Interpretacja Urzędu Skarbowego w Giżycku
US-I-1-410-3-47/06
z 17 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-1-410-3-47/06
Data
2006.01.17



Autor
Urząd Skarbowy w Giżycku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
obowiązki spadkobierców
spadkobiercy
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Dotyczy obowiązku wpłaty przez spadkobierę po śmierci płatnika pobranych a niewpłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconych wynagrodzeń oraz sposobu postępowania przy rozliczeniu działalności gospodarczej zmarłego podatnika.


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22 grudnia 2005 r. (data wpływu do US w Giżycku: 23.12.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

Pani Janina J. zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w związku z występującymi wątpliwościami dotyczącymi wykonania obowiązków płatnika oraz spadkobiercy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa, uprawnienie do występowania o udzielenie pisemnej interpretacji przysługuje podatnikom (płatnikom, inkasentom) w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego przedstawiając w nim jednocześnie w sposób wyczerpujący stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 22 grudnia 2005 roku wynika, że w dniu 12 grudnia 2005 roku zmarł mąż Wnioskodawczyni. Do chwili śmierci prowadził działalność gospodarczą oraz gospodarstwo rolne; posiadał także inny majątek będący współwłasnością małżeńską. Zmarły nie pozostawił testamentu, a nabywcami spadku - poza Wnioskodawczynią - są również ich dwaj synowie. Według Wnioskodawczyni, życzeniem zmarłego była kontynuacja wszystkich rodzajów działalności przez spadkobierców. Nabywając zatem w drodze spadkobrania zakład produkcyjno - usługowy oraz gospodarstwo rolne spadkobiercy zamierzają obydwa rodzaje działalności prowadzić nadal w stanie niepogorszonym.

W świetle powyższego występują wątpliwości dotyczące wykonania obowiązków płatnika oraz spadkobiercy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Po przeanalizowaniu treści żądania objętego wnioskiem, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku stwierdza:

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.

Obowiązek złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym nakłada na podatników art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik obowiązany jest do potwierdzenia własnoręcznym podpisem danych wykazanych w zeznaniu podatkowym. Oznacza to brak możliwości sporządzenia zeznania rocznego przez spadkobierców, w imieniu zmarłego podatnika.

Zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) skutkiem śmierci podatnika w zakresie prawa podatkowego jest sukcesja prawna w dziedziczenie opodatkowania, co oznacza przejęcie przez spadkobierców podatnika, podatkowych praw i obowiązków majątkowych, a także w określonych sytuacjach praw niemajątkowych.

Stosownie do art. 104 § 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli spadkodawca był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, organ podatkowy informuje spadkobierców, na podstawie posiadanych danych, o wysokości dochodu lub przychodu spadkodawcy oraz o wysokości wpłaconych zaliczek na podatek lub podatku, podając równocześnie przypadającą do zapłacenia kwotę podatku lub kwotę nadpłaty. Dane uzyskane przez spadkobiercę mają charakter informacyjny lecz pozwalają na kształtowanie dalszego przebiegu postępowania podatkowego. Jeżeli spadkodawca poniósł wydatki uprawniające go do ulg podatkowych, to spadkobierca w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa wyżej, zawiadamia organ podatkowy o wysokości poniesionych wydatków.

Zgodnie z art. 104 § 3 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy wydaje decyzje ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego lub stwierdzającą nadpłatę. Należy jednocześnie podkreślić, że przed wydaniem decyzji dane posiadane przez organ podatkowy mogą być uzupełnione przez spadkobiercę o dodatkowe informacje mające wpływ na wymiar zobowiązania podatkowego lub nadpłaty.
W świetle powyższych przepisów w przypadku śmierci podatnika, zobowiązanie podatkowe przypadające od dochodu po zmarłym ustala właściwy miejscowo dla zmarłego Naczelnik Urzędu Skarbowego, a ewentualnym podatkiem dochodowym od osób fizycznych zostaną obciążeni spadkobiercy.
W zakresie wykonania obowiązków płatnika w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku z dnia 22 grudnia 2005 roku należy stwierdzić, że ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) w art. 31 ust. 1 nakłada na osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej obowiązek obliczania i pobierania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, które uzyskują od tych podmiotów przychody (np. ze stosunku służbowego pracy). Tym samym zakładom pracy nadany został status płatnika. Mimo, że przepisy nakładają na płatników obowiązek jedynie ustalania i pobierania w ciągu roku zaliczek na podatek, to należy pamiętać również, że płatnik zobowiązany jest także do wpłacenia obliczonej i pobranej zaliczki do właściwego organu podatkowego. Zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wraz z wpłatą zaliczek płatnik jest zobowiązany przesłać równocześnie deklarację według ustalonego wzoru (PIT-4). Z chwilą śmierci osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (sprawującą funkcję płatnika) odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe przejmują spadkobiercy. Odpowiedzialność spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy, w tym również za pobrane, a nie wpłacone podatki z tytułu wykonywanej przez spadkodawcę funkcji płatnika uregulowane zostały w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), w art. 97 - 106 i oparta jest na przepisach kodeksu cywilnego o przejęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe. Zgodnie z zapisem art. 97 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek (§ 2). Przepis ten stosuje się odpowiednio do praw i obowiązków z tytułu sprawowanej przez spadkodawcę funkcji płatnika (§ 3).

Wobec powyższego, zgodnie z zapisem art. 97 § 1, sukcesja podatkowa spadkobierców dotyczy przede wszystkim praw podatników, i to zarówno majątkowych jak i niemajątkowych. Odpowiedzialność spadkobierców za zobowiązania podatkowe (w tym również odpowiedzialność za pobrane, a nie wpłacone podatki z tytułu sprawowanej przez spadkodawcę funkcji płatnika - art. 98 § 2 pkt 3), zgodnie z zapisem art. 100 § 1 cyt. ustawy - Ordynacja podatkowa, kształtowana jest przez konstytutywną decyzję podatkową organu podatkowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania spadkodawcy, w której to decyzji organ podatkowy określa wysokość zobowiązania spadkodawcy.

Mając na uwadze aktualny stan prawny oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku stwierdza, iż stanowisko zaprezentowane we wniosku z dnia 22 grudnia 2005 roku jest prawidłowe.

Mając to na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku informuje ponadto, że:
- przedstawiona wyżej wiążąca interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, tj. na dzień złożenia wniosku,
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika - wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 Ordynacji podatkowej.
Od wniesionego zażalenia należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 5,00 zł oraz po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj