Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ełku
US.III/415-4/06
z 24 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III/415-4/06
Data
2006.02.24



Autor
Urząd Skarbowy w Ełku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
następstwo prawne
przekształcanie podmiotów
zmiana stanu prawnego


Pytanie podatnika
Czy spółka cywilna powstała na bazie dotychczasowej spółki małżeńskiej ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca stycznia 2006 r. faktury dotyczące miesiąca grudnia 2005 r.?


Na podstawie:

- art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 zmiany: Dz.U. z 2005 r. Nr 86, poz. 732, Nr 85, poz. 727, z 2004 r. Nr 93, poz. 894, z 2005 r. Nr 143, poz. 1199),

po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.01.2006 r. Firmy Handlowej w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ełku, stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

W dniu 26.01.2006 r. Firma Handlowa zwróciła się z zapytaniem w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego a mianowicie, czy spółka cywilna powstała na bazie dotychczasowej spółki małżeńskiej ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca stycznia 2006 r. faktury dotyczące miesiąca grudnia 2005 r.?

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Firma Handlowa powstała z dniem 31.12.2005 r. w wyniku przekształcenia "spółki małżeńskiej" w spółkę cywilną. Nowa firma jest kontynuacją starego zakładu istniejącego od 1999 roku. Nowo powstała spółka cywilna przejęła przedsiębiorstwo spółki małżeńskiej. Przejęcie przedsiębiorstwa polegało na wniesieniu przez spółkę małżeńską do spółki cywilnej składników majątku objętych bilansem na dzień 31.12.2005 r., tj. towary handlowe zgodnie ze sporządzoną inwentaryzacją, środki trwałe, należności i środki pieniężne oraz pozostałe rozliczenia międzyokresowe pomniejszone o zobowiązania i kwotę wykorzystanego zysku. Działalność handlową spółka cywilna podjęła z dniem 01.01.2006 r. natomiast dotychczasowa Firma Handlowa nie prowadzi działalności handlowej i została z dniem 31.01.2006 r. wyrejestrowana jako podatnik VAT. W związku z przekształceniem działalności prowadzonej w formie spółki małżeńskiej w spółkę cywilną z dniem 10.01.2006 r. został sporządzony bilans uwzględniający stan na dzień 31.12.2005 r. Po zakończeniu bilansu w miesiącu styczniu 2006 r. przychodzą faktury dotyczące kosztów miesiąca grudnia 2005 r.

Z uwagi na fakt, że spółka cywilna powstała na bazie dotychczasowej firmy prowadzonej na imię obojga małżonków zdaniem Podatników dochodzi do sukcesji podatkowej, a więc faktury dotyczące miesiąca grudnia 2005 r. należy ująć w koszty działalności powstałej spółki cywilnej w miesiącu styczniu 2006 r.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Zgodnie z art. 93a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) spółka nie mająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki. W myśl przepisu art. 22 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 i są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Zgodnie z art. 22 ust. 5 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe: w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

W związku z tym, iż zaliczenie w spółce małżeńskiej wydatków wynikających z faktur wystawionych w miesiącu styczniu 2006 r. nie było możliwe, stanowi to przesłankę do zaliczenia tych faktur do kosztów uzyskania przychodów spółki przekształconej, tj. spółki cywilnej.

W świetle powyższego przedstawione stanowisko w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc wiążącą w przypadku zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej).

Zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj