Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PD/4211-05/05
z 21 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/4211-05/05
Data
2005.12.21



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
członek zarządu
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
wynagrodzenia
wynagrodzenie udziałowców


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji prezesa Zarządu Spółki, który nie jest zatrudniony na umowę o pracę, ani w żadnej innej formie, a jedynie powołany umową Spółki jest kosztem uzyskania przychodu?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 216 i art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst: Dz.U. Nr 8 poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem Spółki z dnia 19.09.2005r. (data złożenia do tutejszego organu podatkowego - 29.09.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w indywidualnej sprawie Spółki - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku, iż wydatki na wynagrodzenie Prezesa spółki nie są kosztem uzyskania przychodu jest nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W piśmie Spółki złożonym do tutejszego organu podatkowego w dniu 29.09.2005 r. Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji prezesa Zarządu Spółki, który nie jest zatrudniony na umowę o pracę, ani w żadnej innej formie, a jedynie powołany umową Spółki jest kosztem uzyskania przychodu. Jak oświadczyła Spółka w swoim wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji - wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Prezesa nie stanowi w Spółce kosztu uzyskania przychodów.
W swym piśmie Spółka podaje również, że Zarząd Spółki jest dwuosobowy, a Prezes Zarządu posiada 95 udziałów o łącznej wartości 47.500zł.
Z postanowienia Sądu Rejonowego VIII Wydział Krajowego Rejestru Sądowego wynika, że w dniu 14.06.2002 r. wpisano do KRS zmiany w akcie założycielskim Spółki, zgodnie z którymi kapitał zakładowy Spółki dzieli się na 100 równych udziałów, przy czym jeden z udziałowców objął 95 udziałów, a drugi 5 udziałów.
Obydwaj udziałowcy wchodzą w skład Zarządu Spółki, a Prezesem Zarządu jest udziałowiec posiadający większość udziałów.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza co następuje:

Ustawa z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (jedn. tekst: Dz.U. z 2000r. Nr 54 poz.654 ze zm.) nie zawiera przepisów odnoszących się w szczególny sposób do kosztów wynagradzania ponoszonych przez spółkę na rzecz członków jej zarządu.
Wydatki na rzecz członka zarządu Spółki należy analizować na podstawie przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do pierwszego z wymienionych przepisów, tj. art. 15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych konkretny wydatek jest kosztem uzyskania przychodów, jeżeli spełnia jednocześnie poniższe przesłanki:

  • wykazuje związek z uzyskanym lub racjonalnie spodziewanym przychodem, przy czym ciężar wykazania istnienia takiego związku spoczywa na podatniku,
  • nie został wymieniony w negatywnym katalogu kosztów zawartym w art. 16 ust.1 ustawy,
  • istnieje dowód umożliwiający obiektywną ocenę, że okoliczności dotyczące powstania tego wydatku faktycznie miały miejsce.

Analizując treść przepisów art. 16 ust.1 należy zwrócić uwagę na zapis pkt 38.
Według art. 16 ust.1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie są kosztem uzyskania przychodów wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) niebędących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów.
A zatem należy przyjąć, że kosztem uzyskania przychodów będą tylko te wydatki, ponoszone na rzecz udziałowców niebędących pracownikami Spółki, które wynikają ze świadczeń dwustronnych i które mają związek z uzyskaniem przychodów.

W świetle art. 201 §1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę. Status prawny członków zarządu spółki z o.o. nie został jednoznacznie unormowany w przepisach Kodeksu spółek handlowych. Wybór, w jakiej formie prawnej członek zarządu wykonuje czynności wykonawczo -zarządzające przepisy Kodeksu spółek handlowych pozostawiły spółce. W zależności od przyjętego w spółce wewnętrznego uregulowania członkowie zarządu mogą pełnić swoją funkcję w oparciu o:

  1. stosunek wewnątrzorganizacyjny (uchwała zgromadzenia wspólników),
  2. umowę o pracę,
  3. kontrakt menadżerski,
  4. umowę zlecenia lub umowę o podobnym charakterze.

Zadania prezesa zarządu spółki z o.o. obejmują zarówno zarząd strategiczny (dotyczący podejmowania kluczowych decyzji dla działalności spółki w formie uchwał na posiedzeniach zarządu), jak i zarząd operacyjny, tj. prowadzenie bieżących spraw spółki .

Z treści pisma Spółki wynika, że Prezes Zarządu Spółki pełni funkcję w oparciu o stosunek wewnątrzorganizacyjny.
Natomiast z treści pisma nie wynika, czy wypłacane wynagrodzenie dotyczy tylko zarządu operacyjnego, czy również zarządu strategicznego.
Może więc zaistnieć sytuacja podwójnego wynagradzania Prezesa Zarządu za te same czynności (a co za tym idzie możliwość podwójnego obciążenia kosztów z tego samego tytułu). Zasadnicze znaczenie ma więc jednoznaczne rozgraniczenie w prawie wewnętrznym Spółki (umowie spółki, regulaminie prac zarządu) zakresu czynności wykonywanych przez członków Zarządu, w tym Prezesa Zarządu w ramach zarządu strategicznego od czynności związanych z zarządem operacyjnym.

Zwrócić należy również uwagę na zapis art.16 ust.1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Według art. 16 ust. 1 pkt 57 wymienionej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art.12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4 - 9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn.tekst: Dz.U. Z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). Powyższa zasada dotyczy m.in. przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych (art. 13 pkt 7 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W związku z powyższym, w ocenie tutejszego organu podatkowego, jeżeli wydatki ponoszone na wynagrodzenia Prezesa Zarządu Spółki mają bezpośredni związek z prowadzoną działalnością Spółki, a jednocześnie nie występuje podwójne wynagradzanie za te same czynności, to koszty wynagrodzeń Prezesa Spółki w momencie ich poniesienia podlegają zaliczeniu do kosztów, które mogą być potrącone od przychodu przy tworzeniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b §1 Ordynacji podatkowej), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (14b §2 Ordynacji podatkowej).

Na niniejsze postanowienie służy Spółce prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu , za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich ( art. 220 i 223 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).
Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 §2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).
Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu , określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem postanowienia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj