Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.VI/I
z 18 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI/I - 415 - 143 - VI/05
Data
2006.01.18



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
opodatkowanie łączne małżonków
rozdzielność majątkowa
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Pytanie podatniczki brzmi, czy w przedstawionym stanie faktycznym może złożyć wspólnie z mężem roczne zeznanie podatkowe?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 19.10.2005 r. w sprawie interpretacji obowiązującego prawa podatkowego jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 19.10.2005 r. zwróciła się Pani z prośbą o interpretację co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż pozostaje Pani w związku małżeńskim od 10 lat. Mąż jest osobą niepełnosprawną, niezdolną do samodzielnej egzystencji. W 2004 r. został całkowicie ubezwłasnowolniony wyrokiem Sądu Rejonowego. Obowiązki opiekuna nad ubezwłasnowolnionym mężem Sąd powierzył Pani.

W związku z powyższym pyta Pani, czy może złożyć wspólnie z mężem roczne zeznanie podatkowe?

Uważa Pani, w świetle tak przedstawionego stanu faktycznego, że nadal skoro jesteście Państwo małżeństwem i zamieszkujecie wspólnie brak jest przeciwwskazań do wspólnego opodatkowania małżonków.

W przedmiotowej sprawie mają zastosowanie przepisy art. 6 ust. 1 - 2 i 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005r. stanowiące, że małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Jednakże małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6 a opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1 a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się do chodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Zasada preferencyjnego rozliczenia nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30 c ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Zatem w świetle w/cyt. przepisów ustawy z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogą wystąpić małżonkowie, jeżeli spełnią łącznie, zapisane w art. 6 ust. 2 i 8 ustawy, następujące warunki:

1) oboje podlegają nieograniczonemu obowiązku podatkowemu,

2) przez cały rok podatkowy pozostają w związku małżeńskim,

3) istnieje między nimi wspólność majątkowa, małżeńska,

4) żaden z małżonków nie prowadzi działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) rozdzielność majątkowa powstaje z mocy prawa, w razie ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków.

Natomiast w myśl § 2 w/cyt. przepisu w razie uchylenia, ubezwłasnowolnienia, a także umorzenia, ukończenia lub uchylenia postępowania upadłościowego, między małżonkami powstaje ustawowy ustrój majątkowy.

Zatem postanowienie Sądu w przedmiocie ubezwłasnowolnienia skutkuje z mocy prawa powstaniem między małżonkami rozdzielności majątkowej.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że w tak przedstawionym stanie faktycznym i prawnym nie może Pani złożyć wniosku o wspólne opodatkowanie dochodów wraz z małżonkiem, z uwagi na niespełnienie wszystkich warunków, o których mowa w cyt./w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 14 b § 1 i 2 w/w Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Na zażalenie winna być wniesiona opłata skarbowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj