Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PPM/443-74/BB/05
z 16 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PPM/443-74/BB/05
Data
2005.12.16



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
dostarczanie towarów
montaż
powstanie obowiązku podatkowego
zaliczka


Pytanie podatnika
- Czy spółka prawidłowo zakwalifikowała zakup linii produkcyjnej, której montażu i uruchomienia dokonano w siedzibie Spółki, za dostawę towarów dla której podatnikiem jest ich nabywca?
- Czy w związku z tym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty zaliczki?
- Czy każda następna zaliczka spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w momencie jej wpłaty?
- Czy w przypadku uruchomienia wszystkich urządzeń wchodzących w skład kompletnej linii produkcyjnej ( dopiero w tym przypadku Spółka rozporządza linią produkcyjną jak właściciel), powstaje obowiązek podatkowy z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w siódmym dniu od dnia wydania towaru?


Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 19 września 2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 26.09.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 09.12.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 12.12.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie:

  1. zakwalifikowania zakupu linii produkcyjnej jako dostawy towarów dla której
  2. podatnikiem jest nabywca,
  3. momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku zapłaty zaliczki,
  4. momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku zapłaty kolejnej zaliczki,
  5. momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku całkowitego odbioru technicznego nabytej linii technologicznej,

postanawia uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

Z pisma Spółki z dnia 19.09.2005 r. wynika, iż zawarła ona w dniu 08.03.2005 r. z kontrahentem niemieckim - podatnikiem podatku od wartości dodanej- umowę na dostawę kompletnej linii produkcyjnej. Z umowy tej wynika, iż urządzenia wchodzące w skład tej linii zostaną ustawione i uruchomione w Spółce po ich uprzednim podłączeniu do mediów i ustawieniu wszystkich niezbędnych parametrów mechanicznych, hydraulicznych i elektrycznych przez sprzedającego. Instalacja, uruchomienie i sprawność dostarczonych urządzeń zostanie potwierdzona protokołem odbioru technicznego. Wartość transakcji wynikająca z kserokopii załączonej umowy wynosi 1.060.000 euro. W dniu 07.06.2005 r. dostawca wystawił fakturę proforma na wartość 103.800 euro. Spółka dokonała przelewu tej kwoty na rachunek bankowy kontrahenta w dniu 09.06.2005 r. W dniu 28.07.2005r. sprzedawca wystawił faktury zaliczkowe o nr-ach 6678,6679,6680,6681,6682 na ogólną kwotę 432.800 euro. Spółka otrzymała te faktury w dniu 04.08.2005 r. W dniu 08.08.2005 r. Jednostka dokonała zapłaty za faktury nr 6680,6678,6682. Spółka nie otrzymała faktur potwierdzających dokonania tych wpłat. Na zapłacone zaliczki Spółka wystawiła faktury wewnętrzne w których wykazała podatek należny, który stanowi równocześnie podatek naliczony. Spółka nie otrzymała od kontrahenta z Niemiec faktury końcowej.

W związku z powyższym Spółka zgłosiła pytania:

  1. czy spółka prawidłowo zakwalifikowała zakup linii produkcyjnej, której montażu i uruchomienia dokonano w siedzibie Spółki, za dostawę towarów dla której podatnikiem jest ich nabywca?
  2. Czy w związku z tym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty zaliczki?
  3. Czy każda następna zaliczka spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w momencie jej wpłaty?
  4. Czy w przypadku uruchomienia wszystkich urządzeń wchodzących w skład kompletnej linii produkcyjnej ( dopiero w tym przypadku Spółka rozporządza linią produkcyjną jak właściciel), powstaje obowiązek podatkowy z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w siódmym dniu od dnia wydania towaru?


Zdaniem podatnika :

  1. Spółka prawidłowo zakwalifikowała zakup linii produkcyjnej, której montażu i uruchomienia dokonano w siedzibie Spółki, za dostawę towarów dla której podatnikiem jest ich nabywca,
  2. Spółka prawidłowo ustaliła moment powstania obowiązku podatkowego zgodny z dniem zapłacenia zaliczki, w związku z tym w tym samym okresie rozliczeniowym miała prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tych faktur,
  3. z chwilą wpłaty każdej kolejnej zaliczki obowiązek podatkowy powstanie w dacie zapłaty zaliczki,
  4. W przypadku uruchomienia kompletnej linii produkcyjnej obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia końcowej faktury wewnętrznej obejmującej pełną cenę i pomniejszoną o wartość zapłaconych zaliczek, nie później niż w 7 dniu licząc od dnia wydania towaru.


Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny wyjaśnia, co następuje.

  1. Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. W myśl art. 22 ust. 1 pkt (1 cyt. ustawy, miejscem dostawy towarów jest w f) przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem, W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy przemieszczenia towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1, przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w przypadku gdy towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, dla których miejscem dostawy zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 jest terytorium kraju, jeżeli towary te są przemieszczane przez tego podatnika dokonującego ich dostawy lub na jego rzecz.

Uwzględniając przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż w przypadku gdy podatnik podatku od wartości dodanej przemieszcza towar do Polski w celu jego dostawy w Polsce wraz z jego instalacją lub montażem, dostawa ta podlega opodatkowaniu w Polsce. Przy czym transakcja ta nie będzie stanowiła wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Ponadto, w sytuacji, gdy dostawca unijny nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE w Polsce, wówczas ciężar rozliczenia podatku z tytułu przedmiotowej dostawy spoczywa na nabywcy krajowym. Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 1 pkt 5 cyt, ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 135-138.

Zatem stanowisko Spółki przedstawione w tej sprawie jest prawidłowe.

2 i 3) W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o podatku VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje, zgodnie z ust. 4 cyt. przepisu, z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Przepis ust. 11 stanowi, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. W myśl art. 19 ust. 20 w/w ustawy przepisy ust. 1-4, 11, 13 pkt 1 lit. a, pkt 3 i 5 oraz ust. 16 i 17 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca.

Zatem, obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów wraz z instalacją lub montażem, dla których podatnikiem jest ich nabywca, powstaje z chwilą wydania towaru. Jeżeli dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru. Natomiast, jeżeli przed wydaniem towaru zapłacono część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej zapłacenia w tej części.

W przypadku, gdy Spółka dokonała zapłaty części lub całości należności przed wydaniem urządzenia, obowiązek podatkowy powstał z chwilą jej zapłaty w tej części. Należy tutaj zauważyć, że dla powstania obowiązku podatkowego z tytułu zapłacenia części lub całości należności przed wydaniem towaru nie ma znaczenia, czy fakt ten został udokumentowany fakturą czy też nie.

Spółka właściwie określiła moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku zapłaty zaliczek.

4. Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu przedmiotowej dostawy regulują cytowane wyżej przepisy art. 19 ust. 1, 4 i 11 w/w ustawy podatkowej. Obowiązek ten powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru, w przypadku dokonania przez Podatnika całości przedpłaty, od której zobowiązany był do odprowadzenia podatku, wystawienie przez kontrahenta unijnego faktury handlowej za dostarczone urządzenia, nie rodzi u Niego obowiązku podatkowego z tego tytułu. W przypadku, gdy Spółka dokonała zapłaty tylko części należności, obowiązek podatkowy z tytułu pozostałej kwoty, którą jest Ona zobowiązana zapłacić, powstaje z chwilą wystawienia faktury handlowej przez kontrahenta unijnego, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania urządzenia.

W związku z powyższym, w przedstawionym stanie faktycznym, Spółka prawidłowo określiła moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu przedmiotowej dostawy.

Jednocześnie tut. organ potwierdza stanowisko Spółki, iż zgodnie z art.86 ust. 2, pkt 4 oraz ust. 10 pkt.2 ustawy o podatku VAT, kwota podatku należnego od dostawy towarów dla której podatnikiem jest ich nabywca, wykazana na fakturze wewnętrznej, stanowi kwotę podatku naliczonego dla której prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy od dostawy towarów dla której podatnikiem jest nabywca.

Wobec powyższego organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14 b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy - do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacja podatkowa.

Zażalenie powinno spełniać wymogi określone w art. 222 Ordynacja podatkowa.

W przypadku wniesienia zażalenia należy uiścić opłatę skarbową zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj