Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS-PDP/423-20/05
z 6 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DUS-PDP/423-20/05
Data
2006.02.06



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
przejazdy pracowników
samochód prywatny
zwolnienia przedmiotowe
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów dla potrzeb zakładu pracy do wysokości ryczałtu pieniężnego określonego dla miejscowości o danej wielkości dla jazd lokalnych lub do wysokości kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek, jakie są określone odpowiednimi przepisami za 1 km przebiegu pojazdu dla jazd zamiejscowych jest wolny od podatku dochodowego tylko w przypadku, gdy pracownik jest jego właścicielem, czy także w przypadku gdy jest jego posiadaczem (ma tytuł prawny do używania pojazdu na podstawie umowy użyczenie pomiędzy osobami należącymi do pierwszej grupy podatkowej) oraz czy w przypadku, gdy pracownik nie jest właścicielem pojazdu zwrot kosztów z tytułu używania pojazdów dla potrzeb zakładu pracy wg limitów należy traktować, jak świadczenie na rzecz pracownika ?


Stan faktyczny : W związku z prowadzoną przez Spółkę z o.o. w ... działalnością gospodarczą niektórzy pracownicy firmy używają dla potrzeb zakładu pracy samochodów osobowych, których są posiadaczami. W związku z powyższym firma chce zwracać ponoszone przez nich koszty użytkowania tych samochodów albo przez wypłatę miesięcznego ryczałtu pieniężnego (oczywiście do wysokości kwoty określonej dla miejscowości o danej wielkości) dla jazd lokalnych lub do wysokości kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek, jakie są określone odpowiednimi przepisami za 1 kilometr przebiegu pojazdu, który byłby udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu, dla jazd zamiejscowych. Ponieważ często pracownicy firmy są młodymi ludźmi, nie zawsze są właścicielami tych samochodów, a jedynie ich posiadaczami na podstawie umowy użyczenia od rodziców bądź rodzeństwa. W związku z powyższym pojawiają się wątpliwości, czy w przypadku, gdy pracownicy są tylko posiadaczami samochodów mającymi tytuł do ich używania wynikający z użyczenia, czy zwrot kosztów poniesionych z tytułu ich używania jest wolny od podatku dochodowego.

Stanowisko strony: Spółka z o. o. uważa, że zwrot kosztów poniesionych przez pracowników z tytułu używania pojazdów dla potrzeb zakładu pracy po stronie pracownika jest wolne od podatku dochodowego zarówno w przypadku, kiedy stanowi on jego własność, co jest zgodne z art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i w przypadku gdy pracownik jest posiadaczem pojazdu na podstawie umowy użyczenia, ponieważ kosztem uzyskania przychodu dla zakładu pracy jest spłata wydatków na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby wykonywanej działalności (w tym wypadku świadczenia pracy) zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 36 lit. a i lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a i lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko organu : W przedstawionym stanie faktycznym tut. organ podatkowy stwierdza, że zgodnie z ogólną definicją kosztów wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) do kosztów uzyskania przychodów podatnik może zaliczyć wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, oprócz wykluczonych przez ustawodawcę, a wymienionych enumeratywnie w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. O sposobie klasyfikacji kosztów decyduje sam podatnik i to on ponosi odpowiedzialność za zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów. Uznając dany wydatek za koszt uzyskania przychodów podatnik musi jednoznacznie wykazać, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
Przy kwalifikowaniu przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów uwzględnić należy unormowania zawarte w art. 16 ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w art. 23 ust. 5 i ust. 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. W razie braku tej ewidencji, wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu używania samochodów na potrzeby podatnika nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 r. wolne od podatku dochodowego były m. in. kwoty otrzymane przez pracownika z tytułu używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy (...) w jazdach lokalnych ? do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nie przekraczającej stawek za 1 km przebiegu pojazdu (...). Z dniem 1.01.2004 r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw Dz. U. Nr 202 poz. 1956) uchylono ww. przepis. W związku z powyższą zmianą kwoty wypłacone pracownikowi z tytułu zwrotu kosztów za używanie pojazdu samochodowego (nie będącego własnością pracodawcy) dla potrzeb pracodawcy w jazdach lokalnych stanowią przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu. Od dnia 1 maja 2004 r. przepisami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 93 poz. 894) do art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano pkt 23b, w myśl którego wolny od podatku jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw(...). Analiza powyższych zapisów wskazuje, że intencją ustawodawcy było przywrócenie stanu prawnego sprzed 1.01.2004 r., ale tylko dla tych pracowników, którym obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu kosztów gwarantują przepisy rangi ustawowej. W chwili obecnej zwolnienie powyższe dotyczy:
- listonoszy ? na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 lipca 1997 r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej ?POCZTA POLSKA?(Dz. U. Nr 106 poz. 675 z późn. zm.),
- pracowników służby leśnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 września 1991r. O lasach (Dz. U. z 2000 r. Nr 56 poz. 679 z późn. zm.).
W przypadku innych pracowników, kwoty wypłacane jako zwrot kosztów za używanie pojazdu niebędącego własnością pracodawcy w jazdach lokalnych są opodatkowane.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji : Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej; 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj