Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-202/05/AW
z 14 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-202/05/AW
Data
2005.11.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
zbycie praw majątkowych
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Spółka pragnie ustalić, czy przepisy art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt 1 oraz w związku z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług mają zastosowanie w sytuacji zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, kiedy od końca roku, w którym zakończono budowę obiektu i ustanowiono przedmiotowe prawo minęło 5 lat?
W szczególności, czy zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego należy traktować jako dostawę towarów i w związku z tym dostawa ta może korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy?
Czy też raczej należy traktować w/w zbycie jako świadczenie usług w rozumieniu przepisów VAT?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa ? Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z pismem Strony z dnia 19.08.2005r.w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresui sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 19.08.2005r. za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż Spółka nabywa spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Prawo to zostało ustanowione ponad 5 lat temu (tj, od końca roku, w którym zakończono budowę obiektu i ustanowiono przedmiotowe prawo do lokalu, minęło ponad 5 lat). W stosunku do tego prawa nie przysługiwało zbywającemu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego VAT.
W trakcie użytkowania lokalu, właściciel spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie ponosił wydatków na ulepszenie obiektu, w rozumieniu przepisów art. 43 ust. 6 ustawyo podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Spółka pragnie ustalić, czy przepisy art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt 1 oraz w związku z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług mają zastosowanie w sytuacji zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, kiedy od końca roku, w którym zakończono budowę obiektu i ustanowiono przedmiotowe prawo minęło 5 lat?
W szczególności, czy zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego należy traktować jako dostawę towarów i w związku z tym dostawa ta może korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy?
Czy też raczej należy traktować w/w zbycie jako świadczenie usług w rozumieniu przepisów VAT?

Zdaniem Strony, bez względu na rodzaj prawa jakie przysługuje do danego lokalu, obrót nim będzie zawsze traktowany jako dostawa towaru, także na rynku wtórnym. Odmienna interpretacja przepisów prowadziłaby do sytuacji, w której ten sam przedmiot obrotu (tj, spółdzielcze prawo do lokalu) w jednej sytuacji traktowany byłby jako towar (przy ustanowieniu tego prawa), a w innej (zbycie prawa) jako usługa. W związku z powyższym oraz ze względu na fakt, iż:
1. od końca roku, w którym zakończono budowę obiektu i ustanowiono spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu minęło ponad 5 lat, oraz2. w stosunku do tego prawa nie przysługiwało zbywcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, oraz
3. w trakcie użytkowania lokalu właściciel spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego nie ponosił wydatków na ulepszenie obiektu w rozumieniu przepisów art. 43 ust. 6 ustawy,
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że dostawa spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego powinna być w niniejszym przypadku zwolniona z VAT.

Zgodnie z zapisami art. 5 ust. 1 z dnia 11 marca 2004 roku (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535z późn. zm.) o podatku od towarów i usług opodatkowaniu, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Ustawodawca w art. 7 ust. 1 w/w ustawy definiuje pojęcie ?dostawy towarów?. I tak na podstawie tego przepisu przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również (...) ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.
Ustawodawca nie uznał powyższej kategorii za towar, tylko stworzył swoistego rodzaju fikcję uznając, iż w/w czynność stanowi ?dostawę towarów?. W świetle powyższego przepisu można uznać, iż ustawodawca zrównał dla celów podatkowych prawa spółdzielcze do lokaluz prawem do rozporządzania lokalem jak właściciel, dlatego też przeniesienie tych praw w drodze sprzedaży należy traktować jako dostawę towarów.
Zgodnie z zapisami art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia podatku naliczonego i jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat (ust 2).
W art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług zaznaczono jednak, że w/w zwolnienia, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż od końca roku, w którym zakończono budowę obiektu i ustanowiono spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu minęło ponad 5 lat, oraz w stosunku do tego prawa nie przysługiwało zbywcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Strona zaznaczyła także, iż w trakcie użytkowania lokalu właściciel spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego nie ponosił wydatków na ulepszenie obiektu w rozumieniu przepisów art. 43 ust. 6 ustawy.
Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że nabycie przez Spółkę przedmiotowego spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego jest zwolnione z podatku od towarów i usług na podstawie cytowanego wyżej art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.
W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia(art. 236 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj