Interpretacja Urzędu Skarbowego w Namysłowie
PO/4150-10/05
z 9 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/4150-10/05
Data
2006.02.09



Autor
Urząd Skarbowy w Namysłowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing operacyjny
opłata manipulacyjna
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy opłatę manipulacyjną poniesioną na rzecz leasingodawcy z tytułu utraty samochodu dostawczego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 07.11.2005r, który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 16.11.2005r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych opłaty manipulacyjnej, poniesionej na rzecz leasingodawcy z tytułu utraty samochodu dostawczego, jest nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Jak stanowi art.14a § 1 ww ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresui sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W złożonym w dniu 16.11.2005r. wniosku pisze Pan, że zawarł Pan z Firmą umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem był samochód dostawczy. Czas trwania umowy określony został na 36 miesięcy, tj. do dnia 11.02.2008r.
W wyniku wypadku, który miał miejsce w październiku 2005r., samochód został skasowany, nie nadawał się do naprawy. Jako leasingobiorca, jak Pan stwierdza we wniosku z dnia 07.11.2005r., nie otrzyma Pan odszkodowania za utracony przedmiot leasingu.

Z warunków umowy leasingu operacyjnego, stanowiących integralną część umowy wynika, iż ?w przypadku przeznaczenia sprzętu do kasacji lub jego utraty umowa wygasa. Rozliczenie finansowe umowy następuje nie wcześniej niż z momentem wypłaty odszkodowania lub też odmowy takiej wypłaty. Z tą chwilą leasingobiorca jednorazowo płaci opłatę z tytułu utraty sprzętu...?

Firma obciążyła więc Pana opłatą manipulacyjną z tytułu utraty samochodu wystawiając Panu fakturę VAT.

Uważa Pan, iż skoro wszystkie opłaty ponoszone przez leasingobiorcę w okresie obowiązywania umowy leasingu wynikające z umowy leasingu są opłatami za używanie przedmiotu leasingu i stanowią koszty uzyskania przychodów, to również zapłata dokonana po utracie przedmiotu leasingu jest zapłatą za używanie przedmiotu leasingu, uiszczoną jednakże po zakończeniu używania.

Wobec powyższego, Pana zdaniem, opłatę manipulacyjną z tytułu utraty przedmiotu leasingu będzie mógł Pan uznać za koszt uzyskania przychodu.

Dla określenia kosztów uzyskania przychodów podstawowe znaczenie ma przepis art. 22, ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.), zgodnie z którym kosztem uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.

Z kolei przepis art. 23, ust. 1 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi zamknięty katalog wydatków , które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Nie oznacza to jednak, iż wszystkie pozostałe wydatki, nie wymienione w art. 23, ust. 1 ustawy, stanowią koszt uzyskania przychodów. Z przytoczonej definicji wynika bowiem, że dla zakwalifikowania wydatku jako kosztu podatkowego konieczne jest występowanie związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a osiągniętym przychodem.

Zasady opodatkowania stron umowy leasingu zawarte zostały w art. 23a-231 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 23b, ust. 1 tej ustawy opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia określone warunki.

Ponoszone przez Pana wydatki z tytułu umowy leasingu w okresie trwania tej umowy pozostają więc w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z uzyskiwanymii spodziewanymi przychodami. Tak więc opłaty leasingowe ponoszone przez Pana można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że przedmiot leasingu jest użytkowany w działalności gospodarczej, a poniesienie tych wydatków służy osiągnięciu przychodu.

W złożonym wniosku słusznie pisze Pan, iż ogólną normą dotyczącą zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów jest zasada, zgodnie z którą poniesiony koszt powinien mieć na celu uzyskanie przychodu (art. 22, ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Następnie stwierdza Pan, iż posługując się tym kryterium można uznać, że zarówno opłaty wstępne, jak i opłaty ponoszone przez leasingobiorcę po zakończeniu używania przedmiotu leasingu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Z warunków umowy leasingu operacyjnego, stanowiących integralną część umowy wynika jednak, iż ?w przypadku przeznaczenia sprzętu do kasacji lub jego utraty umowa wygasa, a leasingobiorca jest zobowiązany jednorazowo zapłacić opłatę z tytułu utraty sprzętu...? Taki zapis oznacza, iż utrata samochodu pozbawia Pana możliwości korzystania z przedmiotu leasingu i uzyskiwania przychodów w następstwie jego używania.

Zapłacona opłata manipulacyjna po wygaśnięciu umowy nie pozostaje więcw związku przyczynowym z osiąganiem przychodu. Bez znaczenia również pozostaje fakt zawarcia w umowie zapisu zobowiązującego Pana do poniesienia omawianego wydatku na wypadek zakończenia umowy, albowiem nie spełnia on podstawowego warunku zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów, tj. poniesienia wydatku w celu uzyskania przychodu.

W związku z tym, że utrata przedmiotu leasingu pozbawiła Pana możliwości korzystania z niego i uzyskiwania z tego tytułu przychodów, opłata manipulacyjna stanowiąca wydatek poniesiony po jego utracie nie stanowi kosztów uzyskania przychodów.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie nie podziela Pana stanowiska przedstawionego w piśmie z dnia 07.11.2005r.

Zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Jak stanowi art.14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art.236 § 1 w związku z art.14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, przysługuje prawo wniesienia zażalenia.

Zażalenie, zgodnie z art.223 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa, wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające żądanie.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 1, ust.1, lit.a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Wysokość stawek tej opłaty określona została w załączniku do ww ustawy i wynosi 5,00 zł od podania oraz 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj