Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-228-1-2/05/06
z 28 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-228-1-2/05/06
Data
2006.02.28


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
stawki podatku
towar używany


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż zabudowanej nieruchomości zwolniona jest od opodatkowania podatkiem VAT?


POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) , Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 grudnia 2005 r. uzupełnionego wnioskiem z dnia 16 stycznia 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży zabudowanej nieruchomości -stwierdza, iż stanowisko Spółki jest prawidłowe .

UZASADNIENIE Wnioskiem z dnia 28 grudnia 2005 r. uzupełnionym pismem z dnia 16 stycznia 2006 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:
Spółka zakupiła w dniu 30.05.2000r. bez podatku VAT obiekt ( ogrodzoną nieruchomość wraz z zabudowaniami stanowiącą samodzielną całość ) . Poprzedni właściciel kończył budowę znajdujących się na tej nieruchomości obiektów w latach 1977- 1986. Poczynione nakłady na remont przed przyjęciem do użytkowania wyniosły 93.665,05 zł. i związane było z remontem tylko części obiektów. Wartość środków trwałych według ceny zakupu wynosiła 435.033,15 zł. Protokół przyjęcia do użytkowania podpisano z datą 31.11.2000r. Obiekt ten nie był amortyzowany ani w 2000r. , ani w 2001r. zaś od 01.01.2002r. figuruje jako inwestycja długoterminowa . Od 2002r. podatek od nieruchomości płacony był od gruntów i budynków ?pozostałych? a nie związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej ? Spółka nosi się z zamiarem sprzedaży przedmiotowej nieruchomości .Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług przedmiotowej transakcji sprzedaży nieruchomości zabudowanej

Spółki stoi na stanowisku , iż zgodnie z § 8 ust. 1 pkt. 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w powiązaniu z art.43 ust.1 pkt.2 ustawy o VAT transakcja sprzedaży nieruchomości zabudowanej zwolniona jest z opodatkowania podatkiem od towarów i usług .

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje .
Zgodnie z art . 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o VAT (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zmian. ), zwolnieniu od podatku VAT podlega dostawa towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie to dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Z kolei zgodnie z ust. 2 pkt 1 powołanego artykułu budynki, budowle lub ich części uznaje się za używane, jeśli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Kolejne unormowanie zawiera art. 43 ust. 6 ustawy o VAT , zgodnie z którym powyższego zwolnienia nie stosuje się, jeżeli przed wprowadzeniem budynku, budowli lub ich części do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków; 2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.Jak wynika z wniosku podatnika przedmiotowy budynek spełnia przesłankę do uznania go za używany -został nabyty w roku 2000, oraz nie wystąpił przy zakupie podatek naliczony. Budynek był użytkowany przez podatnika w celu wykonywania czynności opodatkowanych, i przysługiwało mu prawo do obniżania kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy kupnie towarów wykorzystanych na potrzeby dokonywanych w trakcie jego użytkowania ulepszeń. Zgodnie art. 43 ust. 6 ustawy o VAT sprzedaż używanego budynku nie może korzystać ze zwolnienia w przypadku gdy: -łączna wartość nakładów modernizacyjnych poczynionych przed wprowadzeniem budynku do ewidencji środków trwałych oraz w trakcie użytkowania przewyższy 30% wartości początkowej (ten warunek można przypuszczać ,że będzie spełniony),-przy nabywaniu towarów lub usług związanych z ulepszeniami będzie przysługiwać prawo do odliczania podatku naliczonego (warunek również będzie spełniony),okres użytkowania budynku w celu wykonywania czynności opodatkowanych jest krótszy niż 5 lat - warunek ten nie jest spełniony, gdyż budynek był przez podatnika użytkowany od 2000 r. Określenie "użytkował te towary" (czyli same budynki, budowle lub ich części, a nie towary nabyte w celu modernizacji tychże budowli) należy rozumieć szeroko - chodzi tu nie tylko o użytkowanie budynku na potrzeby własne, ale także o czerpanie korzyści np. z najmu bądź dzierżawy ). Okres użytkowania budynku liczy się od chwili rozpoczęcia tego użytkowania, a nie od chwili dokonania nakładów modernizacyjnych.

Reasumując: Ponieważ wskazana w pytaniu nieruchomość zabudowana jest budynkiem używanym, przy jego kupnie nie wystąpił VAT naliczony, a podatnik używał go w celu wykonywania czynności opodatkowanych ponad 5 lat, to sprzedaż przedmiotowej nieruchomości będzie przedmiotowo zwolniona z VAT. Zgodnie z art.8 ust.1 pkt. 12 rozporządzenia Ministra Finansów z 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 97 , poz. 970 ze zmianami) ze zwolnienia z VAT korzysta zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu , w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli , jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowania stawką podatku w wysokości 0%. Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj