Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
USIII/443/VAT/225/142/05EL
z 20 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/VAT/225/142/05EL
Data
2005.12.20



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje


Słowa kluczowe
deklaracje
pośrednictwo


Pytanie podatnika
Czy wartość usług świadczonych poza terytorium kraju należy wykazywać w deklaracji VAT - 7 (wg stanu prawnego obowiązującego od 04.10.2005 r.).


Na podstawie:art. 14 a § 1 i § 4 - 14 d, art. 165 § 1, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.10.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług dotyczących wypełniania deklaracji VAT 7 wg stanu prawnego obowiązującego od 04.10.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie nie podziela stanowiska zawartego we wniosku z dnia 17.10.2005 r. bez numeru (data wpływu 18.10.2005 r.) .

W dniu 18 .10.2005 r. wpłynęło do tut. organu pismo z dnia 17 października 2005 r. (uzupełnione pismami z dnia: 28.10.2005 r. i 22.11.2005 r.) dotyczące interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W powyższym piśmie przedstawiono następujący stan faktyczny:

Na podstawie zawartych umów z kontrahentami unijnymi Spółka świadczy usługi pośrednictwa polegające na:

- reprezentowaniu na terenie Polski interesów kontrahentów unijnych;

- dbaniu o kontakty handlowe;

- odwiedzaniu klientów w Polsce i świadczeniu usług doradczych w zakresie oferowanych produktów przez kontrahentów unijnych;

- rozwijaniu sprzedaży oferowanych produktów ;

- badaniu możliwości rynku na potrzeby sprzedaży oferowanych produktów.

Za wykonanie usługi Spółka otrzymuje prowizję, jako zapłatę za swoją działalność za wszystkie transakcje potwierdzone obrotem towarowym.

Ponadto Spółka dokonuje na własny rachunek zakupu ww. towarów od kontrahentów unijnych i z tytułu ich sprzedaży także otrzymują prowizję.

Spółka informuje, że zgodnie z otrzymanym pismem z dnia 12.09.2005 r. Nr OK - 5672/KU - 5266/2005 ww. zakres usług zakwalifikowany został do grupowania PKW i U 74.87.14-00.00 "usługi pośrednictwa w handlu hurtowym"

Spółka dodaje , iż miejsce świadczenia usług zostało zdefiniowane w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku VAT. W przypadku świadczonych przez Spółkę usług , które zostały wymienione w art. 27 ust. 4, miejsce świadczenia określone zostało w art. 27 ust. 3 i w art. 28 ust. 6 ustawy o VAT.

W związku z powyższym Spółka złożyła zapytanie:

Czy wartość wyżej wymienionych usług należy wykazywać ich w deklaracji VAT -7?

W przedmiotowej sprawie Spółka przedstawia następujące stanowisko:

Usługi przedstawicielskie są traktowane jako usługi nie podlegające podatkowi VAT i nie należy wykazywać w deklaracji VAT -7.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego wynikającego z przedmiotowego wniosku oraz stanowiska w sprawie, a także w oparciu o obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, iż przedstawione stanowisko jest niesłuszne.

Ogólna zasada określająca miejsce opodatkowania przy świadczeniu usług została wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą. Jak wynika z tego przepisu, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stale miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Z kolei art. 28 ust. 5 pkt 1 lit. c) ustawy o podatku od towarów i usług:- w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.06.2005 r. stanowi, ze w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawa towarów miejscem świadczenia usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 6.

Zgodnie z ust. 6 art. 28 cyt. ustawy, w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę swój numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Oznacza to, że w przypadku świadczenia usługi pośrednictwa w dostawie, jeżeli usługodawca podał świadczącemu usługę swój numer identyfikacji podatkowej, pod którym jest zarejestrowany w innym kraju Wspólnoty, miejscem opodatkowania będzie kraj, który ten numer nadał.

Stosownie natomiast do treści przepisu art. 22 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług miejscem dostawy towarów w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywce lub przez osobę trzecia jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

W związku z powyższym , w przypadku gdy usługobiorcy wykonywanych przez Spółkę usług z terytorium Wspólnoty będą dokonywali dostaw towarów na rzecz polskich odbiorców to miejscem świadczenia przez Spółkę usługi pośrednictwa dla tych dostaw (miejscem opodatkowania świadczonych usług) będzie terytorium Kraju UE, na rzecz którego wykonywana jest usługa pośrednictwa, a w Polsce usługa ta uznana będzie za niepodlegającą opodatkowaniu.

W W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545) zostały określone wzory deklaracji składanych przez podatników podatku VAT. W deklaracji VAT -7 części C - Rozliczenie transakcji podlegających opodatkowaniu oraz podatku należnego, a także transakcji wykonywanych poza terytorium kraju, w pozycji 21 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, lub do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w w art. 87 ust. 5 ustawy.

Reasumując, zgodnie z przepisami obowiązujacymi od 4 października 2005r. podanik wykonujący na rzecz kontrahenta unijnego posiadającego numer identyfikacyjny nadany w kraju UE w części C w pozycji 21 w deklaracji VAT 7 obowiązany jest wykazać obrót w ww. tytułu.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Ponadto, zgodnie z art. 14 b § 3 przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj