Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB III/436/91/2005/kk
z 30 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB III/436/91/2005/kk
Data
2005.12.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi spedycji
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Cyz przewóz próżnych kontenerów pod załadunek za międzynarodowym listem przewozowym można potraktować jako usługę bezpośrednio związaną z eksportem towarów do której stosuje się 0%stawkę podatku VAT?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 83 ust. 1 pkt 23, ust. 3 pkt 1 lit. a) i pkt 3 oraz ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 października 2005r. (uzupełnione pismami z dnia 9 i 14 grudnia 2005r.) w sprawie stosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% na usługi świadczone na rzecz kontrahenta z Ukrainy, polegające na organizowaniu przewozu za międzynarodowym listem przewozowym próżnych kontenerów od granicy kraju do miejsca ich załadunku.

W dniu 13 października 2005r. został złożony wniosek (uzupełniony w dniu 12 i 14 grudnia 2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Organizatorem całości transportu międzynarodowego jest firma transportowa z Ukrainy, która zleca Spółce X organizację transportu na odcinku krajowym za międzynarodowym listem przewozowym:

  1. próżnych kontenerów od granicy kraju do miejsca załadunku,
  2. kontenerów ładownych z towarem od granicy kraju do miejsca załadunku. Towarem są opakowania (ramy, palety), które stanowią opakowania do wywożonych w tych samych kontenerach eksportowanych towarów. Opakowania te przywożone są do kraju na okres czasowy i są zwolnione z opodatkowania.
  3. w eksporcie - ładownych kontenerów z miejsca załadunku eksportowanych towarów do granicy kraju.

W przypadku przewozów próżnych kontenerów i kontenerów ładownych zawierających opakowania, międzynarodowy list przewozowy wystawia firma z Ukrainy, natomiast w eksporcie towarów międzynarodowy list przewozowy wystawia eksporter. Na wystawianych międzynarodowych listach przewozowych wykazywane są numery kontenerów. Właścicielem kontenerów jest firma ukraińska. Spółka jest w posiadaniu kopii przedmiotowych listów przewozowych.

Spółka S... organizując transport kontenerów na terenie kraju, wykonuje następujące czynności zlecone:

  • rozlicza koszty przeładunku kontenerów na granicy,
  • rozlicza fracht kolejowy kontenerów od granicy do miejsca załadunku,
  • rozlicza inne koszty związane z transportem kontenerów,
  • nadzoruje, organizuje i śledzi przewóz kontenerów na polskim odcinku kolejowym,
  • organizuje i załatwia sprawy celne związane ze wspólnotową procedurą tranzytu kontenerów ładownych towarami - opakowaniami od granicy kraju do miejsca załadunku,
  • w eksporcie - organizuje i rozlicza koszty transportu kontenerów ładownych towarami eksportowymi wraz z opakowaniami od miejsca załadunku do granicy.

Na fakturach wystawianych dla kontrahenta Spółka wpisuje nazwę usługi:

  • organizacja przewozu w relacji Medyka - Warszawa ze stawką VAT 22%,
  • organizacja przewozu w relacji Warszawa - Medyka ze stawką VAT 0%.

Przewóz kontenerów Podatnik zleca Spółce P... C... S.A. z którą dokonuje rozliczeń frachtu kolejowego.

W związku z powyższym Podatnik wystąpił z zapytaniem: - czy przewóz próżnych kontenerów pod załadunek za międzynarodowym listem przewozowym można potraktować jako usługę bezpośrednio związaną z eksportem towarów i zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku od towarów i usług można zastosować 0% stawkę podatku VAT.

Zdaniem Podatnika usługa organizacji przewozu próżnych kontenerów i kontenerów ładownych z towarem - opakowaniami za międzynarodowym listem przewozowym jest bezpośrednio związana z eksportem towarów i podlega opodatkowaniu 0% stawką podatku VAT.

Stanowisko tutejszego Organu:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka organizuje transport towarów na odcinku krajowym jako podwykonawca firmy transportowej z Ukrainy, która jest organizatorem całej usługi transportu międzynarodowego. Cała usługa transportu międzynarodowego polega na przewozie kontenerów próżnych i ładownych w towar (opakowania - ramy, palety przywożone do kraju czasowo) z terytorium Ukrainy na terytorium kraju, które wykorzystywane są pod załadunek eksportowanych towarów oraz na przewozie tych towarów z terytorium kraju na terytorium Ukrainy. Właścicielem kontenerów i opakowań jest firma z Ukrainy.

Spółka organizuje część usługi transportu międzynarodowego, która jest w całości świadczona na terytorium kraju i polega na zorganizowaniu przewozu eksportowanych towarów z miejsca ich załadunku do granicy oraz na organizacji przewozu kontenerów próżnych i ładownych w towar (opakowania - ramy, palety przywożone do kraju czasowo) od granicy do miejsca załadunku eksportowanych towarów.

Dla potwierdzenia wykonania zleconych czynności Spółka posiada kopie międzynarodowych listów przewozowych wystawianych przez kontrahenta z Ukrainy celem udokumentowania przywozu próżnych i ładownych w opakowania kontenerów i przez eksportera celem potwierdzenia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty. Na ww. listach przewozowych znajdują się numery kontenerów wjeżdżających na terytorium kraju i wyjeżdżających z kraju z towarem stanowiącym przedmiot eksportu.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego.

Zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty.

Zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 3 ustawy przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa w pkt 1 i 2.

Dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23 - w myśl art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy - są w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2.

Przez umowę spedycji - zgodnie z definicją zawartą w art. 794 § 1 Kodeksu cywilnego - spedytor zobowiązuje sie za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi spedycyjne związane z transportem kolejowym. Usługi te związane są z usługami przewozu towarów z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przeznaczenia poza terytorium Wspólnoty. Są to zatem usługi transportu międzynarodowego, które w całości wykonywane są na terytorium kraju i stanowią część usługi transportu międzynarodowego.Czynności - o których mowa w ww. przepisie art. 794 § 1 Kodeksu cywilnego - określone jako "inne usługi związane z przewozem", mogą być zaliczone do usług mających charakter spedycyjny tylko wówczas, gdy współwystępują z wysłaniem lub odbiorem przesyłki.

Zatem czynności wykonywane przez Spółkę, polegające na organizacji przewozu próżnych kontenerów od granicy do miejsca załadunku towarów za międzynarodowym listem przewozowym, stanowią element usługi spedycyjnej, o której mowa w art. 83 ust. 3 pkt 3 ustawy z uwagi na fakt, że przewóz tych kontenerów związany jest z międzynarodowym transportem towarów wywożonych z terenu kraju poza terytorium Wspólnoty.

W związku z powyższym Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego stwierdza, że Spółka ma prawo do czynności związanych z organizacją przewozu próżnych kontenerów od granicy kraju do miejsca załadunku stosować stawkę podatku VAT w wysokości 0%, wynikającą z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług pod warunkiem posiadania dokumentów, o których mowa w ww. przepisach.

Wobec powyższego stanowisko przedstawione w rozpatrywanym wniosku jest prawidłowe, ale nie wynika z przepisu powołanego przez Spółkę we wniosku, tj. z art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy.

Ponadto tutejszy Organ informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj