Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/HTI/4407/14-23/05/BT
z 24 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/HTI/4407/14-23/05/BT
Data
2006.02.24


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
korekta faktury
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Podatnik pyta o możliwość wystawienia faktury korygującej w przypadku wystapienia różnic kursowych.


DECYZJA


Na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239, art. 14a § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa /tj. Dz. U. Nr 8, poz. 60/, § 37 ust 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 97, poz. 970 /, oraz § 19 i 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 97, poz. 971 /, po rozpatrzeniu zażalenia P. z dnia 14.04.2005 r. na postanowienie Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z dnia 07.04.2005 r., nr 1473/WV/443/70/13/05/EŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


postanawia:


- odmówić zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.


UZASADNIENIE


Pismem z dnia 13.01.2005 r. Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej możliwości wystawiania faktur korygujących w przypadku wystąpienia różnic kursowych.

Postanowieniem z dnia 07.04.2005 r., nr 1473/WV/443/70/13/05/EŻ Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego uznał stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Na powyższe postanowienie Strona złożyła zażalenie, w którym podniosła, że jest ono sprzeczne z interpretacją udzieloną jej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i w związku z tym wnosi o ponowne przeanalizowanie przedmiotowej interpretacji.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zauważa, co następuje.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Strona zawarła z Urzędem Miasta umowę na wykonanie robót drogowych. Cena kontraktowa została ustalona w EURO, ale płatność jest dokonywana po przeliczeniu tej waluty na złotówki po kursie obowiązującym w dniu płatności.

Zgodnie z zawartą umową na koniec każdego miesiąca wykonane roboty drogowe są odbierane i wystawiana jest faktura po przeliczeniu EURO na złotówki po kursie średnim NBP z dnia wystawienia faktury. Z uwagi na fakt, że zapłata za fakturę, przeliczona według kursu z dnia wystawienia faktury różni się od kwoty faktycznie otrzymanej, Strona wstawia fakturę korygującą.

W tym miejscu Dyrektor Izby Skarbowej zauważa, iż sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych reguluje przepis § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm./, zgodnie z którym, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie , w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Natomiast przypadki kiedy podatnik jest uprawniony do wystawienia faktury korygującej określają przepisy § 19 i § 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 97, poz. 971 /.

I tak zgodnie z § 19 ust. 1 w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik wystawia fakturę korygującą. Ponadto w myśl § 20 ust. 1 cyt. rozporządzenia fakturę korygująca wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Mając na uwadze powyższe Dyrektor Izby Skarbowej zauważa, iż w rozpatrywanej sprawie, wbrew stanowisku Strony - brak jest podstaw do wystawienia faktury korygującej.

W opisywanym przypadku nie zachodzi bowiem żadna z przesłanek wymieniona w powołanych przepisach. Nieuzasadnione też jest twierdzenie Strony, że ma prawo ona wystawić fakturę korygująca gdyż uległa zmianie cena z tytułu sprzedaży. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę, iż to nie cena uległa zmianie, gdyż jak sama Strona twierdzi jest ona wyrażona w EURO, a zmianie uległ jedynie kurs waluty przyjęty do przeliczenia w okresie pomiędzy dniem wystawienia faktury, a dniem zapłaty.

Organ odwoławczy podziela stanowisko organu pierwszej instancji wyrażone w zaskarżonym postanowieniu i zauważa, iż Strona w sposób prawidłowy dokonuje przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej na podstawie § 37 powołanego rozporządzenia, natomiast nie jest uprawniona do wystawiania faktur korygujących w sytuacji opisanej w zapytaniu.

Odnosząc się do zarzutu sprzeczności otrzymanych przez nią interpretacji w zakresie podatku dochodowego i VAT, należy zauważyć, iż w niniejszym postępowaniu w zakresie podatku od towarów i usług, nie mogą być analizowane przesłanki na jakich oparto interpretację dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak sentencji decyzji.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj