgranicznej polegającej na dzierżawie środka transportu, będzie miejsce określone na zasadach ogólnych tj. na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy.

W przedmiotowej sprawie miejscem świadczenia (opodatkowania) usług dzierżawy środka transportu jest terytorium Austrii (miejsce siedziby usługodawcy), a zatem przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu poza terytorium kraju.

Wobec powyższego, zakup usługi dzierżawy samochodu / ciągnika siodłowego z naczepą nie może stanowić importu usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy, zgodnie z którym przez „import usług” rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. Miejscem świadczenia przedmiotowych usług nie jest bowiem terytorium kraju, a jedynie usługi, gdzie miejscem świadczenia jest terytorium kraju podlegałyby opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj