Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim
1406/VAT/443-13/MO/06
z 26 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1406/VAT/443-13/MO/06
Data
2006.01.26



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
samochód osobowy
stawki podatku
zmiana przeznaczenia


Pytanie podatnika
Czy prawidłowo opodatkowano sprzedaż w/w samochodu jako zwolnioną od podatku?


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. "Ordynacja podatkowa" (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), po zapoznaniu się z wnioskiem Strony z dnia 26.10.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego


p o s t a n a w i a


stwierdzić, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Pismem z dnia 26 października 2005r., uzupełnionym następnie w dniach 07.11.2005 i 16.12.2005 Strona zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:

Podatnik w dniu 29-06-2004r. nabył używany samochód ciężarowy FORD FOCUS (ciężarowy w świetle ówczesnych przepisów) jako towar handlowy - do dalszego odsprzedania za kwotę netto - 26.150zł i VAT - 5.753zł i dokonał odliczenia w całości podatku naliczonego. W dniu 05.11.2004r. ze względu na fakt, iż skończyła się ważność badania technicznego jak i ubezpieczenia komunikacyjnego - zarejestrowano samochód na firmę, wykupiono ubezpieczenie i zaczęto używać pojazd do celów prowadzenia działalności. Samochód służył do prezentacji instalacji gazowej montowanej przez firmę. Klienci mogli wykonywać jazdę próbną samochodem wyposażonym w instalacje gazową. Pojazd był wykorzystywany jako ekspozycja i nadal był przeznaczony do dalszego odsprzedania. Pojazd pozostawał towarem handlowym.

W czerwcu 2005r. wprowadzono samochód na środki trwałe i odprowadzono 50% podatku VAT tj. kwotę VAT - 2.877zł.

W październiku 2005r. sprzedano w/w samochód, który w świetle ustawy o podatku VAT jest samochodem osobowym i zastosowano zwolnienie od podatku VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Pytanie:

Czy prawidłowo opodatkowano sprzedaż w/w samochodu jako zwolnioną od podatku?

Strona stoi na stanowisku, że ponieważ użytkowano ten samochód 11 miesięcy spełnia on warunek o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z czym sprzedaż samochodu osobowego powinna być zwolniona od podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:
Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z tym przepisem przez towary używane rozumie się pozostałe towary (tj. inne niż wymienione w pkt 1), z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Oznacza to, iż kryterium podstawowym dla ustalenia czy dany towar - rzecz ruchoma jest używany nie jest wiek tego towaru, ale okres jego używania przez ostatniego użytkownika. Oznacza to, iż w przypadku rzeczy ruchomych ich status jako towarów używanych w rozumieniu w/w przepisu zmienia się wraz z każdorazową zmianą właściciela - użytkownika. Przyjąć ponadto należy, że w/w przepis konstruuje wymóg faktycznego używania towaru.

Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN przez używanie rozumieć należy posługiwanie się, zastosowanie czegoś jako narzędzie, używanie czegoś do pracy. Nie jest zatem wystarczające samo tylko posiadanie rzeczy ruchomej przez wskazany przepisem czas. Jeśli posiadaniu nie będzie towarzyszyć faktyczne wykorzystywanie towaru, to wówczas nie może być on uznany za używany.

Tak więc momentem, w którym termin 6 miesięcy, o którym mowa w wyżej powołanym przepisie, rozpoczyna swój bieg jest dzień - przyjęcia go do używania jako środka trwałego.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że podatnik w okresie do momentu zaklasyfikowania samochodu jako środka trwałego wykorzystywał przedmiotowy samochód do prezentacji instalacji gazowej; klient mógł wykonać jazdę próbną samochodem wyposażonym w instalację gazową. Samochód był wykorzystywany jako ekspozycja, ale nadal był towarem handlowym.

W związku z powyższym dostawa przedmiotowego samochodu nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z zapisem § 8 ust.1 pkt. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), ponieważ samochód ten nie spełnia wymogów towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt. 2 ustawy VAT tj. jego okres używania przez podatnika dokonującego jego dostawy wyniósł mniej niż pół roku.

W świetle powyższego stanowisko Strony jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 ustawy Ordynacji podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj