Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS II-2-423/60/06/AG
z 17 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS II-2-423/60/06/AG
Data
2006.05.17



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Nieruchomości udostępnione nieodpłatnie


Słowa kluczowe
nieodpłatne używanie
przychód
udostępnianie nieruchomości
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Czy kwoty stanowiące równowartość czynszu wynikającego z umowy użyczenia pomieszczeń podpisanej z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej nie stanowią przychodu zgodnie z art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej zaliczenia do przychodów podatkowych równowartości czynszu wynikającego z umowy użyczenia pomieszczeń podpisanej z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej na podstawie art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem znak: EF-6/06 z dnia 21 marca 2006r. (data wpływu do tut. urzędu 27.03.2006r.), uzupełnionym pismami znak: EF-11/06 z dnia 04.05.2006r. i znak: EF-12/06 z dnia 15.05.2006r. Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej nieuznania za przychody podatkowe, na podstawie art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kwot stanowiących równowartość czynszu wynikającego z umowy użyczenia pomieszczeń podpisanej z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, Spółka na podstawie umowy użyczenia zawartej z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej, użyczyła nieodpłatnie dwa pomieszczenia, w których wygospodarowane zostały dwa gabinety lekarskie. W gabinetach pracują lekarze - pracownicy Zakładu Opieki Zdrowotnej, wykonujący m.in. badania okresowe pracowników Spółki.W związku z powyższym Spółka zwróciła się z pytaniem, czy wartość czynszu (opłata za powierzchnię i media) za nieodpłatne użyczenie pomieszczeń wraz z wyposażeniem należy zaliczyć do przychodów podatkowych. Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość czynszu nie stanowi przychodów podatkowych, ponieważ Zakład Opieki Zdrowotnej wykonuje usługi związane z ochroną zdrowia, na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, iż problematykę nieodpłatnego udostępniania nieruchomości reguluje art. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).Zgodnie z art. 13 ust. 1 ww. ustawy za przychód z nieruchomości udostępnionej nieodpłatnie w całości lub w części do używania innej osobie prawnej i fizycznej oraz jednostce organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 3, uważa się równowartość czynszu jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości, ustaloną na podstawie przeciętnej wysokości czynszów stosowanych w danej miejscowości przy najmie lub dzierżawie nieruchomości tego samego rodzaju. W ust. 2 określone zostały przypadki, które wyłączają obowiązek ustalenia przychodu z tytułu oddania nieruchomości do nieodpłatnego używania. Warunkiem takiego wyłączenia jest udostępnienie:

  1. lokali mieszkalnych osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi ono nieodpłatne świadczenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  2. nieruchomości lub ich części do użytku m.in. na cele: działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym,
  3. nieruchomości lub ich części przekazanych do używania przez podmiot publiczny partnerowi prywatnemu lub spółce, o której mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, w ramach umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, jeżeli jest ono przedmiotem wkładu własnego, o którym mowa w art. 4 pkt 6 tej ustawy.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy należy stwierdzić, że podatnik, który oddaje nieruchomość do nieodpłatnego używania ma obowiązek ustalenia z tego tytułu przychodu, chyba że zachodzą okoliczności wyłączające ten obowiązek, o których mowa w art. 13 ust. 2 ww. ustawy. W przedmiotowej sprawie należy stwierdzić, że wnioskodawca zawarł umowę nieodpłatnego użyczenia z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej, którego celem działania jest ochrona zdrowia. Zatem brak jest obowiązku ustalenia przychodu z tego tytułu, stanowiącego równowartość czynszu jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21.03.2006r. - za prawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj