Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSppII/443-31/368c/297/2005/IR
z 3 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSppII/443-31/368c/297/2005/IR
Data
2006.02.03



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
stawki podatku
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Jak kształtuje się obowiązek w podatku od towarów i usług przy dostawie gruntów, stanowiących własność Gminy Białystok, polegajacej na ich zamianie na inne grunty, stanowiące własność Skarbu Państwa bez obowiązku dokonywania dopłat w przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości, na bazie opisanego stanu faktycznego?


Jak wynika z treści złożonego wniosku Gmina zamierza dokonać zamiany prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków i urządzeń znajdujących się na działce nr v o pow. x ha, położonej przy ul.T. Przedmiotowa działka została użyczona Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w dniu 9 lipca 2002r. /aneksy do powyższej umowy z dnia 20.10.2004 i 13.06.2005r/ z przeznaczeniem na siedzibę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej wraz z przyłączami infrastruktury technicznej. Znajdujący się na powyższym gruncie budynek w części parterowej został oddany do użytku decyzją z 2004r., w pozostałej części budynku tj. na drugiej kondygnacji oraz w piwnicy trwają roboty wykończeniowe. Przedmiotowy budynek wybudowany został ze środków własnych Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. W zależności od posiadanych środków finansowych przez Komendę do wykonania w latach następnych pozostaje budowa dróg dojazdowych, ogrodzenia i ukształtowanie terenu.

Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego związanego z poniesionymi kosztami.

Przedmiotowa nieruchomość oznaczona jest w operacie ewidencji gruntów symbolem Tk-tereny kolejowe, położona jest na obszarze m. X, który nie posiada aktualnego planu miejscowego. Na przedmiotowy teren nie została również podjęta uchwała Rady Miejskiej o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego. Zgodnie ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego obszar, na którym leży przedmiotowa działka opisany jest jako pozostały teren zabudowany- do sukcesywnej modernizacji i uzupełnień.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego postawione zostało następujące pytanie:

- jak kształtuje się obowiązek w podatku od towarów i usług przy dostawie gruntów, stanowiących własność Gminy, polegającej na ich zamianie na inne grunty, stanowiące własność Skarbu Państwa bez obowiązku dokonywania dopłat w przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości, na bazie powyżej opisanego stanu faktycznego?

Stanowisko Podmiotu Uprawnionego do złożenia wniosku

Zdaniem Wnioskodawcy w/w nieruchomość zabudowana przeznaczona do zamiany podlega opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22%.

Ocena Prawna Stanowiska Pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm./, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W świetle art. 7 ust. 1 ustawy o VAT odpłatną dostawę towarów stanowi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez odpłatne świadczenie usług należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.

Ze względu na fakt, iż prawo użytkowania wieczystego gruntu jest innym niż własność prawem rzeczowym, stanowiącym wartość niematerialną i prawną oraz że sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, należy uznać, iż stanowi ona świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Natomiast w myśl przepisu § 8 ust.1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 97, poz. 970 z pózn. zm./, zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %. W pozostałych zaś przypadkach do zbycia prawa użytkowania wieczystego zastosowanie znajdzie podstawowa stawka podatku VAT w wysokości 22% /art. 41 ust.1 cytowanej ustawy o VAT/.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków i budowli lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat oraz pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów, o których mowa wyżej, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2) użytkował ten towar w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych- art. 43 ust.6 w/w ustawy.

Stosownie do art. 29 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku gdy należność określona jest w naturze, podstawą opodatkowania jest wartość świadczenia obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszonych o podatek

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Gmina zamierza dokonać zamiany prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynku i urządzeń znajdujących się na działce nr v, na inny grunt należący do Skarbu Państwa. Przedmiotowa nieruchomość położona jest przy ulicy T. Znajdujący się na w/w terenie budynek wybudowany ze środków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, został oddany do użytku w 2004r w części parterowej, natomiast w pozostałej części nadal trwają prace wykończeniowe.

Biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny, tut. organ podatkowy stwierdza, iż w/w budynek nie mieści się w definicji towaru używanego określonej w art. 43 ust.2 pkt 1., gdyż okres jego użytkowania jest krótszy niż 5 lat. Zatem dostawa przedmiotowego budynku wraz ze zbyciem prawa wieczystego użytkowania gruntu, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast za podstawę opodatkowania powyższej transakcji należy przyjąć rynkowe wartości budynku oraz zbywanego prawa, pomniejszone o podatek.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.

Dokumenty złożone wraz z wnioskiem nie podlegały ocenie tut. organu podatkowego.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia /art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj