Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/423-56/ER/05
z 30 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/423-56/ER/05
Data
2005.12.30



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
osoba nie będąca pracownikiem
podatek dochodowy od osób prawnych
podróż służbowa zagraniczna (delegacja zagraniczna)
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwot wynikających z imiennych rachunków poniesionych przez osobę nie będącą pracownikiem Spółki w związku z odbyciem zagranicznej podróży służbowej.


Wnioskiem z dnia 5 października 2005r. (wpływ 10.10.2005r.) Spółka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarła umowę o dzieło (bez praw autorskich) z osobą nie będącą pracownikiem. Zgodnie z zawartą umową, Spółka zobowiązała się do pokrycia wydatków związanych z realizacją "dzieła" na podstawie dostarczonych rachunków (noclegi, bilety lotnicze, wyżywienie). Realizacja powyższej umowy wymagała wyjazdu "Zleceniobiorcy" do Tajwanu, gdzie wystawia się rachunki tylko na konkretne osoby, a nie na firmę. Wykonawca umowy przedstawił rachunki wystawione na Spółkę, jak też na jego własne nazwisko.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Spółka ma wątpliwość, czy przedstawione przez "Zleceniobiorcę" rachunki imienne na własne nazwisko stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów.

Zdaniem Spółki rachunki imienne stanowią koszty uzyskania przychodów, ponieważ koszty te są uzasadnionym wydatkiem, którego celem jest osiągnięcie przychodu, poza tym nie zostały wymienione enumeratywnie w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), jako wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Ustosunkowując się do zapytania przedstawionego przez Spółkę, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w 2005r. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 wymienionej ustawy.

Zatem, wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. Są to koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli z funkcjonowaniem firmy. Natomiast ciężar udowodnienia, że poniesiony wydatek ma związek z prowadzoną działalnością, a także, że został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, spoczywa na podatniku.

W obowiązujących przepisach prawnych obowiązek wypłacania należności na pokrycie kosztów podróży służbowych uregulowana została jedynie w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). W świetle art. 775 ustawy Kodeks pracy, w/w należności przysługują pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy.

Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi zatrudnionemu u innego pracodawcy nie państwowa lub samorządowa jednostka sfery budżetowej, określa się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania. Natomiast w przypadku, gdy układ zbiorowy, regulamin pracy lub umowa o pracę nie określa w/w warunków, wówczas sposób rozliczenia należności z tytułu zagranicznych podróży służbowych reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.).

Zgodnie z § 2 w/w rozporządzenia, z tytułu podróży, odbywanej w terminie i w państwie określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów z tytułu: przejazdów i dojazdów, noclegów i innych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Natomiast zgodnie z treścią § 13 pkt 4 w/w rozporządzenia, do rozliczenia kosztów podróży pracownik załącza dokumenty (rachunki) potwierdzające poszczególne wydatki, przy czym nie dotyczy to diet oraz wydatków objętych ryczałtami. W przypadku nie uzyskania dokumentu (rachunku), pracownik składa pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania. Z powyższego rozporządzenia nie wynika na kogo mają być wystawione rachunki np. za bilety lotnicze, noclegi itp. wydatki.

Fakt uregulowania zwrotu kosztów podróży służbowych tylko przy stosunku pracy nie oznacza, iż przy zawieraniu umów innego rodzaju, np. cywilnoprawnych, nie ma możliwości zwracania poniesionych kosztów podróży służbowych. Zatem, jeżeli strony umowy cywilnoprawnej, w tym przypadku umowy o dzieło, uznają, iż zasadnym jest ustalenie oprócz wynagrodzenia, również innych należności związanych z wykonaniem umowy, np. zwrotu kosztów podróży, wówczas należy te ustalenia zawrzeć we właściwej umowie.

Zatem, uwzględniając okoliczności przedstawione we wniosku oraz przytoczone przepisy prawa, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zwrot wydatków poniesionych w zagranicznej podróży służbowej przez osobę nie będącą pracownikiem Spółki, pod warunkiem, że:

  • z zawartej umowy o dzieło będzie wynikać zobowiązanie Spółki do zwrócenia wydatków poniesionych w związku z odbytą podróżą,
  • Spółka udowodni zasadność ich poniesienia oraz wykaże, że wydatek ten wpływa na powstanie lub zwiększenie przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj