Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.VI/I-415-4-I/06
z 6 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI/I-415-4-I/06
Data
2006.04.06



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
dewizy
handel
skup walut
sprzedaż walut


Pytanie podatnika
Czy obrót walutą gdy Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu i na jakich zasadach, skoro do transakcji sprzedaży dochodzić będzie przez cały rok i Podatnik zakłada, że przyniesie mu wymierne zyski?


Stosownie do postanowień art. 14a §, 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko zawarte we wniosku z dnia 09.01.2006r. w sprawie interpretacji obowiązującego prawa podatkowego jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 09.01.2006r. (uzupełnionym w dniach 23, 24.01 i 06.02.2006r.) zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z treści Pani wniosku wynika, że nie prowadzi Pani działalności gospodarczej, stąd też nie posiada zezwolenia na handel dewizami. W 2005r. siedem razy dokonała Pani transakcji sprzedaży walut, w tym z pięciu sprzedaży uzyskała Pani dochód, a na dwóch transakcjach Pani straciła. W 2006r. planuje Pani dokonywać od pięciu do dziesięciu takich transakcji sprzedaży w miesiącu, co daje łącznie około stu transakcji rocznie.

Wnosi Pani o wyjaśnienie, czy obrót walutą gdy nie prowadzi Pani działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu i na jakich zasadach, skoro do transakcji sprzedaży dochodzić będzie przez cały rok i zakłada Pani, że przyniesie Pani wymierne zyski?

Pani zdaniem od tych transakcji nie powinno płacić się podatku, "gdyż można to porównać do gier hazardowych , a w Polsce nie obowiązuje podatek od gier hazardowych". Tym samym Pani zdaniem uzyskiwane dochody z tytułu "różnic kursowych", nie powinny być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004r. Nr 173, poz. 1807 ze zm.), działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposó zorganizowany i ciągły.

W myśl art. 4 w/o ustawy, przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, Koba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną- wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Ponadto z treści art. 14 ust. 1 pkt 3 powyższej ustawy wynika, że przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej, zwanej dalej "ewidencją". Spółka kapitałowa w organizacji może podjąć działalność gospodarczą przed uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców. Wpisowi do ewidencji podlegają przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi. Zasady wpisu do rejestru przedsiębiorców określają odrębne przepisy.

Podkreślić też należy, iż rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się również z obowiązkiem uzyskania przez podatnika u Urzędu Statystycznego numeru ewidencyjnego REGON.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 199Ir. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm.), pozarolniczą działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.Zaś art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy stanowi, że źródłem przychodów jest m.in. pozarolniczą działalność gospodarcza.

Z kolei przepis art. 14 ust. 1b ustawy stanowi, iż przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych związanych z działalnością gospodarczą ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego korzystał podatnik. Zatem z powyższego wynika, że różnice kursowe występują jako przychód tylko przy działalności gospodarczej, jeżeli między dniem zarachowania i dniem zapłaty wystąpią różne kursy walut.

W myśl art. 9 ust. 2 i 3 powołanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem ze źródła przychodów (...) jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Jak wynika z powyższego przepisu, strata ze źródła przychodów jest wtedy, gdy koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów z tego źródła.Wynika również, że o wysokość straty ze źródła przychodów pomniejsza się dochód w kolejnych pięciu latach, ale z tego samego źródła.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Panią stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie wyjaśnia, że działalność jaką zamierza Pani prowadzić w 2006r. należy zaliczyć do pozarolniczej działalności gospodarczej, którą może Pani podjąć po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców. Zasady opodatkowania tej działalności regulują przepisy w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 14b § 1 i 2 w/w Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w Irrodze decyzji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.Na zażalenie winna być wniesiona opłata skarbowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj