Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/PD-4218Z-6/06/IJ
z 23 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/PD-4218Z-6/06/IJ
Data
2006.03.23


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
lokaty
odsetki
przychód z działalności gospodarczej
rachunek bankowy
specjalna strefa ekonomiczna
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
czy podlega opodatkowaniu dochód z tytułu oprocentowania lokat w ramach bieżącego rachunku bankowego, jeżeli Spółka prowadzi działalność gospodarczą w ramach zezwolenia w tarnobrzeskiej SSE - podstrefa Radom.


D e c y z j a


Na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej /Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm./ oraz art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm./ Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu odwołania z dnia 19 stycznia 2006 r. Sp. z o. o. "T" wniesionego od decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 grudnia 2005r. nr 1401/PD-006-628/05/MR w sprawie udzielenia Spółce pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego


orzeka


utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji


U z a s a d n i e n i e


Pismem z dnia 8.07.2005 roku uzupełnionym w dniu 20.07.2005 r. Spółka wystąpiła do III MUS w Radomiu o udzielenie pisemnej interpretacji zastosowania prawa podatkowego z zapytaniem czy podlega opodatkowaniu dochód z tytułu oprocentowania lokat w ramach bieżącego rachunku bankowego. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w ramach zezwolenia w tarnobrzeskiej SSE - podstrefa Radom.
W ocenie Spółki dochody z odsetek uzyskiwane z oprocentowania lokat w ramach bieżącego rachunku bankowego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlegają zwolnieniu, ponieważ są konsekwencją wypracowanego najpierw dochodu z działalności w TSSE określonej w zezwoleniu.


Postanowieniem z dnia 06.10.2005 r. nr 1473/262/WD/423/82/05/TC Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu uznał stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie za prawidłowe.


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - postanowieniem z dnia 09.12.2005 r. nr 1401/PD-006-628/05/MR wszczął z urzędu postępowanie w sprawie zmiany ww. postanowienia. Decyzją z dnia 22.12.2005 roku nr 1401/PD-006-628/05/MR zmienił z urzędu postanowienie Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu uznając stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe. W ocenie organu pierwszej instancji przychód z tytułu odsetek wynikający z gromadzenia wolnych środków przez podatnika na lokacie bankowej nie mieści się w kategorii dochodów z działalności gospodarczej. Nie podlega więc zwolnieniu wynikającemu z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Od powyższej decyzji Spółka wniosła odwołanie pismem z dnia 19 stycznia 2006 roku. W ocenie Podatnika Dyrektor Izby Skarbowej nieprawidłowo interpretuje obowiązujące przepisy dotyczące stanu faktycznego sprawy. Spółka uzyskuje przychody tylko z jednego źródła tzn. z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy. Fakt, iż uzyskuje ona przychody z tytułu: odsetek awista, odsetek od lokat terminowych w ramach rachunku bankowego, dodatnich różnic kursowych, sprzedaży złomu lub makulatury nie zwiększa liczby źródeł, z których ten dochód jest uzyskiwany. Jest to działalność pomocnicza niezbędna do realizacji zakresu określonego w zezwoleniu.


Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Dyrektor Izby Skarbowej zważył co następuje:


Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 ust. 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku dochodowego są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielonej w formie tego zwolnienia nie może przekraczać wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami. Równocześnie art. 17 ust. 4 ustawy o pdop stanowi, iż zwolnienie o którym mowa w powyższym przepisie przysługuje wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy. Zakres przedmiotowy działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy ekonomicznej stosownie do art. 16 ust. 2 wskazanej wyżej ustawy określa zezwolenie. Z powyższego wynika, iż tylko dochód wynikający z zezwolenia podlegać będzie zwolnieniu z podatku dochodowego. Przedmiotem działalności gospodarczej objętej zwolnieniem jak pisze Spółka jest produkcja koszy do łożysk tocznych. Należy podkreślić, iż dochodem, jako kategorią zdefiniowaną w ustawie podatkowej są środki, które podatnik uzyskał ze skonkretyzowanego źródła przychodu po odliczeniu kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli wolne środki pieniężne, podatnik przeznaczył na założenie lokat terminowych to tym samym należy działanie podatnika potraktować jako inwestycje, które stanowią odrębne źródło dochodu. Zatem, odsetki od lokat terminowych nie są dochodem ze źródła przychodu jakim jest działalność określona w zezwoleniu a jedynie przychodem uzyskanym na skutek dokonania określonych operacji finansowych.
W świetle powyższego Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, że dochody uzyskane z oprocentowania lokat terminowych stanowią odrębną działalność finansową nie związaną z działalnością korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj