Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim
PPE3/443-3/06
z 2 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPE3/443-3/06
Data
2006.02.02



Autor
Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
darowizna
działalność statutowa
opodatkowanie
oświata
podatek od towarów i usług
składnik majątkowy


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizn w opisanym niżej stanie faktycznym?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim postanawia uzanć stanowisko Wójta Gminy w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizn zawarte w złożonym w dniu 24.01.2006 r. wniosku za prawidłowe z obowiązującym stanem prawnym.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 24.01.2006 r. /wpływ do Urzędu Skarbowego 30.01.2006 r./ Wójt Gminy zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do opodatkowania podatekim od towarów i usług darowizn w opisanym niżej stanie faktycznym.

Wójt Gminy będąc organem prowadzącym dla Szkół Podstawowych przekazał na ich rzecz nieodpłatnie składniki majątkowe z przeznaczeniem na cele oświatowe, których realizacja należy do zadań własnych Gminy.

Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie Wójt Gminy uważa, iż darowizna opisana we wniosku z uwagi na fakt, że dokonana została z przeznaczeniem na działalność statutową podmiotu obdarowanego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a dodatkowo Gminie nie przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza co następuje: Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm./ przedmiotem opodatkowania tym podatkiem jest:- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług;- eksport towarów;- import towarów;- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W art. 7 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawodawca postanowił, że przez dostawę towarów na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Ponadto przez dostawę towarów, rozumie się również wszelkie przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.W opisanym stanie faktycznym i obowiązującym stanie prawnym należy przyjąć, że przedmiotowa darowizna nie wyczerpuje przesłanek za uznanie jej za dostawę towarów w świetle art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Warunkiem uznania darowizny za dostawę jako czynności podlegającej opodatkowaniu w świetle cytowanego wyżej art. 7 ust. 2 pkt 2 jest to aby podatnikowi przysługiwało prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości lub w części od tych czynności.

Przyjmując stan faktyczny podany we wniosku należy stwierdzić, iż opisana darowizna nie jest objęta zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od towarów i usług i tym samym nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, oraz nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim.W przypadku składania zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł. od zażalenia oraz 50 gr. od każdego załącznika. Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj