Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.VI/I-155-IV/05
z 15 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI/I-155-IV/05
Data
2006.02.15



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
fundusz remontowy
wpłata


Pytanie podatnika
Czy wpłaconą kwotę na fundusz remontowy można odliczyć od podatku za rok 2005 r. w ramach tzw. ulgi remontowej ?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 16.11.2005 r. w sprawie interpretacji obowiązującego prawa podatkowego jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 16.11.2005r. (uzupeł. 28.11.2005 r.) zwrócił się Pan do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jest Pan członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Jak wyjaśnia Pan dalej, do końca 2005 r. zamierza Pan wpłacić kwotę ok. 3.000 zł "tytułem funduszu remontowego tej Spółdzielni na lata następne".

Mając powyższe na uwadze pyta Pan, czy wpłaconą kwotę może odliczyć od podatku za rok 2005 r. w ramach tzw. ulgi remontowej?

Pana zdaniem, w powyższej sytuacji odliczenie takie może mieć miejsce.

Na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 obliczony zgodnie z art. 27 i 27 b zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na:

- remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego-budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

W myśl art. 27 a ust. 6 pkt 1 wysokość tych wydatków ustala się na podstawie dowodów wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.

Dowodami potwierdzającymi dokonanie wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy zarówno we wspólnocie mieszkaniowej, jak tez w spółdzielni mieszkaniowej, obok dowodów wpłat potwierdzających ogólną opłatę czynszu za miesiąc danego roku podatkowego, będzie dokument wyszczególniający kwoty i składniki czynszu, w tym funduszu remontowego, obowiązującego za dany rok.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż poniesiony przez Pana do końca 2005 roku wydatek na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej może być odliczony przez Pana w zeznaniu rocznym za 2005 r. w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej. Przepisy podatkowe nie określają bowiem wysokości dokonywanych wpłat na fundusz remontowy zapłacony na poczet opłat przyszłorocznych. Najważniejszy jest moment poniesienia wydatku, jego udokumentowanie oraz to czy mieści się on w obowiązującym limicie.

W myśl art. 14b § 1 i 2 w/w Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Na zażalenie winna być wniesiona opłata skarbowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj