Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.VI/I
z 11 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI/I - 415 - 142 - I/05
Data
2006.01.11



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia wydatków inwestycyjnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
ulga budowlana
ulga remontowa
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
podatniczka pyta, czy w przedstawionym stanie faktycznym będzie mogła skorzystać z tzw. ulgi remontowej w zeznaniu rocznym za 2005 r.?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 12.10.2005 r. jest prawidłowe.



Wnioskiem z dnia 12.10.2005 r. zwróciła się Pani do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z Pani wyjaśnień wynika, że złożyła Pani wniosek do Spółdzielni Mieszkaniowej o zawarcie umowy notarialnej ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego, należącego do Pani mieszkania własnościowego. Spółdzielnia w odpowiedzi poinformowała Panią pismem z dnia 03.08.2005 r., o warunkach jakie należy spełnić przed ustanowieniem odrębnej własności Pani mieszkania. Mianowicie, że zawarcie umowy notarialnej nastąpi po:

- wpłaceniu kwoty 226,50zł z tytułu kosztów wykupu od Gminy Olsztyn gruntu, na którym wybudowano budynek, a w którym znajduje się przedmiotowy lokal mieszkalny,

- wpłaceniu kwoty 3.836 zł, jako uzupełnienia wkładu budowlanego z tytułu pokrycia kosztów wykonanych w budynku robót modernizacyjnych obejmujących docieplenie budynku, modernizację wiatrołapów oraz modernizację systemu zasilania budynku w ciepło.

Powyższa kwota zostanie przez Panią uregulowana przed podpisaniem aktu notarialnego przenoszącego na Panią własność lokalu mieszkalnego. Z Pani wyjaśnień wynika też, że wydatek w wysokości 3.836zł poniesie Pani w 2005 r.

Ponieważ Pani zdaniem kwota 3.836zł stanowić będzie wpłatę na wyodrębniony fundusz remontowy stąd będzie mogła ją Pani odliczyć w zeznaniu rocznym za 2005r., w ramach limitu tzw. ulgi remontowej.

W tak przedstawionym stanie faktycznym wnosi Pani o zajęcie stanowiska przez organ podatkowy w przedmiotowej sprawie.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 134, poz. 1509), podatnikom, którzy w latach 1997 - 2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków na cele określone w art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. "a - f" ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do dnia 31 grudnia 2004 r.

Natomiast przepis art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (...) (Dz. U. nr 202, poz. 1956) stanowi, że wydatki o których mowa w art. 27 a ust. 1 pkt 1 updf, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy w spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Ponadto w myśl art. 27 a ust. 6 pkt 1 wysokość wydatków poniesionych przez podatnika ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, że w przypadku gdy wydatek w kwocie 3.836zł, poniesiony w 2005r., będzie wydatkiem poniesionym w ramach uzupełnienia wkładu budowlanego, to stosownie do postanowień art. 4 ust. 2 ustawy z dnia21 listopada 2001 r. nie będzie Pani mogła skorzystać z odliczenia od podatku w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej, ponieważ prawo do ewentualnego kontynuowania tej ulgi definitywnie wygasło 1 stycznia 2005 r.

Natomiast w przypadku jeżeli z dowodu wpłaty kwoty 3.836zł wynikać będzie, że wpłacona została na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej, będzie Pani mogła odliczyć ją w zeznaniu rocznym za 2005 r. w ramach limitu tzw. ulgi remontowo - modernizacyjnej.

W myśl art. 14b § 1 i 2 w/w Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Na zażalenie winna być wniesiona opłata skarbowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj