Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PD-415/INT/47/ACH/05
z 4 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/INT/47/ACH/05
Data
2006.01.04



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing
podatek dochodowy od osób fizycznych
samochód osobowy
zakup


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na działalność gospodarczą przed dniem zgłoszenia rejestracyjnego tej działalności w Urzędzie Skarbowym, a dotyczące poniesionych opłat z tytułu zakupu samochodu osobowego w Europejskim Funduszu Leasingowym, będą stanowić koszt uzyskania przychodu w kwotach brutto.
Wydatkami tymi są ; opłata czynszu inicjalnego, opłata manipulacyjna oraz ubezpieczenie samochodu w wysokości.


P O S T A N OW I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1, §4 ustawy z dnia 29.08.1997r.-Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 18.11.2005r( wpływ do tutejszego Urzędu 21.11.2005r) w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków dotyczących zakupu samochodu osobowego w Europejskim Funduszu Leasingowym uznaje za:
1. prawidłowe, w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłaty manipulacyjnej, czynszu inicjalnego i ubezpieczenia samochodu, a wynikających z umowy leasingu
2. nieprawidłowe, w zakresie ujęcia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w wartościach brutto.

U Z A SA D N I E N I E

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm.) , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a § 4 Ordynacji.

Pismem z dnia 18.11.2005r( wpływ do tutejszego Urzędu 21.11.2005r) zwrócił się Pan do tutejszego urzędu o interpretację przepisów prawa podatkowego.
Z treści złożonego pisma wynika, iż w dniu 03.11.2005r w Urzędzie Miasta w xxxxx uzyskał Pan zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wskazując datę rozpoczęcia działalności 07.11.2005r. Zgłoszenia rejestracyjnego działalności w Urzędzie Skarbowym dokonał Pan za pośrednictwem poczty ( wpływ do tutejszego Urzędu 21.11.2005r, stempel nadania pocztowego 18.11.2005) składając druki między innymi NIP-1, w którym dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej był 07.11.2005r . Natomiast na druku VAT-R w rubryce - data od której podatnik będzie korzystał ze zwolnienia lub od której traci prawo do zwolnienia, rezygnuje z tego prawa podał Pan datę 18.11.2005r.
W piśmie z dnia 18.11.2005r o wyborze formy opodatkowania zawiadomił Pan, iż w związku z rozpoczętą działalnością gospodarczą od 07.11.2005r do dnia jej rejestracji tj. 18.11.2005r nie uzyskał żadnego przychodu oraz, że podatek będzie opłacać na zasadach ogólnych i od dnia 18.11.2005r zaprowadza podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Zapytanie Pana brzmi czy wydatki poniesione na działalność gospodarczą przed dniem zgłoszenia rejestracyjnego tej działalności w Urzędzie Skarbowym, a dotyczące poniesionych opłat z tytułu zakupu samochodu osobowego w Europejskim Funduszu Leasingowym, będą stanowić koszt uzyskania przychodu w kwotach brutto. Wydatkami tymi są ; opłata czynszu inicjalnego w wysokości 19.401,56zł , opłata manipulacyjna w wysokości 669 zł oraz ubezpieczenie samochodu w wysokości 2.500zł .

Pana zdaniem, w/w wydatki będą stanowić koszt uzyskania przychodu w wartościach brutto,ponieważ na druku NIP-1 datą rozpoczęcia działalności gospodarczej jest 07.11.2005r.

Rozpatrując sprawę , należy stwierdzić co następuje:

1) W zakresie ujęcia wydatku do kosztów uzyskania przychodu:

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych / tekst jednolity : Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego bezpośredni związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
Wydatek ten więc powinien być racjonalnie i gospodarczo uzasadniony.
Ustawodawca wiąże zatem koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów w danym roku podatkowym.
Z przedłożonej umowy wynika, iż zakupił Pan samochód osobowy na firmę. Ma on więc służyć do prowadzenia działalności gospodarczej, którą rozpoczął Pan w listopadzie bieżącego roku . Prowadzenie działalności gospodarczej ma na celu uzyskiwanie przychodów z tej działalności. Zatem poniesienie w/w wydatków stanowić będzie podstawę do ujęcia ich w ciężar kosztów uzyskania w wartościach netto.
Z uwagi na to, że samochód został nabyty w formie leasingu, należy także zwrócić uwagę na następujące przepisy:
Zgodnie z art. 23b ust. 1 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opłaty ustalone w leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust.2 , jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
1)została zawarta na czas oznaczony , stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat , jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
2)suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Ust. 2 powołanego wyżej artykułu stanowi natomiast, iż jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:
1) art. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2000r Nr 54 , poz. 654 ze zm.)
2) przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych ,
3) art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991r o spółkach z udziałem zagranicznym ( Dz. U. z 1997r Nr 26 poz. 143 z późn zm.)
- do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 23 f - 23 h.
W świetle powyższego, należy stwierdzić, że zawarta przez Pana umowa, ma charakter leasingu operacyjnego, a z treści zapytania nie wynika, by finansujący korzystał z wyżej wymienionych zwolnień .Zatem korzystający ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pełnych kwot netto opłat ustalonych w umowie leasingu, w tym również dotyczących opłaty manipulacyjnej, czynszu inicjalnego i ubezpieczenia samochodu, w momencie ich poniesienia.

2) W zakresie podatku od towarów i usług:

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług , z tym że jest kosztem uzyskania przychodów:
a) podatek naliczony:
- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
Z tytułu rozpoczęcia działalności gospodarczej, zgłoszenia rejestracyjnego w podatku od towarów i usług dokonał Pan z dniem 18.11.2005r. Natomiast samochód osobowy na potrzeby działalności gospodarczej nabył Pan w formie leasingu operacyjnego już 09.11.2005r.
Podstawowym prawem podatników od towarów i usług jest prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, w zakresie w jakim zakupione towary i usługi muszą służyć czynnościom opodatkowanym podatkiem od towarów i usług. Ponadto przedsiębiorca zobowiązany jest posiadać fakturę VAT wystawioną przez sprzedawcę, potwierdzającą dokonanie zakupu.
Z uwagi na to, iż nabył Pan samochód w miesiącu listopadzie i w tym też miesiącu rozpoczął działalność gospodarczą rejestrując się jako podatnik podatku od towarów i usług , a termin złożenia pierwszej deklaracji rozliczeniowej VAT-7 , za miesiąc listopad, upływał 27.12.2005r - tym samym miał Pan prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Mając na względzie przytoczone powyżej przepisy, podatek od towarów i usług, w Pana przypadku nie będzie stanowić kosztu uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Stosownie z art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji , organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia , o którym mowa w art. 14a § 4 , jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja , o której mowa w art. 14a § 1 , jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5( art. 14b § 2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa służy prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj