Interpretacja Urzędu Skarbowego w Prudniku
PD-406/28/05
z 11 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-406/28/05
Data
2006.01.11



Autor
Urząd Skarbowy w Prudniku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
odliczenia
podatek dochodowy od osób fizycznych
ulga budowlana


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych z tytułu budowy budynku mieszklanego i przebudowy pomieszczeń gospodarczych na cele mieszkalne?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku po rozpatrzeniu podania z dnia 12.10.2005r. (data wpływu do tutejszego organu 08.11.2005r.) uzupełnionego pismem z dnia 21.11.2005r. odnośnie interpretacji prawa podatkowego o zakresie zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) stwierdza, iż stanowisko zajęte w przedmiocie postawionego pytania jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z treści przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) wynika, że stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem z dnia 12.10.2005r. (data wpływu do tutejszego organu 08.11.2005r.) uzupełnionym pismem z dnia 21.11.2005r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Prudniku z zapytaniem odnośnie możliwości odliczenia od podatku dochodowego wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych z tytułu budowy budynku mieszkalnego i przebudowy pomieszczeń gospodarczych na cele mieszkalne.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym 03.03.1989r. nabyła Pani działkę, na której wzniesiono budynek garażowo-gospodarczy oddany do użytku 06.12.2000r. Następnie 26.09.2002r. otrzymała Pani decyzję o warunkach zabudowy, a pozwolenie na dobudowę budynku mieszkalnego do istniejącego budynku gospodarczego oraz przebudowę budynku gospodarczego na część mieszkalną otrzymała Pani 14.03.2003r.

Ponadto, w okresie od sierpnia 1998r. do stycznia 2003r. oszczędzała Pani w kasie mieszkaniowej korzystając z tego tytułu z odliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Po upływie określonego w umowie okresu oszczędzania wycofała Pani zgromadzone środki i zaciągnęła kredyt mieszkaniowy, przeznaczając całość kwoty na zakup materiałów budowlanych, nie korzystając z odliczeń od podatku.

W przedstawionym stanowisku wyraża Pani pogląd, że może skorzystać z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. dużej ulgi budowlanej) w związku z poniesieniem wydatków na zakup materiałów budowlanych związanych z budową budynku mieszkalnego i przebudową pomieszczenia gospodarczego na cele mieszkalne.

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Panią - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku postanawia udzielić interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Przepisy art. 27a ust.1 pkt.1 lit.b) - f) ustawy z dnia 26 lipca1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14, poz.176 z 2000r. ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001r. uprawniały do skorzystania z tzw. dużej ulgi budowlanej w związku z ponoszeniem wydatków na:

1. budowę budynku mieszkalnego,

2. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,

3. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,

4. nadbudowę, rozbudowę budynku na cele mieszkalne,

5. przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym,

polegającej na obniżeniu należnego podatku dochodowego o 19% poniesionych wydatków, nie więcej niż 35.910,-zł w okresie obowiązywania ustawy.

Ulga ta od 1 stycznia 2002r. została zniesiona. W oparciu natomiast o art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na te cele przysługuje na zasadach dotychczasowych prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków ponoszonych na kontynuowanie tej inwestycji nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2004r.

Zasady natomiast oszczędzania w kasie mieszkaniowej uregulowane zostały ustawą z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz.1070 ze zm.) oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z 11 czerwca 1996r. w sprawie ogólnych warunków umów o kredyt kontraktowy (Dz. U. Nr 68, poz. 330).

Na podstawie ww. przepisów, po upływie umownego okresu systematycznego oszczędzania, pieniądze zgromadzone w kasie mieszkaniowej winny zostać przeznaczone na cele mieszkaniowe określone w art.8 ust.2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego a należą do nich:

1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,

2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,

3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,

4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,

5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego pierwsze wydatki na budowę budynku mieszkalnego oraz przebudowę pomieszczenia gospodarczego na cele mieszkalne poniosła Pani po okresie systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej tj. po styczniu 2003r., a więc w okresie gdy ulga z tytułu poniesienia powołanych wyżej wydatków już nie obowiązywała. Nie może zatem Pani odliczyć od podatku dochodowego poniesionych wydatków.

Systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej oraz wydatki na budowę budynku mieszkalnego stanowią dwie odrębne ulgi, chociaż zostały objęte wspólnym limitem określonym dla tzw. dużej ulgi budowlanej.

Nabycie przez Panią uprawnień do odliczania wydatków objętych ulgą na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej nie wywołało skutku w postaci nabycia uprawnień do odliczania wydatków z zakresu dużej ulgi budowlanej na zasadach obowiązujących do końca 2001r., nawet gdy zostały one sfinansowane środkami wycofanymi z kasy mieszkaniowej.

Biorąc pod uwagę powyższe, nie może Pani skorzystać z odliczeń w ramach dużej ulgi budowlanej bowiem pierwsze wydatki związane z budową domu poniosła Pani po dniu 31.12.2001r.

Reasumując tutejszy organ podatkowy nie potwierdza zajętego przez Panią stanowiska.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku informuje, że udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Przy tym należy także podkreślić, że interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (vide art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia służy stronie na podstawie art.14a § 4 i art. 236 § 2 pkt1 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu, które wnosi się w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia stronie.

Zażalenie powinno spełniać wymogi zawarte w art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, tj. zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Zażalenie i załączniki do zażalenia podlegają opłacie w znakach skarbowych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej Dz. U. z 2004 Nr 253, poz. 2532), część I pkt 1 i 2 załącznika do ww. ustawy (stawka opłaty skarbowej na odwołanie wynosi 5 zł oraz 0,50 zł od załącznika).

Pismo podpisał Zastępca Naczelnika Urzędu Skarbowego mgr Jacek Kułakowski



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj