Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD.423-107/05
z 23 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-107/05
Data
2006.01.23



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dochód
działka pod budowę
podatek dochodowy od osób prawnych
sprzedaż nieruchomości
ulga
ulga inwestycyjna
zakup


Pytanie podatnika

Pytanie podatnika
1/ zbycie przedmiotowej działki w 2005r. przed upływem 10 lat od dnia zakupu spowoduje zwiększenie dochodu o kwotę wcześniej odliczoną, powiększoną o 10 % za każdy rok brakujący do upływu 10 lat, wliczając w to również rok, w którym doszło do utraty ulgi,2/ zbycie tej działki w 2008roku tj. po upływie 10 lat nie spowoduje powstania obowiązku zwiększenia dochodu o kwotę wcześniej odliczoną w ramach ulgi inwestycyjnej,3/ po 10 latach zmiana przeznaczenia działki na cele inne niż mieszkaniowe nie spowoduje powstania obowiązku zwiększenia dochodu o kwotę wcześniej odliczoną w ramach ulgi inwestycyjnej.


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdzam, że stanowisko „3 D” spółka z o.o. w Lublinie zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego – w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych – jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 19 pażdziernika 2005r.( data wpływu do Urzedu 24.10.2005r.), bez numeru „A” spółka z o.o. zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego – w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego: A” spółka z o.o. kupiła w 1997r. działkę budowlaną, położoną w L o pow. 800 m2, w celu wybudowania na tej działce budynku mieszkalnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali na wynajem. Kwotę równą cenie zakupu spółka odliczyła od dochodu za rok 1997. Działka nie została zabudowana. Spółka zamierza zbyć przedmiotową działkę w 2005 roku, lub w 2008roku tj. po upływie 10 lat od końca roku w którym ja nabyła.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym i prawnym, Spółka zwraca się z wnioskiem o potwierdzenie iż:

1/ zbycie przedmiotowej działki w 2005r. przed upływem 10 lat od dnia zakupu spowoduje zwiększenie dochodu o kwotę wcześniej odliczoną, powiększoną o 10 % za każdy rok brakujący do upływu 10 lat, wliczając w to również rok, w którym doszło do utraty ulgi,2/ zbycie tej działki w 2008roku tj. po upływie 10 lat nie spowoduje powstania obowiązku zwiększenia dochodu o kwotę wcześniej odliczoną w ramach ulgi inwestycyjnej,3/ po 10 latach zmiana przeznaczenia działki na cele inne niż mieszkaniowe nie spowoduje powstania obowiązku zwiększenia dochodu o kwotę wcześniej odliczoną w ramach ulgi inwestycyjnej.

Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego uwzględniając przedstawiony stan faktyczny przez podatnika stwierdza, co następuje:

Przepisy art. 18 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 1993r. Nr 106, poz.482 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym na dzień 01.01.1998r.stanowią, iż podstawą opodatkowania jest dochód po odliczeniu wydatków na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku. Zgodnie z art. 18 ust 2 w/w ustawy ogólna kwota odliczeń z tytułu wydatków faktycznie poniesionych na cele związane z budownictwem w okresie obowiązywania ustawy nie może przekroczyć kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej, wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy i liczby mieszkań przeznaczonych na wynajem.Wydatki nie znajdujące pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlegają odliczeniu od dochodów osiągniętych w następnych latach, aż do całkowitego ich odliczenia, w granicach określonych w ust. 2 w/w art.Wysokość wydatków na cele określone w art. 18 ust. 1 pkt 4 ustawy podatkowej ustalało się na podstawie dokumentów odpowiadających warunkom przewidzianym w odrębnych przepisach stwierdzających ich poniesienie.Odliczeniu podlegały wydatki, jeżeli dotyczyły budynków mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Kwotę stanowiącą iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2, ogłasza Minister Finansów w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy.W myśl art. 18 ust. 6a jeżeli przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z którego budową dokonano odliczeń, nastąpiło: 1) zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub 2) wynajęcie budynku albo lokalu mieszkalnego przez współwłaściciela będącego osobą fizyczną - osobom, które w stosunku do tego współwłaściciela zaliczane są do I grupy podatkowej, w rozumieniu przepisów, o podatku od spadków i darowizn, 3) dokonanie zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczenie budynku lub lokalu mieszkalnego na potrzeby właściciela lub współwłaściciela,- podatnik jest obowiązany w miesiącu, w którym wystąpiła chociażby jedna z powyższych okoliczności, zwiększyć dochód lub zmniejszyć stratę o kwotę odliczoną od dochodu, w części przypadającej na budynek lub lokal.

Kwoty doliczone do dochodu zwiększa się o 10% za każdy rok kalendarzowy brakujący do okresu dziesięciu lat, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym.Przy obliczaniu liczby lat brakujących do upływu okresu dziesięcioletniego wlicza się rok, w którym wystąpiły okoliczności wymienione w pkt 1-3.W razie zaistnienia okoliczności, o których mowa w art. 18 ust. 6a pkt 1 lub 3 tzn. gdy nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego lub dokonano zmiany ich przeznaczenia przed otrzymaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, z którymi były związane odliczenia, podatnik jest obowiązany zwiększyć dochód lub zmniejszyć stratę o kwotę odliczoną od dochodów w części przypadającej na budynek lub lokale.Z dniem 01.01.1999r. przepis art. 18 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został skreślony ustawą z dnia 20 listopada 1998r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. Nr 144, poz.931).

Natomiast w art. 2, ust. 4 ustawy z dnia 20.11.1998r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. Nr 144, poz. 931 – przepisy przejściowe i końcowe) zawarto, iż podatnicy którzy przed dniem 01.01.1999r. ponieśli wydatki na budowę budynku mieszkalnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem oraz wydatki na zakup działki pod budowę tego budynku nabyli prawo do odliczeń na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 4 ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.1999r. :1/ zachowują prawo do tych odliczeń po 31.12.1998r. na zasadach określonych w tej ustawie,2/ w razie zaistnienia okoliczności powodujących obowiązek zwiększenia dochodu lub zmniejszenia straty – również w przypadku zbycia działki pod budowę tego budynku – dokonują takiego zwiększenia lub zmniejszenia po 31.12.1998r.w zakresie i na zasadach określonych w tej ustawie.

Reasumując powyższe możliwość skorzystania przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z ulgi przewidzianej w przepisach była uzależniona od faktycznego poniesienia wydatków na cele określone w art. 18 ust. 1, pkt 4.Analizując wyżej wymienione przepisy oraz odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że w przypadku zbycia przedmiotowej działki podatnicy dokonują zwiększenia lub zmniejszenia straty. W omawianej sytuacji podatnik nie otrzymał decyzji właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu ( działka nie została zabudowana, budynek nie został wzniesiony ) a więc nie będzie miał zastosowania przepis art. 18 ust. 6a ustawy w brzmieniu obowiązującym na 01.01.1998r. W opisanej sprawie będzie miał zastosowanie art. 18 ust.6c ustawy który stanowi, iż w razie zaistnienia okoliczności o których mowa w ust. 6a pkt 1 lub 3 a więc w przypadku zbycia budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub też dokonanie zmiany przeznaczenia budynku, lokalu przed otrzymaniem decyzji właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, podatnik jest zobowiązany zwiększyć dochód lub zmniejszyć stratę. o kwotę odliczoną od dochodu.Przepis powyższy stosuje się odpowiednio do sytuacji zbycia działki pod budowę budynku. Tak więc w roku w którym nastąpi zbycie przedmiotowej działki, podatnik jest zobowiązany zwiększyć dochód lub zmniejszyć stratę o kwotę odliczonych od dochodu wydatków.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj