Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile
P1-P-443/126/05
z 6 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P1-P-443/126/05
Data
2006.02.06



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Zapłata podatku --> Zapłata podatku

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obowiązek podatkowy
podatek należny
rozliczanie podatku od towarów i usług
samochód używany
termin odliczenia podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy firma, która kupuje w krajach wspólnoty od zarejestrowanych podatników VAT UE używane pojazdy samochodowe, które nie są przez nią rejestrowane i służą dalszej odsprzedaży na terenie Polski, zobowiązana jest do rozliczenia podatku należnego od nabytych w ramach WNT używanych pojazdów samochodowych - do 25-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano sprzedaży pojazdu tj. na podstawie przepisów art.103 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług?


DECYZJA

Na podstawie art.14b § 5 pkt 2 i art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t.Dz.U. z 2005r. Nr 8,poz.60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile z dnia 30.09.2005r. Nr PP/443/68/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i uznaje stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 29.07.2005r. (uzupełnionym w dniu 13.09.2005r.) Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.).

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Firma kupuje w krajach wspólnoty europejskiej od zarejestrowanych podatników VAT UE m.in. używane pojazdy samochodowe. Nabywane pojazdy nie są przez Spółkę rejestrowane i służą dalszej odsprzedaży na terenie Polski.

Przedstawiając własne stanowisko Wnioskodawca zaznaczył, że zakupione używane pojazdy samochodowe, służące dalszej odsprzedaży, dla potrzeb podatku od towarów i usług dokumentowane są fakturą wewnętrzną i ujmowane w rejestrach VAT, gdzie wykazywany jest jednocześnie VAT należny i naliczony - według zasad określonych w art.20 ust.5 -7, art.31 ust.1 oraz art.86 ust.10 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym, zdaniem Podatnika, obowiązek rozliczenia VAT należnego powstaje dopiero po sprzedaży pojazdu, na zasadach ogólnych, do 25-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano sprzedaży używanego pojazdu, tj. według przepisów art.103 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile postanowieniem z dnia 30.09.2005r. Nr PP/443/68/2005 uznał stanowisko Podatnika za prawidłowe.
W uzasadnieniu wskazano na przepisy art.103 ust.1, ust.3, ust.4 i ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzając, że w rozpatrywanym stanie faktycznym nie zachodzą przesłanki określone w przepisach art.103 ust.3, 4 i 5 ustawy o VAT.
Naczelnik Urzędu Skarbowego zaznaczył, że dokonując wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu, o których mowa we wniosku, powstaje obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej i transakcje takie należy uwzględnić w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu tego nabycia, zgodnie z art.20 ust.5 ustawy o VAT.

W przedmiotowej sprawie należy jednak stwierdzić co następuje:

Zgodnie z art.103 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust.2-4 i art.33 ustawy.
Ponadto, w myśl art.99 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust.2 - 10 i art.33 ustawy.

W rozpatrywanym stanie faktycznym Podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - używanych środków transportu, które nie są rejestrowane w Polsce i służą dalszej odsprzedaży.

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, zgodnie z art.20 ust.5 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnatrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust.6-9.
Jednocześnie, zgodnie z art.86 ust.2 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowi kwotę podatku naliczonego.
Stosownie zaś do art.86 ust.10 pkt 2 ww. ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatek należny z tytułu zakupionych przez Firmę używanych pojazdów samochodowych, w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, ujmowany jest w rejestrze VAT, gdzie wykazywany jest jednocześnie podatek naliczony. Natomiast obowiązek rozliczenia VAT należnego, zdaniem Strony, powstaje dopiero po sprzedaży pojazdu przez Firmę.

Odnosząc się do powyższego Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, iż przedstawiony przez Wnioskodawcę sposób postępowania jest nieprawidłowy.
Należało zatem uchylić postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile z dnia 30.09.2005r., uznające stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.
W myśl bowiem cytowanych powyżej przepisów na Podatniku ciąży obowiązek rozliczenia podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu przedmiotowego nabycia i uwzględnienia tego podatku w deklaracji VAT-7 za wskazany okres rozliczeniowy (a nie tylko w rejestrze VAT) - w poz.32 deklaracji należy wykazać podstawę opodatkowania, a w poz. 33 kwotę podatku należnego.
W tej samej deklaracji podatkowej Wnioskodawca ma prawo wykazać podatek naliczony w kwocie odpowiadającej wartości podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - poz.46 i 47 deklaracji VAT-7. Jeżeli Podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym w ust.10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art.86 ust.11 ustawy).
Jednocześnie należy zaznaczyć, że na Podatniku ciąży także obowiązek rozliczenia podatku należnego z tytułu sprzedaży pojazdów samochodowych w terminie, o którym mowa w art.103 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług - do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj