Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB III/436/87/2005/kk
z 7 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB III/436/87/2005/kk
Data
2005.12.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
wpis do ewidencji działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Jakie będą skutki podatkowe w podatku VAT wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej wpisu żony i prowadzenia dalej działalności gospodarczej tylko na nazwisko męża?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14 a § 1 i § 4 oraz art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)
  • uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2005r. w zakresie podatku od towarów i usług.

W dniu 8 września 2005r. został złożony wniosek z dnia 7 września 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego m.in. w zakresie podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Od dnia 2 stycznia 1995r. wspólnie z małżonką prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie produkcji dzianin, bez zawartej formalnie umowy spółki cywilnej. Prowadząc wspólnie działalność gospodarczą posiadaliście Państwo jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Na początku 2001r. wspólny wpis w ewidencji działalności gospodarczej został zastąpiony dwoma wpisami na imię i nazwisko każdego z małżonków.

W rozliczeniach z urzędem skarbowym w zakresie podatku od towarów i usług posługujecie się Państwo Pana numerem identyfikacji podatkowej (NIP), gdyż dla celów tego podatku Pan jest zarejestrowanym podatnikiem. Obecnie chcąc uregulować kwestię prowadzenia działalności gospodarczej bez zawartej umowy spółki cywilnej, postanowiliście Państwo, że Pan będzie kontynuował działalność gospodarczą, a żona zlikwiduje swój wpis w ewidencji działalności gospodarczej i będzie posiadała status osoby współpracującej.

W związku z powyższym wystąpił Pan z zapytaniem:jakie będą skutki podatkowe w podatku VAT wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej wpisu żony i prowadzenia dalej działalności gospodarczej tylko przez Pana?

Zdaniem Pana w przypadku, gdy z działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonków (bez zawarcia umowy spółki cywilnej) wystąpi jeden z małżonków, a działalność kontynuować będzie małżonek, który występował w związku z tą działalnością jako podatnik podatku VAT, to nie nastąpi zmiana podmiotu w podatku od towarów i usług.

Stanowisko tutejszego Organu:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z ust. 2 ww. art. 15 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle powołanych wyżej przepisów podatnikiem podatku od towarów i usług może być osoba prawna (np. spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej (np. spółka cywilna lub spółka jawna) i osoba fizyczna wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Status prawnopodatkowy małżonków na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług określany jest zatem w zależności od przyjętej przez nich formy prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej. W przypadku, gdy pomiędzy małżonkami nie została zawarta umowa spółki cywilnej lub innej spółki niemającej osobowości prawnej, podatnikiem tego podatku nie może być małżeństwo prowadzące wspólnie działalność gospodarczą. W takiej sytuacji podatnikiem podatku od towarów i usług jest ten małżonek, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb tego podatku. Drugi małżonek, pomimo tego że wspólnie prowadzi działalność gospodarczą, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz złożonych w tutejszym Urzędzie dokumentów wynika, że od dnia 02.01.1995r. prowadzi Pan działalność gospodarczą wspólnie z żoną bez zawartej umowy spółki cywilnej. Rozpoczynając tę działalność w ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Referat Handlu i Usług Urzędu Miasta Łodzi - Delegaturę Łódź-Bałuty zostali Państwo oznaczeni jako przedsiębiorcy pod jednym wspólnym wpisem. Zmiana wspólnego wpisu w ewidencji działalności gospodarczej nastąpiła od dnia 06.02.2001r. Z tym dniem każdy z małżonków uzyskał odrębny wpis w ewidencji działalności gospodarczej, co oznacza, że każdy z nich posiada status odrębnego przedsiębiorcy. Obecnie postanowiliście Państwo, że Pan będzie kontynuował działalność gospodarczą, a żona zlikwiduje swój wpis w ewidencji działalności gospodarczej i będzie posiadała status osoby współpracującej. W związku z tą okolicznością nie zmieni się jednak forma organizacyjna prowadzonej wspólnie działalności gospodarczej, gdyż nadal jest ona prowadzona jako jedno przedsiębiorstwo bez zawarcia określonej umowy spółki.

W zakresie podatku od towarów i usług podatnikiem jest Pan jako małżonek, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb tego podatku i który jest czynnym podatnikiem składającym comiesięczne deklaracje podatkowe VAT-7.

W związku z powyższym, Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego stwierdza, że w zakresie podatku od towarów i usług nie ma znaczenia wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej wpisu dokonanego na nazwisko żony, gdyż nie jest ona zarejestrowanym i czynnym podatnikiem tego podatku. Pan jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, który będzie nadal kontynuować prowadzoną wspólnie z żoną działalność gospodarczą. W świetle przepisów dotyczących podatku od towarów i usług nie nastąpi zatem likwidacja prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż nie nastąpi zmiana podmiotu prowadzącego tę działalność.

Wobec powyższego, stanowisko przedstawione przez Pana w rozpatrywanym wniosku jest prawidłowe.

Ponadto tutejszy Organ informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj