Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II443/143/05/MR
z 16 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II443/143/05/MR
Data
2005.11.16



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
pojazdy specjalne


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii, prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT z faktur potwierdzających zakup paliwa do rozdrabniacza do gałęzi SKORPION - TEKANAMATOR - przyczepa specjalna.


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1 i ust. 4, art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w odpowiedzi na wniosek Podatnika z dnia 23.08.2005 r. (z datą wpływu 25.08.2005 r.), uzupełniony pismem z dnia 19.09.2005 r. dotyczący udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w kwestii dotyczącej cyt. "prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT z faktur VAT potwierdzających zakup paliwa" do pojazdu, o którym mowa w pkt ósmym opisanego stanu faktycznego, tj. rozdrabniacza do gałęzi SKORPION - TEKANAMATOR - przyczepa specjalna, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za prawidłowe w zakresie w jakim zakupione paliwo będzie wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Pismem z dnia 23.08.2005 r. (z datą wpływu 25.08.2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19.09.2005 r., Podatnik prowadzący działalność zwrócił się do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z prośbą dotyczącą interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, wykorzystując do jej prowadzenia, m. in. cyt. "rozdrabniacz do gałęzi SKORPION - TEKNAMOTOR - przyczepa specjalna." Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii, prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT z faktur potwierdzających zakup paliwa do wyżej wymienionego pojazdu. Zdaniem Podatnika Spółce przysługuje prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT z faktur dokumentujących zakup tegoż paliwa, z uwagi na fakt, iż cyt. "rozdrabniacz do gałęzi SKORPION" nie jest pojazdem samochodowym, został sklasyfikowany przez producenta pod symbolem PKWiU 29.32.65 Maszyny i urządzenia dla rolnictwa i leśnictwa, do hodowli drobiu i pszczół, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, informuje: Zgodnie z zapisem art. 88 ust. 1 pkt 3 - wzmiankowanej na wstępie ustawy o podatku od towarów i usług, - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. Z kolei przepis art. 86 ust. 3 odnosi się do samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Jak wynika z dokumentacji dołączonej przez Wnioskodawcę (załącznik nr 8), przedmiotowy rozdrabniacz do gałęzi został zakwalifikowany przez Podatnika jako wyrób o symbolu PKWiU 29.32.65. Ponadto zgodnie z wyciągiem ze świadectwa homologacji przedstawiony przez Podatnika pojazd marki TEKNAMOTOR, typ SKORPION 120/2004 należy do kategorii cyt. "przyczepa specjalna - rębak do gałęzi." Powyższy zapis znajduje również odzwierciedlenie w dowodzie rejestracyjnym pojazdu w poz. rodzaj i przeznaczenie pojazdu widnieje zapis: przyczepa specjalna. Równocześnie tut. organ podatkowy zauważa, iż zgodnie z przepisem art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Ustawa Prawo o ruchu drogowym zawiera również definicję pojazdu specjalnego, którym jest pojazd samochodowy lub przyczepa przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby lub rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji. Z kolei zgodnie z przepisem art. 86 ust. 4 ewentualne ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa dotyczyłoby a contrario pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniu innym niż wymienione w załączniku nr 9 do ustawy. Z relacji powyższych przepisów wynika zatem, że Podatnikowi przysługuje na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupem paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanego do napędu rozdrabniacza do gałęzi Skorpion w zakresie w jakim będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych z uwagi na fakt, iż nie jest on pojazdem, o którym mowa w przepisie art. 86 ust. 3, ani też pojazdem specjalnym, o którym mowa w przepisie art. 86 ust. 4 pkt 5, a zatem nie ma w powyższym przypadku zastosowania ograniczone prawo do odliczenia wynikające z cyt. przepisu art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy. Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, postanowił jak w rozstrzygnięciu.

Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku przez Podatnika, tj. 25.08.2005 r. i traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów. Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, ul. Geodetów 1. Zażalenie należy zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej wnieść w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia za pośrednictwem organu, który je wydał. Zażalenie winno zawierać zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj