Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB1-423-1-2006-GB
z 24 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1-423-1-2006-GB
Data
2006.03.24



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
opłata za udzielenie koncesji
potrącalność kosztów
zezwolenie na prowadzenie działalności


Pytanie podatnika
W jakim momencie należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki z tytułu opłat za uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zaresie gier na automatch o niskich wygranych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 30.01.2006 r. (data wpływu: 06.02.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 30.01.2006 r. Spółka zwróciła się do tut. Organu o udzielenie interpretacji w sprawie ustalenia momentu odniesienia w koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych z tytułu uiszczenia opłaty za uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Przedmiotem działalności Spółki jest prowadzenie usług rozrywkowych w zakresie organizowania gier na automatach losowych o niskich wygranych.W 2004 r. Spółka otrzymała zezwolenie na prowadzenie w/ w gier w kilku województwach.
W okresie od VI do XI. 2004 r. Spółka uiszczała opłaty za pow. zezwolenia.Dalsze 4 zezwolenia, za które Podatnik uiścił opłaty, uzyskał w I półroczu 2005 roku.
Pierwsze automaty o niskich wygranych zostały ustawione w punktach gier na początku X. 2004 r.Stosowany przez Spółkę sposób rozliczania ponoszonych opłat za uzyskane zezwolenia polega na zaliczaniu wydatków na te opłaty do kosztów uzyskania przychodów poprzez proporcjonalne rozliczenie ich w okresie 6 lat od momentu ich uiszczenia tj. w okresie na jaki wydawane jest zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik ma wątpliwości czy w sytuacji jednorazowego poniesienia wydatku z tytułu uiszczenia opłaty za uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych, wydatek ten będzie stanowił koszty uzyskania przychodów w m-cu jego poniesienia (zapłaty) czy też należy go rozliczać w czasie 6 lat (tj. w czasie trwania zezwolenia).
Podatnik uważa, że podstawowym warunkiem zaliczenia opłaty za zezwolenie do kosztów podatkowych jest jej zarachowanie i rozliczenie w czasie a nie w dacie faktycznej zapłaty.
Zdaniem Spółki „rozliczając koszty zezwolenia przez cały okres na jaki otrzymała zezwolenie, kiedy uzyskuje przychody związane z otrzymanym zezwoleniem, zachowuje współmierność przychodów i kosztów. Ponadto metoda ta pozwala uwzględnić proporcjonalnie do okresu zezwoleniowego rzeczywiste koszty opłaty zezwoleniowej.”

Powołane we wniosku Spółki przepisy art. 15 ust. 1 i art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) mają decydujące znaczenie dla ustalenia momentu odniesienia w koszty uzyskania przychodów przedmiotowych wydatków.
Stosownie do art. 15 ust. 1 w/ w ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z definicji tej wynika, że kosztami uzyskania przychodów są koszty bezpośrednie i pośrednie związane z całokształtem prowadzonej działalności gospodarczej.
Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle związane z przychodami jakie osiąga podmiot gospodarczy. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiągniętych przychodach, ale ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie.
W przypadku kosztów pośrednich uzasadnione jest odnoszenie wydatków w koszty podatkowe w momencie ich poniesienia. Takie koszty, choć związane z osiąganymi przychodami, nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami. W związku z tym, nie jest możliwe ustalenie, w którym roku podatkowym wystąpi przychód uzasadniający potrącenie takich kosztów.
Kwestie związane z przypisaniem kosztów do właściwego okresu podatkowego reguluje art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z zasadą zawartą w tym przepisie, koszty uzyskania przychodów są potrącalne w roku (okresie), którego dotyczą a nie w roku (okresie) ich faktycznego poniesienia. Wydatek staje się więc kosztem w dacie faktycznego poniesienia tylko w przypadku, gdy nie jest możliwe zarachowanie go do tego okresu, którego dotyczy.
Wydatki poniesione przez Spółkę z tytułu uiszczenia opłaty za uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych stanowią koszty pośrednie. Charakter tych wydatków przesądza o tym, że nie znajdują one swego odzwierciedlenia w danym przychodzie.
Stanowią one więc, stosownie do wymienionych przepisów (art. 15 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.
W świetle powyższego, w przypadku jednorazowego poniesienia przedmiotowych wydatków, są one kosztem uzyskania w roku podatkowym (w miesiącu), w którym zostały faktycznie poniesione.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj