Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.V/436-16/05
z 24 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.V/436-16/05
Data
2005.11.24



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
spadek
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
- dotyczy niedotrzymania warunku prowadzenia firmy przez 5 lat nabytej w drodze spadku


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17 października 2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 07 listopada 2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie, czy niedotrzymanie warunku prowadzenia firmy przez 5 lat nabytej w drodze spadku powoduje utratę zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn - uznaje stanowisko wnioskodawczyń za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 17 października 2005 r., uzupełnionym w dniu 07 listopada 2005 r. zwróciły się Panie do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie czy niedotrzymanie warunku prowadzenia firmy przez 5 lat nabytej w drodze spadku powoduje utratę zwolnienia od podatku od spadków i darowizn przewidzianego w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że po zmarłym mężu i ojcu odziedziczyły Panie m.in. budynek użytkowy, którym w ramach działalności gospodarczej prowadzony był wynajem pomieszczeń. Składając zeznanie podatkowe w sprawie nabycia spadku złożyły Panie oświadczeniejż będą kontynuowały usługi najmu tego budynku po śmierci spadkodawcy przez co najmniej 5 lat. Do dnia dzisiejszego budynek jest wynajmowany, ale obecnie zamierzają Panie go sprzedać. Postanowienie sądu o nabyciu prawdo spadku uprawomocniło się 27 grudnia 2001 r.

W przekonaniu Pań sprzedaż budynku przed upływem 5 lat od momentu nabycia go w spadku powoduje, że z uwagi na niedotrzymanie warunków zawartych w art. 4 ust. 1 pkt 10 powinny Panie zapłacić podatek jednak powinien on być obniżony proporcjonalnie do okresu prowadzenia wynajmu.

Generalną zasadą jest, że nabycie w drodze spadku lub darowizny przez osoby fizyczne własności rzeczy i praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 ze zm.)podlega podatkowi od spadków i darowizn.

Od tej zasady ustawodawca przewidział wyjątki. Jednym z nich jest zwolnienie na mocy art. 4 ust. 1 pkt 10 powołanej wyżej ustawy.Stosownie do brzmienia tegoż przepisu zwalnia się od podatku: nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego,budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części,pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny; niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych; w wypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.

Mając na uwadze wymienione wyżej przepisy, organ podatkowy nie podziela stanowiska Pań co do obniżenia podatku proporcjonalnie do okresu wynajmowania budynku. Stanowisko to jest bowiem nieprawidłowe. Cytowany wyżej przepis wyraźnie bowiem precyzujesz jeśli nabywca nie dotrzyma warunków prowadzenia firmy w stanie niepogorszonym przez 5 lat, licząc od dnia przyjęcia spadku albo darowizny, traci zwolnienie. Podatek zostanie mu wymierzony tak jakby ze zwolnienia nie korzystał. Obniżenie podatku, jak Panie sugerują proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności może nastąpić tylko wówczas, gdy nabywca nie wykonał warunku z przyczyn losowych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jest natomiast w myśl art. 14b § 2 tej ustawy wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej, właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.Na postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt. Ordynacji podatkowej).

Zażalenie, zgodnie z zapisem art. 222 wyżej cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa, winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Strona wnosząca zażalenie, stosownie do treści art. 169 § 2 Ordynacjipodatkowej winna uiścić z góry opłatę skarbową, w kwocie 5.-zł na zażalenie oraz0,50 zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 09 września 2000 r. o opłacie skarbowej - jednolity tekst Dz. U. z 2004 r., nr 253, poz. 2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj