Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/92/2004
z 20 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/92/2004
Data
2004.12.20



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
energia elektryczna
świadczenia na rzecz pracowników
wartość brutto
wartość netto


Pytanie podatnika
Ponadzakładowy układ zbiorowy pracy dla pracowników przemysłu energetycznego gwarantuje pracownikom firm energetycznych objętych układem ulgę w opłatach za zużycie energii elektrycznej w wysokości 80 % zużycia. Finansowe skutki ulgowej odpłatności za energię elektryczną zużytą przez swoich pracowników ponosi spółka. Spółka wystawia pracownikowi fakturę VAT na wartość zużywanej przez niego energii w cenach rynkowych. Część tej faktury finansuje sam pracownik (odbiorca energii), natomiast pozostała część finansowana jest przez zakładu, obciąża koszty jego działalności i stanowi w wartości brutto koszt uzyskania przychodu dla zakładu. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?


Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po zapoznaniu się z treścią pisma R. Spółka Akcyjna, złożonego do tut. Urzędu w dniu 21.10.2004 r. i dokonaniu analizy zapytania podatnika w świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), stwierdza, co następuje:

Z wniosku spółki wynika, iż ponadzakładowy układ zbiorowy pracy dla pracowników przemysłu energetycznego gwarantuje pracownikom firm energetycznych objętych układem ulgę w opłatach za zużycie 3.000 kWh energii elektrycznej rocznie w gospodarstwach domowych w wysokości 80 % zużycia. Finansowe skutki ulgowej odpłatności za energię elektryczną zużytą przez swoich pracowników ponosi spółka. R. wystawia pracownikowi fakturę VAT na wartość zużywanej przez niego energii w cenach rynkowych. Część tej faktury finansuje sam pracownik (odbiorca energii), natomiast pozostała część finansowana jest przez zakład, obciąża koszty jego działalności i stanowi w wartości brutto koszt uzyskania przychodu dla zakładu. Zdaniem wnioskodawcy rozwiązanie takie jest prawidłowe, ponieważ obowiązek dofinansowania taryfy pracowniczej pracownikom R. S.A. wynika z ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla pracowników przemysłu energetycznego i w tym przypadku wartość brutto dofinansowania stanowi koszt uzyskania przychodu.

Od 1.01.1995 r. – w związku ze skreśleniem pkt. 35 w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - wydatki poniesione przez pracodawcę i obejmujące wszelkiego rodzaju świadczenia wypłacane pracownikom pracodawca w znacznej części może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, chyba że zostały one zaliczone przez ustawodawcę do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (katalog takich kosztów zawiera art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym). Obowiązuje również zasada wyrażona w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uzależniająca uznanie wydatku za koszt uzyskania przychodu od wykazania jego związku z przychodem.

Objęcie pracowników zakładowym lub ponadzakładowym układem zbiorowym pracy ustalającym warunki wynagradzania za pracę oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą (art. 77 ustawy z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94) zobowiązuje spółkę do przestrzegania zasad w nich zawartych, tj. w przedmiotowej sprawie w zakresie przyznania pracownikom prawa do korzystania z ulgowej odpłatności za energię elektryczną. Natomiast stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodu podatku od towarów i usług za wyjątkiem przypadków w tym przepisie wymienionych. W odniesieniu do podatku należnego kosztem uzyskania przychodów zgodnie z postanowieniami art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b ustawy jest podatek należny w przypadku:

- importu usług, jeśli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu odrębnych przepisów,
- przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami.

Mając powyższe na uwadze należy uznać, iż wydatki ponoszone przez spółkę na rzecz pracowników w postaci finansowania skutków ulgowej odpłatności za zużytą energię wg cen rynkowych są kosztem uzyskania przychodu w kwocie netto tj. bez uwzględnienia podatku należnego. Zatem stanowisko spółki w przedmiotowym zakresie nie jest zasadne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj