Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2150/4111/415/84/1/05/06
z 14 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2150/4111/415/84/1/05/06
Data
2006.02.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
miejsce zamieszkania
opodatkowanie dochodów
umowa o dzieło
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy zasad uiszczania zaliczek na podatek dochodowy od dochodów otrzymywanych od zleceniodawcy niemieckiego z tytułu umowy o dzieło wykonywanej w Polsce.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ..., z dnia 06.12.2005r. (data wpływu do US 07.12.2005r.), dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasad uiszczania zaliczek na podatek dochodowy od dochodów otrzymywanych od zleceniodawcy niemieckiego z tytułu umowy o dzieło wykonywanej w Polsce, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.12.2005r. Pan... wystąpił do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji , co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika:

„...W dniu 03.01.2005r. zawarłem jako osoba fizyczna umowę o przeprowadzenie badania klinicznego z niemiecką firmą ... Praca związana z przedmiotową umową polegała na włączeniu do programu badawczego określonej liczby pacjentów, podawaniu im testowanego leku przez okres 24 tygodni i wypełnieniu przewidzianych protokołem badania Formularzy Opisu Przypadku . Po zakończeniu badania firma ... na podstawie przesłanego jej rachunku (Invoice)... w dniu 27 października 2005 wypłaciła mi należne wynagrodzenie przelewem na moje konto osobiste. Wynagrodzenie wynosiło 6.000 euro i zostało przeliczone na 23.614,81 zł według obowiązującego w dniu dokonania przelewu kursu...Według informacji uzyskanej od firmy ... z Poznania, która ze strony polskiej zajmuje się monitorowaniem badania dla ... jest to kwota brutto i należy od niej zapłacić podatek dochodowy. Jestem zatrudniony na czas nieokreślony w ... za pośrednictwem której zawarłem umowę z ..., a moim miejscem wykonywania pracy jest ... – Oddział w Radomiu, gdzie przeprowadzane były przedmiotowe badania kliniczne. Jest to moje jedyne miejsce zatrudnienia . Ze stosunku pracy otrzymuję wynagrodzenie i ... sp. z o.o. jest płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczek z tytułu podatku dochodowego. Ponieważ składki z tytułu ubezpieczenia społeczne osiągnęły przewidziany maksymalny poziom od października nie są odprowadzane, a odprowadzane są jedynie zaliczki na podatek dochodowy. Ze względu na uzyskany przeze mnie przychód wynikający z umowy o przeprowadzenie badania klinicznego zobowiązany jestem do odprowadzenia podatku. Ponieważ w/w umowa nosi znamiona umowy o dzieło (wykonanie ściśle określonego zadania) do wyliczenia należnego podatku zastosowałem się do art. 13 ust. 8 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Po odliczeniu , zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt. 4 ustawy, kosztów uzyskania przychodów w wysokości 20% od uzyskanego przychodu, uzyskałem dochód, który stanowi podstawę opodatkowania. Jako, że od umowy o dzieło nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne, jak mnie poinformowano w ZUS-ie, wyliczona przeze mnie należność z tytułu podatku dochodowego wynosi 19% od obliczonego w powyższy sposób dochodu (bez odliczenia kwoty zmniejszającej podatek – 530,08 zł – jako, że została ona już odliczona przez płatnika zaliczek z tytułu umowy o pracę). Spełniłem ciążący na mnie obowiązek wpłaty zaliczek za miesiąc, w którym uzyskałem dochód (art. 27 ust. 3a ustawy), do 20 dnia następnego miesiąca, czyli wypełniłem PIT-53 i wpłaciłem należność na rachunek Pierwszego Urzędu Skarbowego (wraz z należnymi odsetkami)... Korektę musiałem wypełnić po uzyskaniu informacji w ZUS-ie, że od umowy o dzieło nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne i nie mogę sobie odliczyć składek na ubezpieczenie zdrowotne (...) ”.

Pytanie Podatnika:

Czy zastosowany przeze mnie sposób wyliczenia i uiszczenia podatku jest prawidłowy, czy konieczne było uiszczenie należności już teraz, czy można było tego dokonać do końca kwietnia przyszłego roku?

Stanowisko Podatnika:

„...Osobiście uważam, że sposób wyliczenia podatku zaprezentowany przeze mnie jest prawidłowy...”.

Stanowisko organu podatkowego:

Zasadą prawa podatkowego wyrażoną w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jest nieograniczony obowiązek podatkowy. Zasada powyższa oznacza, iż osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52 c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Źródłem przychodów stosowanie do art. 10 ust. 1 pkt 2 jest działalność wykonywana osobiście. Przychód z wymienionego źródła to między innymi przychody wskazane w art. 13 pkt 8 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej (...) - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt. 9.

W przypadku, gdy elementy konstrukcyjne podatku związane są z więcej niż jednym państwem, zastosowanie mają odpowiednie umowy międzynarodowe w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec została podpisana w dniu 14 maja 2003r. w Berlinie umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku. Zgodnie z art. 14 ust. 1 tej umowy dochód, który osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo z innej działalności o samodzielnym charakterze, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że osoba ta dysponuje stałą placówką w drugim Umawiającym się Państwie, w celu wykonywania swej działalności. Zatem w sytuacji, gdy praca polegająca na realizacji dzieła, będzie wykonywana na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, dochody uzyskane z tego tytułu przez polskiego rezydenta (osobę zamieszkałą w Polsce), opodatkowane będą tylko w Polsce.

Jednocześnie zleceniodawca niemiecki nie jest polskim podmiotem, a zatem nie ciążą na nim obowiązki płatnika określone w polskiej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie pobiera on zatem zaliczek na podatek dochodowy.

Na podstawie przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz unormowań prawnych w tym zakresie należy stwierdzić, iż do dochodów uzyskanych przez Podatnika na terytorium Polski, z tytułu umowy o dzieło zawartej z niemieckim zleceniodawcą, będzie miał zastosowanie przepis art. 44 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z tytułów określonych w art. 13 pkt 8 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.

W myśl art. 44 ust. 3a w/w ustawy podatnicy uzyskujący dochody bez pośrednictwa płatnika z tytułów określonych w art. 13 pkt 8 są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminie płatności zaliczek podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-53). Zgodnie z art. 44 ust. 3a w/w ustawy za dochód z działalności wykonywanej osobiście uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2, opłaconych w danym miesiącu. Jednocześnie podatnik przy obliczaniu zaliczki może stosować zamiast stawki 19% odpowiednio stawki 30%, 40% lub 50%.

Ponadto zgodnie z art. 44 ust. 3c w/w ustawy zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 3a zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 1 i ust. 2, o kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w danym miesiącu zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z art. 27b ust. 2 kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Jednocześnie tut. organ podatkowy zaznacza, iż organem właściwym do interpretowania przepisów dotyczących ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 26 ust. 1) oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 27b) jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ponadto w przypadku uzyskiwania przychodów w walutach obcych, zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody te przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłoszonych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut.

Biorąc pod uwagę powyższe, sposób wyliczenia i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy dokonany przez Podatnika w przedstawionym stanie faktycznym jest prawidłowy, a tym samym prawidłowe jest stanowisko Strony.

Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 w/w ustawy). Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej w znakach opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł. Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b ust. 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj