Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mikołowie
PP II
z 27 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II - 443 - 64 - 2005
Data
2006.01.27



Autor
Urząd Skarbowy w Mikołowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
mały podatnik
obrót
wartość sprzedaży
wysokość obrotów


Pytanie podatnika
Czy w 2004 r. posiadałem status "małego podatnika" i miałem prawo do wyboru kwartalnej metody rozliczeń podatku VAT i kontynuowania jej w 2004 r. aż do przekroczenia kwoty sprzedaży 800.000 euro?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mikołowie stwierdza, że stanowisko Pana "X" - przedstawione we wniosku z dnia 10.11.2005 r., złożonym w tutejszym Urzędzie Skarbowym w dniu 14.11.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej rozstrzygnięcia kwestii czy Wnioskodawca w 2004 r. posiadał status "małego podatnika" i czy w związku z tym miał prawo wyboru kwartalnej metody rozliczania podatku VAT - jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 14.11.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mikołowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej możliwości składania kwartalnych deklaracji dla podatku od towarów i usług i ustalenia czy Wnioskodawca miał status "małego podatnika"

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny stan opisany przez wnioskodawcę:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu i usług. Wartość sprzedaży za 2003 r. wyniosła: netto (bez podatku VAT) - poniżej 800.00 eurobrutto (wraz z podatkiem VAT) - powyżej 800.000 euro.W dniu 22.03.2004 r. złożył zawiadomienie w Urzędzie Skarbowym o wyborze kwartalnej metody rozliczeń podatku VAT od drugiego kwartału 2004 r.Wnioskodawca pyta czy w 2004 r. posiadał status "małego podatnika" i miał prawo do wyboru kwartalnej metody rozliczeń podatku VAT i kontynuowania jej w 2004 r. aż do przekroczenia kwoty sprzedaży 800.000 euro.

Stanowisko wnioskodawcy:

Wnioskodawca uważa, że w 2004 r. posiadał status "małego podatnika" i miał prawo do wyboru kwartalnej metody rozliczeń podatku VAT i kontynuowania jej w 2004 r. aż do przekroczenia kwoty sprzedaży 800.000 euro.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:

Małym podatnikiem, stosownie do definicji zawartej w art. 4 pkt. 17a lit. a ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U Nr 11, poz. 50 ze zmianami) - w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. oraz w okresie od 1.01.2004 r. do 30.04.2004 r. - jest podatnik podatku od towarów i usług, u którego wartość sprzedaży towarów, w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej 800.000 euro.

Zgodnie z art. 4 pkt 8 cytowanej wyżej ustawy przez sprzedaż towarów rozumie się dostawę, odpłatne świadczenie usług oraz wykonywanie innych czynności określonych w art. 2.

Ustawodawca w ustawie z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym rozróżnia pojęcia: obrót oraz wartość sprzedaży.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 zdanie drugie tej ustawy, obrotem, z zastrzeżeniem art. 16 i 17, jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o należny podatek. A zatem określenie "obrót" jest tożsame pojęciowo z określeniem "wartość sprzedaży netto"Nie można zgodzić się ze stanowiskiem jakoby określenie: "wartość sprzedaży" miało być równoważne z określeniem obrót. Ustawodawca bowiem w cytowanej powyżej ustawie posługuje się pojęciem "wartość sprzedaży" także przy definiowaniu innych instytucji, za każdym razem utożsamiając je znaczeniowo z pojęciem "wartość sprzedaży brutto".

Na podstawie art. 10 ust. 1d ustawy o podatku VAT, obowiązującej przed 1.05.2004 r., mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej, mogli składać deklaracje, podatkowe dla podatku od towarów i usług za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy , po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który miała być po raz pierwszy składana deklaracja kwartalna.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 25a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zmianami), która weszła w życie z dniem 1.05.2004 r., pod pojęciem "małego podatnika" rozumie się podatnika podatku od towarów i usług, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800.000 euro. "Mali podatnicy" w rozumieniu tej ustawy, również mają prawo do składania kwartalnych deklaracji dla podatku od towarów i usług, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który będzie po raz pierwszy składana kwartalna deklaracja podatkowa (art. 99 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług).

Z powyższych przepisów wynika, że zarówno na podstawie przepisów w zakresie podatku od towarów i usług, obowiązujących do dnia 30.04.2004 r., jak i obowiązujących od dnia 1.05.2004 r. pod pojęciem "małego podatnika" rozumie się podatnika, u którego wartość sprzedaży brutto, tj. łącznie z podatkiem VAT nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej 800.000 euro.

Mając na uwadze powyżej cytowane przepisy oraz fakt, że w 2003 r. osiągnął Pan wartość sprzedaży (brutto) powyżej 800.000 euro, należy stwierdzić, że w 2004 r. nie posiadał Pan statusu "małego podatnika" oraz nie miał Pan prawa do składania kwartalnych deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7K.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach, Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej - Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.Niniejsze postanowienie na mocy art. 143 § 2 pkt. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj