Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/423/736/05/AG
z 16 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/423/736/05/AG
Data
2005.12.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
potrącenie (kompensata)
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Czy potrącenie wierzytelności należy traktować jako zdarzenie prowadzące do realizacji różnic kursowych dla celów podatkowych?


POSTANOWIENIE


Działając na podstawie art. 216, art. 14a § 4 oraz art. 15 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym wnioskiem w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.11.2005r. /wpływ do Urzędu 29.11.2005r./, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów


postanawia


nie uznać stanowiska Spółki za prawidłowe w zakresie traktowania różnic kursowych z tytułu kompensaty należności i zobowiązań w walutach obcych na podstawie ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.)


UZASADNIENIE


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zajmuje się handlem oraz świadczy usługi na rzecz m. in. kontrahentów zagranicznych. W rozliczeniach z tymi kontrahentami prowadzonymi w walutach obcych przeliczonych w księgach na złote na podstawie zawartych umów często dokonuje wzajemnych potrąceń należności i zobowiązań. W wyniku tego powstają różnice kursowe.Zdaniem Spółki zarówno językowa jak i celowościowa interpretacja art.15 ust.1 zd. 3 i art. 12 ust.3 zd.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nakazuje traktować potrącenie wierzytelności jako zdarzenie prowadzące do realizacji różnic kursowych dla celów podatkowych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów nie podziela stanowiska Spółki zawartego we wniosku.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. W myśl art. 12 ust. 3 tej ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu. Ponadto stosownie do art. 15 ust. 1 kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu.

Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Mając na względzie powołane powyżej przepisy prawa podatkowego uznać należy, iż różnice kursowe mające wpływ na koszty podatkowe bądź przychody podatkowe powstają jedynie w przypadku płatności dokonywanych drogą faktycznego transferu walut.

Różnice kursowe mają bowiem charakter kasowy (realny) i powstają poprzez przyrównanie zmiennych kursów walut w stosunku do złotego.

W przedstawionym stanie faktycznym, dewizy nie wpływają na rachunek bankowy Spółki, tym samym nie powstaną różnice kursowe wpływające na przychody i koszty w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Potrącenie (kompensata) jest formą likwidacji istniejącego stosunku prawnego, prowadzącą do umorzenia wzajemnych należności i zobowiązań. W skutek potrącenia, wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej (art. 498 § 2 Kodeksu cywilnego). W wyniku potrącenia (kompensaty) nie dochodzi jednak do faktycznej zapłaty dokonanej w pieniądzu a jedynie do zaliczenia jednej wierzytelności na poczet drugiej, co skutkuje zaspokojeniem wierzyciela.

Reasumując, różnice kursowe powstałe między dniem zarachowania kosztu a dniem kompensaty należności (zobowiązań), jako różnice niezrealizowane mogą zostać uwzględnione wyłącznie w rachunku bilansowym. Ponieważ w przypadku kompensaty nie następuje zapłata w formie pieniężnej, brak jest podstaw do wyceny wierzytelności podlegających potrąceniu według kursu obowiązującego w dniu dokonania tej operacji co powoduje iż nie powstaną różnice kursowe mające wpływ na wysokość kosztów bądź przychodów podatkowych.

Tutejszy organ zauważa ponadto, że decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dotycząca kompensaty należności i zobowiązań została opublikowana w serwisie internetowym Systemu Informacji Podatkowej Ministerstwa Finansów: informacja z dnia 04.10.2005r., sygnatura 1401/PD-4230Z-64/05/ER.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14b§ 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 wyżej wymienionej ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj