Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PO/436-3/PCC/05/06
z 7 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/436-3/PCC/05/06
Data
2006.02.07



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku


Słowa kluczowe
odpłatne używanie
podatek od czynności cywilnoprawnych
zwolnienie


Pytanie podatnika
- dotyczy:
1. zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych umów odpłatnego użytkowania obwodów rybackich, w których stronami są jednostka budżetowa i osoba prawna zwolniona z podatku na podstawie art. 8 pkt. 3 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych;
2. opodatkowania umowy użytkowania obwodów rybackich


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.12.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych postanowił:

  • uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych umów odpłatnego użytkowania obwodów rybackich, w których stronami są jednostka budżetowa i osoba prawna zwolniona z podatku na podstawie art. 8 pkt. 3 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych za prawidłowe,
  • uznać stanowisko strony, że umowy użytkowania obwodów rybackich nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, bowiem zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt. 1 czynnością cywilnoprawną wynikającą z przedmiotowych umów są prawa niemajątkowe tj. zarybianie i odłów ryb na poziomie wskazanym w operacie rybackim za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 06.12.2005 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego w Elblągu 2005.12.07) O.P.Z.W. wniósł o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.), stosowanie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika, inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że stronami umowy użytkowania są (...), który posiada status państwowej jednostki budżetowej, natomiast drugą stroną (...) będący osobą prawną, której celem statutowym jest ochrona środowiska i działalność w zakresie sportu i rekreacji, który w roku poprzedzającym rok w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych korzystał z całkowitego zwolnienia w podatku dochodowym.
Z załączonego do wniosku statutu wynika, że (...) posiada formę prawną stowarzyszenia a jego celem statutowym jest organizowanie wędkarstwa,rekreacji, sportu wędkarskiego oraz, działanie na rzecz ochrony przyrody i kształtowanie etyki wędkarskiej.

Zdaniem podatnika z art. 8 pkt. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z 09.09.2000 r. (tekst jednolity Dz. U 41 z 2005r. poz. 399) zwalnia się od podatku jednostki budżetowe a zgodnie z art. 8 pkt. 3 w/cyt. ustawy zwalnia się od podatku osoby prawne których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, kulturalną, w zakresie kultury fizycznej i sportu, kultu religijnego, dobroczynności,obrony narodowej,ochrony środowiska itd. jeżeli w całym roku podatkowym poprzedzającym rok w którym powstał obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, ich dochody korzystały z całkowitego zwolnienia od podatku dochodowego.
Zdaniem Zarządu (...) umowy użytkowania obwodów rybackich rybackich nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, bowiem zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt. 1 czynnością cywilnoprawną wynikającą z przedmiotowych umów są prawa niemajątkowe tj. zarybianie i odłów ryb na poziomie wskazanym w operacie rybackim.

Oceniając przedstawiony przez stronę stan faktyczny i prawny na gruncie obowiązujących przepisów należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez stronę kwestii zwolnienia stron czynności jest prawidłowe bowiem w przedmiotowej sprawie obie strony czynności cywilnoprawnej korzystają ze zwolnienia podmiotowego od podatku od czynności cywilnoprawnych.
W zeznaniu z tyt. podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-8) za 2004 r. (...) wykazuje dochody całkowicie zwolnione od podatku dochodowego, na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst Dz. U. Nr z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późń. zm.) jak również spełnia warunki wymienione w art. 8 pkt. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W myśl art. 8 pkt. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z 9 września 2000r. (tekst jednolity Dz. U. Z 2005r. Nr 41 poz. 399) zwalnia się od podatku jednostki budżetowe natomiast z art. 8 pkt. 3 w/w ustawy, zwalnia się od podatku osoby prawne których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu kultu religijnego,dobroczynności, obrony narodowej, ochrony środowiska, ochrony konsumentów, ochrony zdrowia i opieki społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niezdolnych do pracy, jeżeli w całym roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, ich dochody korzystały z całkowitego zwolnienia od podatku dochodowego oraz pod warunkiem, że przedmiotem zbycia nie jest składnik przedsiębiorstwa prowadzonego, przez te osoby lub że nabycia dokonano nie dla takiego przedsiębiorstwa, zwolnienie nie dotyczy przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni i ich związków oraz spółek.

Natomiast stanowisko strony, że umowy użytkowania obwodów rybackich nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, bowiem zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt. 1 czynnością cywilnoprawną wynikającą z przedmiotowych umów są prawa niemajątkowe tj. zarybianie i odłów ryb na poziomie wskazanym w operacie rybackim jest nieprawidłowe i nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia odpowiedzi.

W myśl art. 14b § 1 interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Zgodnie z art. 14b § 2 interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla strony i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z art. 236 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późniejszymi zmianami) na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.

Jeżeli zażalenie nie spełnia warunków wynikających z wyżej cytowanych przepisów organ odwoławczy, zgodnie z art. 228 § 1, pkt. 3 ustawy- Ordynacja podatkowa pozostawia zażalenie bez rozpatrzenia.

W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w znakach skarbowych w wysokości 5,00zł. oraz 0,50 gr. od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj