Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PD-415/INT/48/ACH/05
z 5 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/INT/48/ACH/05
Data
2006.01.05



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odsetki
podatek dochodowy od osób fizycznych
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów należności nieściąganych oraz odsetek od tych należności.


P O S T A N OW I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1, §4 ustawy z dnia 29.08.1997r.-Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje stanowisko zawarte w piśmie z dnia 22.11.2005r (wpływ do tutejszego Urzędu 23.11.2005r):
1) za prawidłowe - w części dotyczącej uznania za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne,
2) za nieprawidłowe - w części dotyczącej uznania za koszty uzyskania przychodu odsetek od tych wierzytelności.

U Z A SA D N I E N I E

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm.) , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a § 4 Ordynacji.

Pismem z dnia 22.11.2005r zwrócił się Pan do tutejszego urzędu o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Zapytanie Pana dotyczy należności nieściągalnych. W 2001 roku Pana firma sprzedała towar innej firmie, która za niego nie zapłaciła.
W związku z tym, skierowano sprawę do Sądu, który to zasądził solidarnie od pozwanego zapłatę za towar wraz z odsetkami. Po wyroku Sądu sprawa została skierowana do Komornika Sądowego, który w efekcie końcowym wydał postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. W otrzymanej przez Komornika karcie rozliczeniowej zostały ustalone należności .
Pytanie Pana brzmi, czy są to należności nieściągalne, jeżeli tak , to czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów należność główną i zaległe odsetki oraz czy należny podatek od towarów i usług jest również kosztem uzyskania przychodu.

Pana zdaniem, wierzytelność główną wraz z odsetkami należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w kwocie netto.

W zakresie podatku od towarów i usług została wydana odrębna interpretacja dnia 29.11.2005r., natomiast w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, należy stwierdzić co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r, Nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy.
W świetle art. 23 ust. 1 pkt 20 powyższej ustawy kosztem uzyskania przychodów są wierzytelności nieściągalne, w stosunku do których spełnione zostały jednocześnie dwa warunki:

  1. na podstawie art. 14 ustawy, wierzytelności te uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne,
  2. nieściągalność tych wierzytelności została uprawdopodobniona.

Sposoby udokumentowania nieściągalnych wierzytelności, dające podstawę do odpisania ich w koszty , ustawodawca wskazał w art. 23 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego nieściągalność wierzytelności może być udokumentowana:

  1. postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo
  2. postanowieniem sądu o:
    a) oddaleniu wniosku o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub
    b) umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy zachodzi okoliczność, o której mowa w lit. a), lub
    c) ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku,
    albo
  3. protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym , że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.

Wymienione przesłanki stanowią katalog zamknięty. Oznacza to, że tylko w/w dokumenty stanowią dowody umożliwiające zaliczenie wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych.

Z uwagi na fakt, iż wierzytelność została zaliczona do przychodów w 2001 roku, a jej nieściągalność została udokumentowana Postanowieniem Komornika Sądowego przy Sądzie, dotyczącym umorzenia postępowania egzekucyjnego w związku z bezskutecznością egzekucji, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż spełnione są warunki do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wierzytelności w momencie uprawdopodobnienia jej nieściągalności, tj. w 2005 roku, o czym stanowi art. 22 ust. 4 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym.
Kosztem uzyskania przychodu jest wartość netto wierzytelności nieściągalnej, ponieważ należny podatek od towarów i usług na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowił przychodu należnego w roku 2001.
Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 w/ w ustawy za przychód z działalności, o której mowa w art.10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Natomiast, w kwestii uznania naliczonych odsetek od nieotrzymanej należności, zauważyć należy, że zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy nie uznaje się za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek.
W Pana przypadku odsetki nie stanowiły nigdy przychodu, a zatem brak podstaw do ich zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Stosownie z art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji , organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia , o którym mowa w art. 14a § 4 , jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 (art. 14b § 2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa służy prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj