Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorlicach
PDOP 423/5/2005
z 30 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDOP 423/5/2005
Data
2005.12.30



Autor
Urząd Skarbowy w Gorlicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych


Pytanie podatnika
Jak prawidłowo ustalić kwotę amortyzacji stanowiącą koszt uzyskania przychodów Spółki ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w (...) działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia (...), (data wpływu ...) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nie prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu (...) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego Spółka powstała w związku z prywatyzacją bezpośrednią przedsiębiorstwa państwowego, w trybie art. 39 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 ze zm.) Skarb Państwa pokrył swoje udziały, wnosząc do spółki z dniem 1 lutego 2005 r. aport rzeczowy w postaci przedsiębiorstwa państwowego, w rozumieniu przepisu art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). W Spółce nie wystąpiła dodatnia wartość firmy.

Wnioskodawca stanął na stanowisku, iż w świetle art. 4a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, określając wartość początkową środków trwałych przejętych do odpłatnego korzystania i podlegających amortyzacji, do przejętych długów funkcjonalnie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy należy również zaliczyć rezerwy na niewykorzystane urlopy ujęte w pasywach bilansu.Łączną wartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Jednostka ustaliła jako różnicę między nominalną wartością objętych udziałów przez Skarb Państwa a wartością składników majątkowych nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, zaś kosztem uzyskania przychodu będzie amortyzacja stanowiąca 77,57% amortyzacji obliczonej od wartości rynkowej środków trwałych.

Spółka zwraca się o potwierdzenie podanego wyliczenia kwoty amortyzacji będącej kosztem uzyskania przychodów Spółki.

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące przepisy prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego w (...) stwierdza, co następuje:

Wystąpienie wartości firmy albo jej brak determinuje zasady ustalenia wartości początkowej nabytych w ramach przedsiębiorstwa środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

I tak, zgodnie z art. 16g ust. 10 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w razie nabycia w drodze kupna, przyjęcia do nieodpłatnego korzystania lub wniesienia w postaci wkładu niepieniężnego, przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:
- suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,
- różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów a wartością składników majątkowych nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

W cytowanym wyżej przepisie ustawodawca posługuje się pojęciem składników majątkowych, które zostało zdefiniowane w art. 4a pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl tego przepisu, przez składniki majątkowe rozumie się aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, wykazane w pasywach bilansu, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 16g ust. 3 ustawy.

W świetle powołanego przepisu wartość składników majątkowych może być pomniejszona o wartość długów, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą a przejęcie ich przez Spółkę musi skutkować koniecznością ich faktycznego wykonania. Taka konstrukcja zapobiega sytuacjom, w których przejmowane długi wpływałyby podwójnie na koszty uzyskania przychodów.

Przez zobowiązania, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), rozumie się wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 1 pkt 21 ww. ustawy o rachunkowości rezerwy to zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne. Biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy stwierdzić, iż rezerwy nie są długami w rozumieniu ustawy o rachunkowości, nie mogą, zatem korygować aktywów przy ustalaniu wartości firmy.

Dla celów amortyzacji podatkowej zasadne jest podzielenie łącznej wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obliczonej zgodnie z zasadą zawartą w art. 16g ust. 10 pkt 2 ww. ustawy, na poszczególne środki trwałe proporcjonalnie do ich udziału w sumie wartości rynkowych wniesionych składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

Niniejsza interpretacja dotyczy zasad stosowania przepisów prawa podatkowego i nie zawiera oceny przedstawionego przez Spółkę szczegółowego wyliczenia wartości początkowej firmy.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla
niego organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w (...) za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w (...) w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj